1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Eleni Hanım için akrabaları DNA örneği verecek
Eleni Hanım için akrabaları DNA örneği verecek

Eleni Hanım için akrabaları DNA örneği verecek

Gazetemizin yayınları etkili oldu... Eleni Hanım için akrabaları DNA örneği verecek... 23 Aralık 1963 günü Lefkoşa’da Köşklüçiftlik mahallesinde Cengiz Topel Sokağı’yla Mehmet Ali Görmüş Sokağı’nın kesiştiği köşede bulunan Kurtum

A+A-

Gazetemizin yayınları etkili oldu...

 

Eleni Hanım için akrabaları DNA örneği verecek...

 

23 Aralık 1963 günü Lefkoşa’da Köşklüçiftlik mahallesinde Cengiz Topel Sokağı’yla Mehmet Ali Görmüş Sokağı’nın kesiştiği köşede bulunan Kurtumbellis ailesine ait fırında üç Kıbrıslıtürk tarafından yapılan katliama tanık olduğu sanılan ve aynı gece evinden alınarak “kayıp” edilen CON Kahveleri sahibi rahmetli Hüseyin Mehmet Con’un sevgili eşi Eleni-Suzan için İngiltere’de yaşayan akrabaları DNA örneği verecek.

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslırum yetkilileri bizi arayarak, Eleni-Suzan Hanım hakkında yazdıklarımızdan ötürü bize ulaşmış olan Eleni Hanım’ın İngiltere’de yaşayan akrabalarıyla temasa geçerek onlardan DNA örneği almak istediklerini bildirdiler. Biz de Eleni Hanım’ın kızkardeşi Panayota Hanım’ın İngiltere’de yaşayan kızları Niki Hanım ile Sotirulla Hanım’ı arayarak Kayıplar Komitesi’nin bu isteğini ilettik ve onların iletişim bilgilerini izin alarak Kayıplar Komitesi’ne ilettik. Panayotu Hanım’ın kızları Niki ile Sotirulla hanımlar, “kayıp” teyzeleri Eleni Hanım için DNA örneği vermeye hazır olduklarını söylediler. Bugüne kadar aileden herhangi birisi “kayıp” Eleni Hanım için DNA örneği vermemişti çünkü Eleni Hanım’ın “kayıp” edildiği 1963 yılında henüz “kayıplar”ın arandığı ve akrabalarından DNA örneği alındığı herhangi bir süreç yoktu. Eleni Hanım’ın hayatta olan akrabaları İngiltere’de yaşadığı için de “kayıplar”ın arandığı bu yeni süreçte kimse onlardan DNA örneği vermesini istememişti. Şimdi yazılarımız vesile oldu ve Eleni Hanım’ın akrabaları da DNA örneği verecekler...

 


 

 

 

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

 

“Kayıplar Komitesi yetkilileri, 63’te Köşklüçiftlik’te görev yapanlarla konuşarak Eleni Hanım’ın akibetini araştırabilir...”

 

Bir Kıbrıslıtürk okurumuz bizi arayarak, Eleni-Suzan Hanım’ın trajik öyküsünden çok etkilendiğini belirterek şunları söyledi:

***  Kayıplar Komitesi yetkilileri gerek Kumsal, gerekse Köşklüçiftlik’te 1963’te sorumlu olan ve halen hayatta olan komutanları veya yardımcılarını bularak onlardan Eleni Hanım’ın akibetini araştırmalıdır. Kumsal’ın komutanı ....... idi ve merkezleri de Aspava’nın karşısında bulunan şimdiki İnzibat’ın bulunduğu yer idi. Köşklüçiftliğin komutanı ....... idi. Bu adam hayatta değildir fakat belki onun “timi”nden olanlar hayatta olabilir. Köşklüçiftlik’teki mücahit birliğinin yeri, Pronto’nun karşısında idi. Şimdi orası yıkılmıştır ve park yeri olarak kullanılıyor. Bu birlikten hayatta olan eski mücahitler mevcuttur, mutlaka birşeyler görüp birşeyler duymuşlardır.  Kayıplar Komitesi yetkilileri bunlarla konuşabilir ve neler hatırladıklarını sorabilir. Eminim mutlaka birşeyler hatırlayanlar çıkacaktır... 

***  O günlerde ne Kumsal’da, ne Köşklüçiftlik’te herhangi bir Türkiyeli komutan yoktu, Türkiyeli komutanlar daha sonra geldiydi. Yani 23 Aralık 1963’te yaşanmış olan Eleni-Suzan Hanım’ın Köşklüçiftlik’ten bazı mücahitler tarafından alınıp götürülmesi olayının sorumlusu da, Kurtumbellis ailesine ait fırında yaşanan katliamdan da sorumlu olanlar bellidir.  Hiç kimse kendiliğinden böylesi kararlar alamazdı, aksi halde “Teşkilat” onu cezalandırırdı. Diyeceğim mutlaka bir yerlerden bir “emir” verilmişti ki hem fırındaki cinayetler, hem de Eleni-Suzan hanımın kaçırılıp “kayıp” edilmesi olayı yaşandıydı. Bunlar “kişisel” kararlar olamazdı. O mahallede oturanlar, cinayetleri işleyenleri gördülerdi çünkü fırındaki cinayetler güppegündüz işlendiydi. Cinayeti işleyen üç kişiden ikisi şimdi hayatta değildir. Kayıplar Komitesi eğer hayattaysa diğer şahsı bularak, bunların Eleni-Suzan Hanım’ın “kayıp” edilmesinde herhangi bir rol oynayıp oynamadıklarını araştırabilir. Fırındaki cinayetleri işleyenlerden birisi polis idi, aynı zamanda da “Teşkilat”ta idi... Şimdi hayatta değildir. Cinayetleri işleyen ikinci şahıs da “Teşkilat”ta idi... Geçtiğimiz senelerde kanserden inileye inileye, çok büyük acılar çekerek öldü. Masum insanları öldürenler her zaman bir şekilde ettiklerinin cezasını en sonunda çekerler. Ben buna inanırım çünkü örnekler karşımızda duruyor.

***  O günlerde arkadaşım olan Alpay bana şöyle bir hikaye anlattıydı: “Bizi Köşlüçiftlik-Kumsal bölgesinde bir yere gönderdiler, içeri girdiğimde bir kadın üç çocuğuna sarılmış vaziyetteydi, sekiz tane göz bana bakıyordu. Onları aldım ve Kanlıdere’ye kadar götürdüm, oradan Rum tarafına geçsinler...” Böyle anlattıydı bana...

Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için teşekkür ederiz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramaya davet ediyorum.

 

 

 


 

 

Despinu Hanım’ı hatırlıyorlar...

 

1963’te “kayıp” edilen CON Kahveleri sahibi Hüseyin Mehmet Con’un sevgili eşi Eleni Suzan Hanım’ın kızkardeşi Despinu Hanım’la birlikte çekilmiş fotoğrafını ve öykülerini yayımlayınca, Despinu Hanım’ı sevgiyle hatırlayan komşuları çıktı... Dr. Okan Dağlı’nın FACEBOOK’taki profiline Hakkı Celal Önen şöyle yazdı:

“Ben de gerek Despunu teyzeyi gerekse Kemal beyi çok iyi hatırlarım. Mahallemizin büyükleri idileri ve bizim bayramlarımızda da diğer mahalleli koımşularımız gibi biz de onların ziyaretine giderdik. 1963 Hadiseleri başladığında Despina teyzenin soğuk kış geçelerinde nöbetçi mücahitlere çorba yapıp verdiği söylenir. Kemal beyin İngiliz Kraliçesi’nin verdiği yüksek hizmet belgesi evlerinin girişinde camlatılmış asılı duruyordu. Her ikisi de huzur içinde uyusunlar....”

Bir diğer komşuları ise şöyle yazdı:

“Ben de Kemal Bey ile Desbunu hanımıın evlerindeki sayısız fotografları hatırlıyorum. İngiltere'de olan akrabalar diyorlardı.. Ne ilginçtir ki, yıllarca kendilerini ziyaret etmemize rağmen ben de hikayelerini bilmiyordum....”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 979 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler