1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ELEKTRİKTE KRİZ!
ELEKTRİKTE KRİZ!

ELEKTRİKTE KRİZ!

El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, “Elektrik Kurumu’ndaki grevin yasaklandığı yönünde bir bilginin kendilerine henüz ulaşmadığını ve grevlerinin sürdüğünü” söyledi. Kalyoncu, kurumda bu sabah başlattıkları grevin Bakanlar Kurulu tarafında

A+A-

 

 

El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, “Elektrik Kurumu’ndaki grevin yasaklandığı yönünde bir bilginin kendilerine henüz ulaşmadığını ve grevlerinin sürdüğünü” söyledi.

Kalyoncu, kurumda bu sabah başlattıkları grevin Bakanlar Kurulu tarafından 60 gün süreyle yasaklandığı yönündeki kararla ilgili olarak “henüz böyle bir bilginin kendilerine ulaşmadığını, grevin sürdüğünü” belirtti.

Böyle bir bilgi aldıkları zaman nasıl bir tavır takınacakları yönündeki soruya karşılık ise Kalyoncu, “ Grev kararı antidemokratiktir. Çalışanlar bu kez çalışmama hakkını kullanarak eylemlerine devam edecek. Mücadelemiz sürecek" yanıtını verdi

(SAAT: 19:27)

 

 

 


GREV YASAKLANDI

Bakanlar Kurulu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (El - Sen) bu sabahtan itibaren başlattığı süresiz grevi 60 gün süreyle yasaklama kararı aldı.

Başbakan İrsen Küçük başkanlığında akşam saatlerinde olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu’nda alınan kararı, Maliye Bakanı Ersin Tatar açıkladı.

Bakan Tatar, yasa gereği hiçbir bildirimde bulunulmadan hastane ve sağlık hizmetleri dahil ani greve başlanarak bu soğuk kış günlerinde ve okulların sınav döneminde ilgili sendikanın ülkeyi elektriksiz bırakma eğilimi karşısında hükümetin acil Bakanlar Kurulu’nu toplayarak yasanın öngördüğü şekilde, bugünden itibaren grev yasağı koyduğunu söyledi.

 

 “KONUNUN ACİLİYETİ NEDENİYLE SADECE ELEKTRİK GREVİ ELE ALINDI”

 

Basının sorularını da yanıtlayan Tatar, bugün El - Sen yanında Tel - Sen’in de greve gittiği hatırlatılarak, bu konuda Bakanlar Kurulu’nun bir karar üretip üretmediğinin sorulması üzerine, konunun aciliyeti bakımından sadece elektrik grevini ele aldıklarını, Tel - Sen’in grevinin toplantıda görüşülmediğini söyledi.

 

“ÜLKE MENFAATİ GEREĞİ YASAK KONULDUĞUNA GÖRE KİMSE BUNA KARŞI ÇIKAMAZ”

 

Bakan Tatar, grev yasağına uyulmaması durumunda ne olacağı sorusuna karşılık ise, “Biz bir hukuk devletiyiz. Sayın Polis Müdürü’ne de bilgi verilmiştir. Dolayısıyla ülkenin her türlü menfaati gereği grev yasağı konulduğuna göre hiç kimse buna karşı çıkamaz” dedi.

“Karar ilgili sendikaya bildirildi mi” şeklindeki soru üzerine ise Tatar, onların da büyük olasılıkla bu yayını izlediği, ayrıca ilgili müdür, yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulunun da Bakanlar Kurulu’nda gerekli bilgiyi aldıklarını ve gerek sendika gerekse çalışanlarla paylaşmış olduklarını kaydetti.

(SAAT: 18:00)

 

 

 

 


 

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

Bakanlar Kurulu, Başbakan İrsen Küçük başkanlığında olağanüstü toplandı.

TAK muhabirinin Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden aldığı bilgiye göre, Bakanlar Kurulu’nun gündeminde, bu sabah Tel -Sen ile El - Sen tarafından başlatılan süresiz grevler var.

Toplantısının ardından basına açıklama yapılması bekleniyor. (SAAT: 16:51)

 


 

YURDUN YARISI ELEKTRİKSİZ

Özelleştirmeye karşı bu sabah süresiz grev başlatılan Elektrik Kurumu’nda grev sürerken, KKTC’nin bazı bölgelerinde elektrik kesintileri yaşanıyor. Grev sürdüğü için, yüksek, alçak ve orta gerilim hatlarındaki arızalardan kaynaklanan kesintilere müdahale edilemiyor.

El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, saat 15.30 itibarıyla grevin başarıyla sürdüğünü, arızalardan kaynaklanan kesintiler nedeniyle ülkenin neredeyse yarısında elektrik olmadığını belirtti.

Teknecik’teki basın açıklamalarından sonra Başbakanlık Müsteşarı Hüdaverdi Aksoy’un kendisini telefonda aradığını ve görüştüklerini kaydeden Kalyoncu, hükümete taleplerini ilettiklerini ve yanıt beklediklerini belirtti.

Grevi gece de sürdüreceklerini, ancak ülkenin elektriksiz kalmasını tercih etmediklerini ifade eden Kalyoncu, hastanelerin elektriksiz kalmaması için yaptıkları öneriyi yineledi. Tuluy Kalyoncu, hükümet eğer şebekenin sendikanın katılımıyla yönetilmesini kabul ederse, görevlendirecekleri elemanların hastane bölgelerindeki arızaların giderilmesini sağlayacağını söyledi.

Kalyoncu, bir soru üzerine yine bugün aynı gerekçeyle süresiz grev başlatan Tel - Sen’den basın açıklaması için Teknecik’e giden heyetin işyerlerine döndüğünü ve grevlerini mesai saatlerinde orada sürdürdüğünü belirtti.

 


SÜRESİZ GREV BAŞLADI

Özelleştirmeyle ilgili yasa tasarısının Meclis birleşimine girmesiyle süresiz grev uyarısı yapan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Müstahdemleri Sendikası El-Sen, sabah 06.00'da süresiz grev başlattı.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu'dan alınan bilgiye göre, Teknecik Elektrik Santralı'nda başlayan greve, saat 08.00'den itibaren merkez ve bölgelerdeki personel de katılacak.

Grevdeki tüm kurum personelinin Teknecik Elektrik Santralı'nda toplanacağını belirten Kalyoncu, aynı amaçla grev uyarısı yapan Tel-Sen'in grevinin de bugün başlayacağını kaydetti.

El-Sen ile birlikte Telekomünikasyon Dairesi çalışanlarının sendikası Tel-Sen de, bu sabah süresiz grev başlattı.

 

Hükümetin özelleştirme ile ilgili yasa tasarısını meclise sunması üzerine bu sabah Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile Telekomünikasyon Dairesi’nde grev başlatan EL-SEN ve TEL-SEN, Teknecik Elektrik Santrali’nde basına ortak açıklama yaptı.

Sendikal Platform, CTP, Kamu Sen ve diğer bazı sivil toplum örgütlerinin destek verdiği grev nedeniyle her iki sendikanın üyeleri Teknecik Elektrik Santralı’nda bir araya geldi. Güneşli ancak soğuk havaya rağmen santral önündeki alanda toplanan yüzlerce çalışan, marşlar ve sloganlar eşliğinde direnişlerini sürdürüyorlar.

Basın toplantısında iki sendika adına TEL-SEN Başkanı Tamay Soysan yazılı açıklamayı okurken; EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu, sendikaların bağlı olduğu Türk-Sen Federasyonu Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Sendikal Platform adına Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy ve Kamu Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş konuşmalar yaptı.

El-Sen ve Tel-Sen yetkilileri, özelleştirme yasasının toplumu yok edecek bir girişim olduğunu belirterek, gerekirse bedel ödemeye hazır olduklarını ve mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladılar.

Grevin kalkması için Başbakan’ın ilgili yasa tasarısının geri çekildiğini açıklamasının yeterli olacağını ifade eden sendikacılar, aksi takdirde direnişte kararlı olduklarını vurguladılar.

Basın toplantısında, 132 ülkeden 467 sendikanın üye olduğu merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Kimya Enerji Maden ve Genel Hizmetler Sendikaları Federasyonu tarafından Başbakan İrsen Küçük’e gönderilen yazı da okundu.

 

 

 

 


 

EL-SEN  ve TEL-SEN, Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi’nde  bu sabah başlatan süresiz grev ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

Bizimle Diiirenişe Var Mısınız Yok Musunuz?BBzi Kararımız Verdik Biz Direnmeye Karar Verdik

Dayanışma İçin Yanımıza Çağırıyoruz!

 

"EL-SEN ve TEL-SEN sendikalarının yönetici ve mensupları olarak varoluşumuza kasteden bu hükümetin kararlarına karşı direnişe karar verdik.

 

Başlattığımız grev, bize başka çare bırakılmadığı içindir.

 

Başlattığımız grev, tüm uyarılarımıza karşın hükümetin telekomünikasyon ve elektriği özelleştirme yolunda adım atmayı sürdürmesi nedeniyledir.

 

Başlattığımız grev, Kıbrıs Türk Halkının elinde kalan son reel varlıklara halkımız adına sahip çıkmak içindir.

 

Başlattığımız grev, maaşlarımıza artış yapılması veya izin haklarımızın artırılması için değil, hükümetin, sendikalarımızı yok sayarak “ben yaparım olur” anlayışına karşı direnmek içindir.

 

Başlattığımız grev, halkımızın iletişim veya elektrik ihtiyacının karşılanmaması için değil, hükümetin, bizim grev yapacağımızı bile bile attığı adıma bu şekilde cevap vermekten başka seçeneğimiz kalmamasındandır.

 

Başlattığımız grev, Kıbrıs Türk Halkı’na dayatılan paketlere karşı olanlar; “biraz bağırırlar, bir iki miting yaparlar, biz de bildiğimizi yaparız” anlayışına karşı, güçlü bir direniş ortaya koyma mücadelesidir.

 

Bu mücadele, sadece telekomünikasyon ve elektrik çalışanlarının değil, tüm halkımızın mücadelesidir. Bu mücadele; “böyle geldi ancak böyle gitmeyecek” diyenlerin mücadelesidir. Bu mücadele tırnağımızla, dişimizle, meşru her yolla hükümetin özelleştirme girişimine karşı varoluş mücadelesidir.

 

Bu mücadelemizde duyarlı her kişi ve kuruluşu, bizlerle dayanışma içeresinde olmaya davet ediyoruz. Kişi, dernek, sendika, birlik veya parti olmasına bakılmaksızın sözde “ekonomik reform” adı altında bizi yok etme politikalarına karşı omuz omuza mücadele etmeye davet ediyoruz. Biz mücadelede kararlıyız. Bedel ödememiz gerekecekse ödenecek, yarınlar kurulurken veya yarınlarımız yok edilirken herkesin yerini nasıl aldığı hep bilinecektir."

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3977 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler