1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ELEKTRİK ÖZELE KAYIYOR'
ELEKTRİK ÖZELE KAYIYOR

'ELEKTRİK ÖZELE KAYIYOR'

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL - SEN), özel sektörün elektrik üretim miktarının artırılmasına seyirci kalmayacaklarını bildirdi. Başkan Tuluy Kalyoncu, EL - SEN Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, KIB - TEK’in, öz

A+A-


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL - SEN), özel sektörün elektrik üretim miktarının artırılmasına seyirci kalmayacaklarını bildirdi.

Başkan Tuluy Kalyoncu, EL - SEN Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, KIB - TEK’in, özel AKSA AŞ. isimli şirketten garantili alım sistemi altında var olan elektrik alım sözleşmesindeki alım miktarını artırmaya zorlanmakta olduğunu savundu.

“Üye olmayı hedeflediğimiz söylenen Avrupa Birliği’nde garantili alıma dayalı sözleşmeler, haksız imtiyaz sağlaması ve rekabeti önleyen özelliği nedeniyle Polonya ve Macaristan’da iptal ettirilmiş ve devlet tazminat ödemek zorunda kalmıştır” diyen Kalyoncu, KKTC’de 2003 yılından beridir uygulanan ve “şimdi de miktarı artırılmak istenen” alım garantili elektrik üretim anlaşması nedeniyle söz konusu yabancı şirkete haksız imtiyaz sağlandığını ve bu nedenle KIB – TEK’in kendisine ait üretim santrallerinde üretimini düşürmek zorunda bırakılarak üretim maliyetlerinin kWh başına 7 – 8 Krş artmasına neden olduğunu öne sürdü.

“Talebimiz açık ve nettir” diyen Kalyoncu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“AKSA ile garantili alım sözleşmesini uzatmak ve miktarını artırmaya dönük KIB - TEK Yönetim Kurulu kararı iptal edilecek, kamusal alan borçları ödenebilecek şekilde taraflarca taksitlendirilecek ve özel kişi ve kuruluşlardan kurum alacaklarının tahsiline müdahale etmeye son verilecektir. Bunun yanı sıra, KIB - TEK’in toplumun hak ettiği hizmeti daha ucuz ve kaliteli verebilmesini teminen özerkleştirilmesi çalışmaları derhal başlatılmalıdır.

Devletin her kademesi, her kurumu ve üst düzey her yetkilisini ısrarla uyardık, bilimsel araştırmalarla hazırlanan raporlarla bilgilendirdik. Her şeyi basın mensupları ve halkımızın gözleri önünde yaptık. Kendilerini bir kez de aleni olarak uyarıyoruz. Biz grev yapmak istemiyoruz. Ancak bize başka çare bırakılmazsa grev dâhil meşru her yolu kullanacak ve toplumsal varlığımıza sahip çıkacağız.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1073 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler