1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Elektrikte işbirliği başladı
Elektrikte işbirliği başladı

Elektrikte işbirliği başladı

Elektrikte işbirliği başladı Dün 16, bugün 20 megavat verildi Taraflar arasında varılan anlaşmanın ardından Kıbrıs’ın kuzeyinden Güney Kıbrıs’a elektrik verilmesine dün gece başlandı ve bu çerçevede Rum tarafına 16 megavat elektrik verildi. Ku

A+A-

Elektrikte işbirliği başladı

Dün 16, bugün 20 megavat verildi

Taraflar arasında varılan anlaşmanın ardından Kıbrıs’ın kuzeyinden Güney Kıbrıs’a elektrik verilmesine dün gece başlandı ve bu çerçevede Rum tarafına 16 megavat elektrik verildi.

Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs’a bugün ise 20 megavat elektrik enerjisi veriyor.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB – TEK) Teknik Müdür Muavini Gürcan Erdoğan’dan elde edilen bilgiye göre, elektrik enerjisinin verilmesine dün gece saat 22.30’da başlandı.

Erdoğan, Lefkoşa Trafo Merkezi ile Haspolat yakınlarındaki Herakles Trafo Merkezi arasında kurulan direkt bağlantı üzerinden verilmeye başlanan elektriğin miktarının, Rum tarafının talebi doğrultusunda belirlendiğini söyledi. Erdoğan “Dün gece 16 megavatlık açıkları vardı. O kadar talep ettiler. Bugün ise 20 megavat talep ettiler” dedi.

KIB - TEK, Rum tarafıyla yaptığı anlaşma uyarınca, yükün yoğun olduğu saatlerde 60 - 70 megavat, düşük olduğu saatlerde ise 100 - 120 megavat arasında elektrik vermeyi öngörüyor.

Ağustos sonuna kadar devam edecek anlaşmaya göre Güney Kıbrıs’a elektrik kilovatı 43 Kuruş’tan satılıyor.

Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) Zigi’deki Evangelos Florakis Deniz Üssü’nde Pazartesi meydana gelen patlama sonrasında Vasiliko’daki elektrik santralinin tahrip olmasından dolayı Güney Kıbrıs’ta büyük bir elektrik açığı ortaya çıkmıştı.

Toplam enerji ihtiyacı günde bin 200 megavat olan Güney Kıbrıs, şu an 720 megavatlık enerji üretebiliyor.

EL-SEN’DEN AÇIKLAMA

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El - Sen) Başkanı Tuluy Kalyoncu, “KIB - TEK özelleştirilmiş olsaydı Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un bir talimatıyla Güney Kıbrıs’a elektrik verilemeyeceğini” iddia etti.

Kalyoncu yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs’ta yaşanan patlama ve elektrik üretimindeki aksama sonucunda yaşanan gelişmelerin El - Sen’in Kıb - Tek’in özelleştirilmesine karşı çıkışındaki haklılığını bir kez daha kanıtlama fırsatı verdiğini savundu.

Elektrik üretimi ve tüketiminin sadece ekonomik ve kâr amaçlı bir faaliyet olmadığına işaret eden Kalyoncu, “Günümüzde temel insan haklarından biri de ulaşılabilir, ucuz ve sürekli elektrik enerjisine sahip olunmasıdır. Bu nedenle elektrik üretimi özel şirketlerin kâr hırslarına terk edilemez. Hele bizim gibi ölçek olarak küçük olan ülkelerde özelleşme demek bir veya en çok iki özel şirketin enerji üretiminde tekel olması demektir” dedi.

 

KIBRIS İÇİN ENERJİ PLANI

Bu arada, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a elektrik enerjisi verilmeye başlanmasına ilişkin, ''Yalnızca Kuzey Kıbrıs için değil, Kıbrıs'ın tamamı için enerji dağıtımıyla ilgili planlarımız vardı'' dedi.

Yıldız, Kayseri'nin Talas ilçesinde yapılmakta olan Fun-Fly Türkiye Ligi 4. Ayak Model Uçak Yarışları'nı izledi.

Yıldız, burada gazetecilerin, Kuzey Kıbrıs’tan, Güney Kıbrıs’a elektrik verilmeye başlanmasına ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Yalnızca Kuzey Kıbrıs için değil, Kıbrıs'ın tamamı için enerji dağıtımıyla ilgili planlarımız vardı. İster ihtiyari, ister gayri ihtiyari enerji talebi durumunda, Kuzey Kıbrıs'tan bunun verilebilmesini amaçlıyorduk. Sayın meslektaşım Kuzey Kıbrıs'tan pazartesi ya da salı günü gelecek. Tekrar bu konunun detaylarını görüşeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak başbakanımızın da talimatıyla Kıbrıs'ın tamamıyla ilgili bir enerji planı hazırlamıştık, çok isabetli olmuş.

 

Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler