1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ELEKTRİK ZAMMINA KARŞI MÜCADELE
ELEKTRİK ZAMMINA KARŞI MÜCADELE

ELEKTRİK ZAMMINA KARŞI MÜCADELE

K.T. Üreticiler Platformu elektriğe yapılan zammın geri alınması için başlatılacak mücadeleye destek için CTP ve TDP'yi ziyaret etti

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu elektriğe yapılan zammın geri alınması konusunda verecekleri mücadele için destek arayışları çerçevesinde Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni (CTP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret etti.

 

İlk olarak Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret eden heyet, genel başkan Mehmet Çakıcı ile görüştü ve elektrik zammı hakkında hazırlanan mektubu sundu.

 

 

YAZI

 

Basına da dağıtılan yazıda; “Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu olarak 2012 yılına girmeye yaklaştığımız bu günlerde elektriğe yapılan insafsız zammın geri alınması için toplumun tüm paydaşlarıyla diyalog kanallarını kullanma konusunda fikir birliği içerisinde bulunmaktayız” denildi.

 

Üreticiler Platformu, günümüzde elektriğin, toplumların en temel ihtiyaçlarından biri olarak kabul edildiğini ve “stratejik bir ürün” olarak tanımlandığını belirterek, devletlerin elektriği, ülke gerçeklerine ve kaynaklarına uygun, sürdürülebilir bir şekilde ve dünya fiyatlarında halkına, üreticisine ve esnafına iletmesinin birincil anayasal vazifesi olduğunu kaydetti.

 

Hayat pahalılığının yaklaşık yüzde 14 olarak açıklandığı KKTC’de elektriğe yüzde 20 - 35 arası bir zam yapılmasının birçok boyuttan ele alınması gerektiğini, ekonominin dinamikleri ele alındığında bu zamla beraber mal ve hizmet üreten üreticilerin rekabet gücünün büyük oranda azalması, üreticilerin fiyatlarını artırması, ticarethanelerin ve süpermarketlerin fiyatlarını artırmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilen yazıda şu görüşlerle yer verildi:

 

“Toplumun zammı direkt olarak elektrik faturalarında yüzde 35 ve alışveriş yaptıkları yerlerde dolaylı olarak yüzde 10 - 20 arası hissetmesiyle beraber halkın alım gücünün daha da düşeceği acı bir gerçektir.

 

Ülke içerisinde azalan satışların ekonomi için doğuracağı olumsuz sonuçlara turizm sektörünün artan girdi maliyetlerinden dolayı rekabet gücünün azalması ve dolayısıyla ülkeye gelecek turist sayısının azalması da eklenince, 2012 yılı olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

 

Elektrik Kurumu’nun yapısal sorunları çözülmeden alınan her türlü günü kurtarmaya yönelik karar, ülke ekonomisini daha da geri götürecek, sorunların kartopu olmasına yol açacak, sorunların çözüm maliyetini artıracaktır.”

 

Platform, kurlar ve petrol fiyatlarındaki artışlar bahane edilerek yapıldığını savunduğu zammın “günü kurtarmak” adına yapıldığını iddia ederek, Elektrik Kurumu’nun yapısal sorunlarının ele alınması ve yapılacak yeniden yapılandırma operasyonunun kalıcı sonuçlar üretecek şekilde yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

 

Hükümetin, Kasım ayında oluşturduğu “Yeniden Yapılandırma Kurulu”nun bu önemli yapılandırmayı yapma ve hayata geçirme konusunda yeterli olmayacağını savunan platform, şöyle devam etti:

 

“Bu itibarla, Yeniden Yapılandırma Kurulu’nun ekonomik ve sosyal tarafların da içinde olacağı tüm tarafların katılımı, işbirliği ile oluşturulması yoluna gidilmesi gerekmektedir.

 

Nasıl bir yeniden yapılandırma sorusunun cevabını uzmanlarla birlikte ekonomik ve sosyal tarafların da katılımı ile ortaya koymak ve uygulanmasının sağlanması kaçınılmazdır. Bu itibarla, elektrik zammının geri alınmasıyla birlikte Elektrik Kurumu’nun ivedi olarak yapısal sorunlarının çözümüne yönelik yeniden yapılandırılması hususunda, Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu’na tam desteğinizi bekler, bu mücadelemizde yanımızda olmanızı saygılarımızla talep ederiz.”

 

Çakıcı, elektrik zammının geri alınması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi için başlatılan mücadelenin yanında olduklarını da belirtti.

 

Daha sonra CTP’yi ziyaret eden Kıbrıs Türk Üreticiler Platformu CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü.  Yorgancıoğlu, elektrik zammının geri alınması konusunda yürütecekleri mücadelede Üreticiler Platformu’na destek olacaklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 593 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler