1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN: YAPILAN ANAYASAYA AYKIRI
EL-SEN: YAPILAN ANAYASAYA AYKIRI

EL-SEN: YAPILAN ANAYASAYA AYKIRI

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Kıb-Tek’in özelleştirilmesinin de, özelden garantili alım sözleşmelerinin de hem Anayasa’ya, hem de AB normlarına aykırı olduğu görüşünü ifade ederek, bunun aksini yapanların suç işlediğini, halk

A+A-

 

 

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Kıb-Tek’in özelleştirilmesinin de, özelden garantili alım sözleşmelerinin de hem Anayasa’ya, hem de AB normlarına aykırı olduğu görüşünü ifade ederek, bunun aksini yapanların suç işlediğini, halkın çıkarlarına aykırı davrandığını savundu.

EL-SEN, “Halkımızın geleceği ipotek altına sokulmaya çalışılmaktadır. Bugün farklı nedenlerle bu gayrı meşruluğa ses çıkartmayanlar, yarın geride kalan bir şey olursa onları savunabilecek zemin de bulamayabilir. Bizim uyarımız bu nedenle var oluş veya yok oluş uyarısıdır” dedi.

EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın “kendini KKTC’nin sahibi” yerine koyarak açıklamalar yaptığını iddia ederek, Türkiye’deki bir yabancı büyükelçinin böylesi açıklamalar yapması halinde Türkiyelilerin de rahatsız olacağını kaydetti.

“Kıbrıs gibi küçük ülkelerde elektrik üretiminin özelleştirilmesine karşı AB’nin yürürlükteki yasaları ile nasıl karşı çıktığını neden bilmezden geliyor?” diye soran Tuluy Kalyoncu, AKSA’yla 2024 sonuna kadarki süreyi kapsayan sözleşmedeki garantili alım miktarının artırılmasının istendiğini; bunun tazminat gerektireceğini anlatarak Kıbrıs Türk halkının milyonlarca Euro tazminat yükümlülüğü altına sokulmaya çalışıldığını savundu. EL-SEN Başkanı Kalyoncu şu görüşleri dile getirdi:

“Sayın Akça, TC’nin değişmemiş şekli ile KKTC’nin halen var olan Anayasaları ışığında TC Anayasa Mahkemesi’nin özelleştirmeye ilişkin düzenlemeleri neden ve nasıl iptal edip Anayasa’ya aykırıdır dediğini bilmemiş olamaz.

Sayın Akça elektriğin 25 kuruşa mal edilip halka pahalı satıldığından şikâyet ettiğine göre, AKSA isimli şirketle yapılacak sözleşmede elektriğin fiyatının ne olması için çaba harcıyor? Elektriğin üretim yanı sıra dağıtım, iletim ve diğer zorunlu giderler ilave edilince halka kaç paradan satılmasını öneriyor?

EL-SEN, Kıbrıs Türk halkının bağrından doğmuş bir sendikadır. Kıbrıs Türk halkının toplumsal varlıklarına sahip çıkmaya ve sahip çıkılmasını sağlamak için mücadelesine devam edecektir. Bilimsel çalışmalar, şeffaflık ve halka tam ve doğru bilgiler vermek için sınırlı imkânlarına rağmen elinden gelenin en iyisini yapmayı sürdürecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1187 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler