1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ELÇİLİK ÖNÜNDEKİ EYLEMDE ARBEDE
ELÇİLİK ÖNÜNDEKİ EYLEMDE ARBEDE

ELÇİLİK ÖNÜNDEKİ EYLEMDE ARBEDE

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN ve ÇAĞ-SEN, Türkiye’de KESK ve Eğitim-Sen yönetici ve sendika üyelerinin tutuklanmasını protesto amacıyla bugün Türkiye’nin

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN ve ÇAĞ-SEN, Türkiye’de KESK ve Eğitim-Sen yönetici ve sendika üyelerinin tutuklanmasını protesto amacıyla bugün Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem gerçekleştirdi.

Saat 14:30’da elçilik kapısı önünde gerçekleşen eylemde, pankart açıp elçiliğe siyah çelenk koymak isteyen eylemcilere polis müdahale etti. Bu esnada pankartı açamayan eylemcilerle polis arasında çıkan arbedede bazı eylemciler yere düştü.

Eylem daha sonra KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ve KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in basına yaptığı açıklamalarla devam etti.

Yapılan açıklamalarda Türkiye’deki AKP ile UBP Hükümetinin uygulamaları eleştirildi.

Eylemciler eylemde yapılan konuşmaların ardından attıkları “Faşist AKP işbirlikçi UBP”, “Kahrolsun AKP faşizmi” ve “Türkiye halkları sizinleyiz” sloganlarıyla eyleme son verdi.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı açıklamada, baskı, zulüm ve şiddetin bulunduğu ülkede direnme hakkının da olduğunu söyleyerek, AKP ile UBP Hükümetinin Kıbrıs’ta uyguladığı politikaları eleştirdi.

Gökçebel “uygulamaların Kıbrıs Türk toplumunu baskı altına aldığı, zulme dönüştüğü, zenginliği yağmaladığı, kültürü yok ettiği ve varlığına kasteden bir anlayışa dönüştüğünü” ifade etti.

Ülkenin “polis devleti”ne dönüştüğünü vurgulayan Tahir Gökçebel, anayasa ve yasalar çerçevesinde gerçekleştirmek istedikleri eyleme karşı polisin elçilik önündeki yolu kapatma hakkı bulunmadığını söyledi. Gökçebel konuyla ilgili şöyle dedi:

“Bu yolu anayasa ve yasalara göre polisin kapatma hakkı yoktur. Ancak yüce manitu bu izni vermiyor. Dolayısıyla Elçilik, Meclis önünde eylem yapma yasaktır. Anayasaya göre değil yüce manituya göre yasaktır.”

Tahir Gökçebel, eylemin dayanışma kültürü kapsamında Türkiye’de ilişkide oldukları kardeş sendikalar KESK ile Eğitim-Sen’in başkan, genel sekreter ve 71 üyesinin tutuklanarak hapse atılmalarını protesto amacıyla gerçekleştiğini de söyledi.

VAROĞLU

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ise AKP ile UBP Hükümeti tarafından Kıbrıs Türk toplumuna dayatılmak istenilen uygulamalar olduğunu kaydederek, bu uygulamalar karşı direneceklerini söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ta demokrasi olmadığını, halkın kendi kendini idare etmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Güven Varoğlu, “buna karşılık ülkede askeri rejim ve ona bağlı güvenlik makamları var. Onlar da askere bağlı, kararları onlar ve elçilik veriyor” dedi.

KESK ve Eğitim-Sen’in yönetici ve sendikacılarına karşı yapılan saldırı, tutuklama ve baskıları protesto ettiklerini belirten Varoğlu, kardeş sendikalarla olan dayanışmalarını kimsenin engelleyemeyeceğini ifade etti.

Söz konusu politikaların Kıbrıslı Türkleri, tüm kurum, kuruluşlarıyla yok etmeye yönelik olduğunu söyleyen Varoğlu, nüfus ve demografik yapısı değişen; kuran kursları ile ilahiyat koleji açılan; külliye yapımı için arazi sağlanan ülkede Kıbrıs Türk toplumunu “dönüştürme” çabası bulunduğu ifade etti.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de konuşmasında AB’de 250 bin kişi ile Türkiye’de 309 bin kişiye 1 polis düşerken, Kuzey Kıbrıs’ta kat kat fazla olduğunu; bunun da buranın “polis devleti” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Türkiye’de bugüne dek iktidara gelen hükümetlerin Kıbrıs’ta ortaya koyduğu icraatlarla toplumu ülkeden kaçıracak noktaya getirdiğini ifade eden Elcil, “faşist anlayışın”, Kuzey Kıbrıs ile Türkiye’de toplumun tüm kesimlerine yönelik devam ettiğine vurgu yaptı.

Dün Eğitim-Sen ile KESK’ten 71 sendikacı ile sendika üyelerinin gözaltına alınmasındaki “faşist uygulama”nın Kıbrıslı Türklerin de yıllardan beri yaşadığını söyleyen Elcil, beraber oldukları “Türk halkı, emekçi ve demokrat” kesime yapılan zulüm karşısında sessiz kalmaların mümkün olmadığını kaydetti.

Elcil, konuşmasının sonunda yapılanları uluslararası alana taşımaya devam edeceklerini de ifade ederek baskılara sessiz kalmayacaklarının sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1483 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler