1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ELÇİLİK ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI
ELÇİLİK ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

ELÇİLİK ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil’in, bugün TC Büyükelçiliği önünde yapmış olduğu basın açıklamasını tam metni şöyle; “DAYATMALAR BİZİ YOK EDEMEZ” “Bugün bazı tarihi gerçekleri hatırlatmak ve Kıbrıslı Türklerin haklarının korunması

A+A-

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil’in, bugün TC Büyükelçiliği önünde yapmış olduğu basın açıklamasını tam metni şöyle;

“DAYATMALAR BİZİ YOK EDEMEZ”

 “Bugün bazı tarihi gerçekleri hatırlatmak ve Kıbrıslı Türklerin haklarının korunması için verilen mücadeleyi yükseltmek için toplanmış bulunuyoruz.

Rumların Enosis talebi ile başlayıp ayrılıkçı Türk liderliğinin taksim talepleri ile devam eden ve emperyalist dış güçlerin desteği ile başlayan toplumlararası çatışmalar, iki toplumun ayrılığını getirmiştir. 4 Mart 1964’te Birleşmiş Milletlerde alınan 186 sayılı karar ile Kıbrıslı Rumların işgal ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti makamları Türkiye’nin de onayı ile resmen Rumlara teslim edilmiştir.. O günden beri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin siyasi eşit ortağı olan Kıbrıslı Türkler, Türkiye hükümetlerinin elinde bir oyuncak olarak kullanıldığı gibi uluslararası hukuğun dışındaki uygulamalarla suçlu sandalyesine oturtulmuştur.

1974 faşist Yunan darbesi ile başlayan silahlı çatışmalar nedeni ile Türkiye garantörlük sorumluluğu gereği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünü korumak ve anayasal nizamı tekrardan tesis etmek, hem Kıbrıslı Türklere hem de Kıbrıslı Rumlara barış getirmek için adamıza gelmiştir.

Bu gerçek ve uluslararası antlaşmalar ortada iken Türkiye hükümetlerinin izlediği politikalarla;

Kıbrıs’taki yerleşim yerlerinin isimlerini değiştirilmiştir.

Eğitim sistemini Türkiye’ye uyarlanmıştır.

Adanın kuzeyine 1949 Cenevre Sözleşmelerine aykırı olarak nüfus taşınmış, demografik yapı bozulmuş ve vatandaşlık dağıtılmıştır

TL’yi tedavüle sürülüp Kıbrıslı Türkleri fakirleştirilmiştir.

Türkiye menşeili bankalar aracılığı ile Kıbrıslı Türkler’in mevduatları Türkiye’ye kaçırılmıştır.

Adanın kuzeyinde Rumlar’dan kalan taşınır taşınmaz malları yağmalatıp sahte tapu dağıtılmıştır.

Adanın kuzeyinde ayrılıkçı, işbirlikçi, kukla bir siyasi yapı kurdurup Kıbrıslı Türkler’in siyasi iradelerini gaspedilmiştir.

Çeşitli bahanelerle Kıbrıs sorununun çözümü engellenmektedir. Tüm bunlar, Türkiye’nin garantörlük görevleri arasında yoktur.

Bu gerçeklerin hatırlatılmasında tekrardan yarar gördüğümüzü vurgularken, Türkiye hükümetlerinin izlediği “asimilasyon ve entegrasyon” politikaları ile hedeflenmenin adanın kuzeyinde bir koloni yaratmak istendiği açıktır.

İşbirlikçi UBP hükümeti ile uyum içinde Kıbrıslı Türklerin adadan göçünü hedefleyen dayatma politikalar önümüze çıkarılmaktadır. Ekonomik gibi gösterilen bu dayatmalar, esnafın, zanaatkarın, işçinin, emekçinin, çiftçinin, hayvancının, kısacası tüm üreten kesimlerin bu topraklarda tutunmasının engellendiği gibi kaçak nüfusu, kaçak ekonomiyi teşvik eder niteliğe sahiptir. Bu dayatmalarla Kıbrıslı Türkler fakirleştirilip, kendi ülkelerinde ayrılığa düşmeleri hedeflenmektedir.

Bilinmelidir ki bu politikaların mimarı Ankara’daki AKP hükümeti uygulayıcıları ise TC’nin Kıbrıs’ın kuzeyindeki makamları ve işbirlikçi UBP hükümetidir. Bir toprağın dostluğu üzerinde yaşayan insanların dostluğu ile ölçülüdür. Dayatmalarla, emir veren-emir alan politikalar ile bir yere varılamaz. Kıbrıslı Türkler’le Türkiye arasındaki ilişkiler karşılıklı saygıya dayalı siyasi eşitlik düzeyinde bir ilişkiye dönüştürülmelidir. Dayatmalar Kıbrıslı Türklerin nefretini kazanmaya yarar. Kurdurduğunuz bu kukla yönetime polis-asker, dikenli teller arkasında, karar aldırarak Kıbrıslı Türkleri yok edeceğinizi sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 863 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler