1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN'DEN GREV UYARISI
EL-SENDEN GREV UYARISI

EL-SEN'DEN GREV UYARISI

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Tuluy Kalyoncu, kurumun bozuk mali durumuna rağmen hükümetin gelişigüzel ve partizanca harcama ve istihdamlara devam, grevden başka seçenek bırakmadığını kaydetti. Kuruma sınavsız, gereksiz ve sınavla

A+A-

 

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Tuluy Kalyoncu, kurumun bozuk mali durumuna rağmen hükümetin gelişigüzel ve partizanca harcama ve istihdamlara devam, grevden başka seçenek bırakmadığını kaydetti. Kuruma sınavsız, gereksiz ve sınavlarda başarısız oldukları bilinen partili ve yönetici aile mensuplarının istihdam edilmesinin kabul edilemeyeceğini belirten kalyoncu, yarın 22 yeni istihdam yapılacağını ifade etti.

 

Kalyoncu’nun konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

Hükümet Grevden Başka Seçenek Bırakmamaktadır

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’in Halkımız için kanayan bir yara olmaktan kangren haline gelen bir yaraya dönüşmesine daha fazla seyirci kalamayacağız. Sendikamız, yaklaşık 3 ay önce, Kurum’dan siyasilerin ellerini çekmeleri, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun hükümetlerin etkisi altından çıkartılmasını, idari ve mali özerkliğe kavuşturulması ve alacaklarının tahsili için KIB-TEK Yönetimi, ilgili Bakan ve Hükümetin tahsilatların yapılması yönünde tavır almasını talep etmiş ve bu amaçlarla greve çıkmıştık. Sonuçta Kurum’un mali ve idari özerkliğe kavuşturulması, Bakanlar Kurulu kararı ile kabul edildi ve eylemimizi durdurduk.

 

KIB-TEK Yönetim Kurulu, yapılan eylemlerden gerekli uyarıyı almamıştır. Sendika başkanı dâhil grevde etkin rol oynayan personelin üzerine baskılar kurulması için aylardır bunaltıcı ve tiksindirici çalışmaları sürdürmektedir. Kurumun bozuk mali durumuna rağmen gelişigüzel ve partizanca harcama ve istihdamlara devam etmektedirler. Yönetim Kurulu Başkanı kendi kızının istihdamı için her yolu mûbah saymaktadır. Kuruma sınavsız, gereksiz ve sınavlarda başarısız oldukları bilinen bir kısım partili ve yönetici aile mensuplarının istihdamı kabul edilebilir değildir. 16 Nisan 2012 tarihinde 22 yeni istihdamın hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

 

Kurum’un özerk bir yapıya kavuşturulması için hükümet adım atmayınca, Sendikamız hazırladığı ve Kurum’un idari ve mali özerkliğini sağlayacağına inandığı yasa taslağını hükümete iletti. Talebimiz, süratle bu taslağın görüşülmesi ve Kurum’un özerkleşmesidir.

 

KIB-TEK’ten sorumlu Bakan, Kurum’un alacaklarının tahsilatı önündeki en büyük engellerden birisidir. Kurum çalışanları, örneğin BRTK’nun 17 Milyon TL’lik borcu ödenmedi diyerek bu kurumun elektriğini kesmeye gitti. Elektriği kesme talimatı verme yetkisi Yönetim Kurulu’ndadır. Yönetim Kurulu’nu talimatları ile yöneten Bakan ve Hükümettir. Ancak tahsilata hep birlikte engel oldukları gibi, BRTK’nun elektriğinin kesilmesine de engel oldular.

 

Tüm bu gelişmeleri değerlendiren Sendikamız, artık kanayan bir yara olmaktan çıkıp kangrenleşmekte olan Kurum’un sorunlarına dikkat çekmek ve hükümeti grev dâhil meşru her yolla direneceği konusunda kamuoyumuz önünde uyarmaktadır. Talebimiz çok basittir. Kişisel rant peşinde koşup kurumu yok etmeye uğraşan mevcut Yönetim Kurulu görevden alınarak bağımsız ve halkımız ve Kurum’un menfaatlerini düşündüğü konusunda Sendikamız’ ın da inanç belirteceği yeni bir Yönetim Kurulu atanmalı, 16 Nisan 2012 tarihinde gerçekleşecek 22 kişilik istihdam kararı geri alınmalı ve özerkleşme konusu derhal görüşmelere başlanarak bir ay içerisinde gerekli yasal değişikliklerle sonuçlandırılmalıdır.

Yeniden çıkmak zorunda olduğumuz bu mücadelede Halkımız, sağduyu sahibi tüm siyasi, ekonomik ve sosyal örgütlerimizin bizlerle omuz omuza olacağına inanmaktayız.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler