1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN'DEN AÇIKLAMA
EL-SENDEN AÇIKLAMA

EL-SEN'DEN AÇIKLAMA

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) özelleştirme ile ilgili açıklama yayınladı.

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) özelleştirme ile ilgili açıklama yayınladı. EL-SEN Başkanı Çağlayan CESURER imzası ile yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

"Bilindiği üzere Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), özelleştirme ile ilgili girişimlere karşı çıkmış, bu uğurda çeşitli eylemlerde bulunmuştu. EL-SEN sadece eylem yapmakla yetinmemiş, konuya uzmanlarına incelettirerek çeşitli raporlar hazırlatarak ilgililer ve kamuoyumuzun bilgisine getirmişti.

 

Sendikamız özelleştirmeye ilişkin Yasa’nın, Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek yürütmenin durdurulması istemi dahil yargıya başvurmuştu. Yargı, Hükümet adına Savcılığın tüm itirazlarına karşın sendikamızın böyle bir dava açmaya hakkı olduğuna, konunun özünü görüşmeye ve bu konuda erken karar alacağını belirterek ara karara gerek olmadığına hükmetmişti. Özetle yargı, ben bu konuyu inceleyip bu Yasa kapsamında herhangi bir işlem yapılmadan, Yasa’nın Anayasa’ya aykırı olup olmadığına erken bir zamanda karar vereceğim demiştir.

 

Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesine ilişkin olarak Hükümetin ihaleler açması, üstelik de 25 yıllık sürelerle halkımızın geleceğini ve iradesini ipotek altına sokmaya çalışması, kabul edilemezdir. Yargı, bu Yasa hakkında erken karar vereceğini belirtmesine rağmen Hukuk Dairesi (Savcılığın)’nin, bu konuda Hükümeti bilgilendirmesi ve yargının sonuçlanmasının beklenmesi gerektiği konusunda uyarmış olması gerekmektedir. Ancak belli ki bu Hükümetin hukuka saygısı tükenmiştir. Anayasaya aykırı olduğunu bile bile kararname çıkartmakta, emeklilerin vergilendirilmesine gidebilmekte, bu kararı bozulunca ise emekliden kestiği vergileri iade etmemektedir.

 

Şimdi de özelleştirmeye ilişkin yasanın iptal edilmesi gündemde iken Anayasa’ya aykırı olabilecek uygulamalarını ısrarla sürdürmeye devam etmektedir. Yargının kararını beklemeden adım atanlar, yarın sadece kamuoyuna ve halkımıza değil; yargının kendisine de hesap vermek zorunda kalabileceklerdir."

 

 

Bu haber toplam 608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler