1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN YÖNETİMİN ENGELİNE TAKILDI
EL-SEN YÖNETİMİN ENGELİNE TAKILDI

EL-SEN YÖNETİMİN ENGELİNE TAKILDI

EL-SEN, bu sabah elektriklerini kesmek için BRTK önüne gitti. Önünde geniş polis güvenliği alınan BRTK’nin elektriklerinin kesilmesine izin verilmedi. EL-SEN, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun engeline takıldı, KIB-TEK Yönetim Kurulu, borcu bulunan

A+A-

 

EL-SEN, bu sabah elektriklerini kesmek için BRTK önüne gitti.

Önünde geniş polis güvenliği alınan BRTK’nin elektriklerinin kesilmesine izin verilmedi.

EL-SEN, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun engeline takıldı, KIB-TEK Yönetim Kurulu, borcu bulunan BRTK’nin elektriğinin kesilmesine izin vermedi.


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Çalışanları Sendikası (El-Sen), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na 17 Milyon TL borcu olduğu gerekçesiyle BRTK’nin elektriğini kesme girişiminde bulundu.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu’ndan elektrik kesme yetkisi alamayan El-Sen üyesi çalışanlar, BRTK önünde eylem yaparak, açıklamalarda bulundu. Eyleme Sendikal Platform da destek verdi.

BIÇAKLI

Türk Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, eylem sırasında yaptığı konuşmada, hükümeti ve özelleştirme yasasını eleştirdi. Telefon ve elektrikte hiç bir yatırım olmamasına rağmen, hükümetin bu kurumların battığını söylediğine işaret eden Bıçaklı, bunun için kurumların özelleştirilmek istendiğini kaydetti.

Elektrikte tahsilatın yapılamamasından dolayı sadece tahsilat bölümünün özelleştirilmek istenmesini de eleştiren Bıçaklı, tahsilatın yapılamamasını, acizlik olarak nitelendirerek, bir kurumun, tahsilat yapılamadı diye satılacak olmasının ise büyük bir tehlike olduğunu söyledi.

Bıçaklı, “Biz talibiz. Altı ayın içinde her kuruşuna kadar bütün enerji borcu olanlardan paraları toplarız. Ama bu bizim partinin delegesidir, bu milletvekilidir elektriğini kesmeyin demeyeceksiniz” şeklinde konuştu.

Arslan Bıçaklı, elektrik borcunu ödemeyip, elektriğinin kesilmesine zorluk çıkaran vatandaşlar için çağrılan polisin, 17 Milyar TL’lik elektrik borcu olan kurumun elektriğinin kesilmemesi için çağırıldığına işaret etti.

Bıçaklı, bir gazetede yer alan Kıb-Tek yönetim kurulunun Başbakan İrsen Küçük’e yazdığı mektubu de eleştirerek, sendikaların toplumun malı olan kurumlarına sahip çıkmaya kararlı olduklarını söyledi.

KALYONCU

El Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu da, Kıb-Tek’in kamusal alandan alacaklarının 300 milyon TL’yi, özel kişi ve kuruluşlardan alacağının ise 150 milyon TL’yi aştığına dikkat çekerek, dışarıdan alacaklarını toplayamadığı için kurumun bugün yaklaşık 300 Milyon TL borcu olduğunu belirtti.

Kıb-Tek’in, yaklaşık 150 Milyon TL artıda olabilecekken, tahsilatlarını yapamaması nedeniyle borç içinde olduğunu ifade eden Kalyoncu, Kıb-Tek’in bankalara ödediği faiziler nedeniyle halkın da tükettiği elektriğe 12 kuruş daha fazla ödediğini savundu.

Kalyoncu, sendikaların yapılması gerekenler konusunda defalarca uyarılarda bulunmalarına rağmen dikkate alınmadığını söyledi. Tuluy Kalyoncu, Kıb-Tek’in, idari ve mali özerklik temelinde yeniden yapılandırılacağına ilişkin bir karar alındığını ancak bugüne kadar bu konuda hiç bir şey yapılmadığını kaydetti.

Kurumun mali durumuyla ilgili olarak hükümet, ilgili bakanlar ve Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nu suçlayan Kalyoncu, BRTK’nın Kıb-Tek’e sadece Şubat 2012 sonuna kadar birikmiş 17 Milyon TL borcu bulunduğun söyledi.

Kalyoncu, Kıb-Tek’e sahip çıkılmak isteniyorsa, BRTK’nın borçlarından ötürü elektriğinin kesilmesi talimatı verilmesi gerektiğini savunarak, yasal olmayan bir kesintinin yapılmayacağını belirtti.

BRTK’nın bu yılki bütçesine elektrik borçlarını ödemek için ödenek koyulduğunu da savunan Kalyoncu, “Vatandaşın veya küçük esnafın 500 TL borcu için elektriğinin kesilmesi talimatını verenler, BRTK’nın 17 Milyon TL’lik borcu için de aynı talimatı vermeli” dedi.

GÖKÇEBEL

Sendikal Platform adına konuşan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel de, sorunun, ülkede yaşanan ekonomik kriz değil, ülkeyi yönetenlerin aldıkları “talimatlar” olduğunu savundu.

Yönetenlerin ayrıcalıklı birer zümre haline geldiğini söyleyerek Gökçebel, bunun böyle devam etmesi için toplumsal muhalefetin bitirilmeye çalışıldığı ifade etti.

 

 

BRTK MÜDÜRÜ KANLI: “BRTK ALDIĞI ELEKTRİK ENERJİSİYLE PEK ÇOK KURULUŞA HİZMET VERİYOR”


Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Özer Kanlı, BRTK’nin aldığı elektrik enersjiyile 20'nin üzerinde televizyon, 30’u aşkın radyo kuruluşu, polis, telekomünikasyon idaresi, Sahil Güvenlik, Orman Dairesi ve daha pek çok kuruluşa hizmet verdiğini anımsattı.

Kanlı, BRTK’nin elektrik borcunun uzun yıllara dayandığını vurgulayarak, Kurum’da görev aldığı günden bu yana birikmiş elektrik borcunun ödenmesi ve yeni borç oluşmaması için hükümet yetkilileri, Maliye Bakanlığı ilgilileri ile çalışmalar yapıldığını, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile görüşüldüğünü ve yazışmalar gerçekleştirildiğini söyledi.

Özer Kanlı konuya ilişkin açıklamasında, gelinen noktada borcun 36 ayda ödenecek şekilde yapılandırılması için Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve KIB-TEK ile önlümüzdeki hafta bir toplantı yapacaklarını vurguladı.


 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1031 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler