1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Eleni Mavru Kaybetti..
Eleni Mavru Kaybetti..

Eleni Mavru Kaybetti..

Kıbrıs’ın diğer yarısında 18 Aralık Pazar günü yerel seçimler yapıldı. O tarafta yaşamadığımız için, yerel yöneticilerin hizmetlerini ve aday olanların neler yapacaklarını pek bilemeyiz. Pazar günkü seçimde tek bir kişinin, Lefkoşa Belediye Başkanı

A+A-

                               

 

 

Kıbrıs’ın diğer yarısında 18 Aralık Pazar günü yerel seçimler yapıldı. O tarafta yaşamadığımız için, yerel yöneticilerin hizmetlerini ve aday olanların neler yapacaklarını pek bilemeyiz.

Pazar günkü seçimde tek bir kişinin, Lefkoşa Belediye Başkanı Eleni Mavru’nun yeniden seçilip seçilemiyeceği heyecanını yaşadım. Rum kesiminin tek kadın belediye başkanı ve dürüst, Kıbrıslıtürkler’in dostu, Annan planına “evet” dediği için AKEL tarafından disiplin cezasına çarptırılmış, sessiz, sabırlı ve inançlı kadın. Yıllardır Türkçe dersi alarak Kıbrıslıtürkler ile daha iyi iletişim kurmaza azim gösteren bir barışçı.....

Rum arkadaşlarım, Eleni’nin kazanamayacağını bana söylüyordu. Milletvekili olarak daha başarılıymış ama belediye başkanlığında iyi performans gösterememiş.Kimisi, partisinin emrinden çıkamamasını gösterdi, kimisi yerel yöneticiliğin gerektirdiği sorun çözme ve uygulama becerisini eksik buldu.

Aslında, yönetici ve liderler tek tip nitelikler taşımıyor. Kimisi yaratıcılıkta, kimisi organizasyonda kimisi de iş bitiricilikte yeteneklidir. Eleni milletvekilliğinde daha başarılı idi sanki. Acaba onu o görevden alıp belediye başkanlığına aktarmak partisinin bir oyunu mu idi? Şüphelenmeye başladım!

Kaybetmesinin diğer nedeni de, bu yıl içinde Florakis deniz üssündeki patlamanın AKEL ve Hristofyas’a duyulan öfke olabilir. Ekonomik krizin başgörmesi diğer bir neden.

Bu yazıyı yazarken, Eleni’nin 2006 Aralık ayında, belediye başkanlığına seçildikten yazdığım makalem aklıma geldi. Aşağıda, o yazıyı veriyorum. Onu daha iyi tanımanız ve hatırlamanız için..

                                                               


 

 

Eleni Mavru

Geçen Pazar, Rum tarafında yapılan belediye seçimlerinde, AKEL milletvekili Eleni Mavru Lefkoşa Balediye Başkan'ı seçildi.

Referandumdan beridir, Eleni Mavru'yu takdirle izliyorum. Bir kadın milletvekili, AKEL gibi ''disiplinli'' partinin kararına uymayarak Annan planına evet diyor.

O zamandan sonra yapılan her seçimde başına aksi birşey gelecek diye endişeleniyorum. Referandum sonrası yapılan milletvekilliği seçimlerinde başta onun, sonra Takis ve Hristu'nun milletvekili seçilip seçilemeyeceğini merakla bekliyordum. Çok şükür kazandı(lar). Sonra AKEL kurultayındaki seçimlerde başarılı oldu. En son da Belediye Başkanlığı seçimlerinde, kazanmayacak söylentilerine rağmen onun başaracağına inanıyordum.

Ona duyduğum ilginin birinci nedeni kadın politikacı olmasındandır. İkinci neden de ''sürü'' kimliğinin dışına çıkan insanlara yapılan ayırımcılığa, kötü muameleye, engellemelere tahammül edemeyişimdir.

 Böylesi insanları desteklemeyi görev sayarım.  Bir kadın milletvekili, AKEL gibi disiplinli bir partinin kararına uymayarak referandumda “evet” diyor.

İnsan buraya bir mim koyar! Aradan bir yıl geçer ve AKEL Eleni ve diğer evetçileri, disiplin kuruluna sevkedip cezalandırır. Uyarı ve kınama cezası alan Eleni Mavru ile roportaj yapmam artık şart olur! ( Bu roportaj 30 Haziran 2005 ve 1 Temmuz 2005 tarihli YENİDUZEN'de yayınlanmıştır) 2005 yılı Haziran ayının ılık gecesinde Hamur lokantasının Kıbrıs atmosferinde buluşup saatlerce konuşuyoruz.

 Tutumundan biraz gerileyeceğini sanıyorum ama hayır. ''Evet dediğim için pişman değilim''' diyor ve Annan planını neden desteklediğini şöyle açıklıyordu..''Ben AKEL'in yeniden birleşme ve barış fikirleriyle büyüdüm. Dayandığım temel budur. Planı ele alırsak, bu en iyi bir çözüm şekli olmayabilirdi ama benim anlayışıma göre çözüm sadece bir anlaşmayı imzalamak değildir. Devamlılığı olan bir süreçtir. Çözümü yaşatmak halkın, siyasi partilerin hükümetlerin çabasına bağlıdır. Bu nedenle ideal bir anlaşma olmasa da hepimizin çabasıyla barışı getirebileceğimizi düşündüm.''

Gece boyunca, kendisinin tutumundan, şahsi problemlerinden çok Annan planı fırsatının  kaybedilmesine çok çok üzüldüğünü farkettim. O momentumu bir daha yakalayamayacağımızı tüm iyi niyetine rağmen hissediyordu ve beni de aylar sürecek bir hüzüne gömüyordu. Hatta partide yaşadıklarını sorduğumda ''Sıkıntı yaşadım, başka arkadaşlar da yaşadı. Gerçekten zor bir dönemdi. Acı olan, disiplin kurulu kararından çok çözüm konusunda çok değerli bir zemini kaybettiğimiz duygusunu daha güçlü biçimde hissetmekti''demişti.

Önemli bir fırsatın kaçırıldığını sürekli vurguluyordu ve işlerin daha kötüye gittiğini seziyordu: ''Referandumdan sonraki gelişmeler planın reddedilmesi, referandum sırasındaki olumlu politik havayı gelecekte bulamayabileceğimiz şeklindeki değerlendirmemi haklı çıkarmıştır'' diyordu.

Politik geleceğini tehlikeye atıp atmadığını sorduğumda ise ''Evet, kısa dönem için risk oluşturuyor. Ancak insan düşünce ve davranışlarında tutarlılık gösterir, dürüst ve içten davranırsa, uzun vadede takdir görür. Sizinle aynı görüşü paylaşmayan insanlar bile, görüşlerin ve ideallerin samimi ve istikrarlı biçimde savunulmasına saygı duyarlar'' diyordu.

Eleni'nin, tahminlerin aksine, önce, milletvekili, geçen hafta da Belediye Başkan'ı seçilmesinin altında yatan onun karakter tutarlılığı ve dürüstlüğüdür.

Barışçılığı ve evetçiliği de ''şartlı'' ya da ''dönemsel'' değildir. Onu, tüm, iki toplumlu etkinliklerde görürsünüz. İki hafta önce, Türk ve Rum Yazarlar Birliği öykü şiir yarışması ödüllerini dağıtmak için Mağusa kapısında gece düzenlemişti. Eleni, seçim koşuşmalarına aldırmadan o gecede hazırdı.( Takis de vardı) 

İki yıl önce, Rum tarafında geleceğin politikacıları kimler olabilir sorusunu Rum arkadaşlarla tartışırken, birisi ''Eleni Mavru'' demişti. Birkaç kişi, '' AKEL onu  referandumda “evet dediği için yaşatmaz'' diye itiraz etmişti.

Bu yazıyı yazarken “ geleceğin politikacısı” öngörüsü yapan arkadaşı arayıp tebrik ettim.

 

                                                                                         20 Aralık 2006 Yenidüzen

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2239 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler