1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN uyardı…
EL-SEN uyardı…

EL-SEN uyardı…

El-SEN, elektrik akımını ölçmek amacıyla ülkemiz elektrik alt yapısında kullanılmakta olan yaklaşık 149 bin adet mekanik sayaçtan 20 bin 880 adeti, Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile uzaktan erişimli elektronik sayaçlarla değiştirildiğini belirtti. HA

A+A-

 

 

 

KIB-TEK’de doğru işe, yanlış yöntem!

 

Elektrik akımını ölçmek amacıyla ülkemiz elektrik alt yapısında kullanılmakta olan yaklaşık 149 bin adet mekanik sayaçtan 20 bin 880 adeti, Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile uzaktan erişimli elektronik sayaçlarla değiştirildiğini belirten EL-SEN, ihale yöntemi ve kapsamının yanlışlığına işaret etti.

 

Uzaktan erişimli elektronik sayaç uygulamasının KIB-TEK’in ve toplumun menfaatine olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini belirten EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu, çıkılan ihalede Kurum’a gereksiz maliyet artırıcı bir yol izlendiğine dikkat çeken EL-SEN, faturayı Kurumun değil sonuçta halkın ödeyeceğini belirtti.

 

El-SEN, elektrik akımını ölçmek amacıyla ülkemiz elektrik alt yapısında kullanılmakta olan yaklaşık 149 bin adet mekanik sayaçtan 20 bin 880 adeti, Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile uzaktan erişimli elektronik sayaçlarla değiştirildiğini belirtti.

 

HATA PAYI YOK DENECEK KADAR AZ…

Açıklamada, sistemde kullanılan mekanik sayaçlara göre hata payı neredeyse yok denecek kadar az olan uzaktan erişimli elektronik sayaçlar ile ayni zamanda; sayaçların Lefkoşa’daki Kurum merkezinden GSM operatörlerinin sağladığı uzaktan erişim imkânı ile uzaktan okunabilmesi, tüketim ederlerini ödemeyen tüketicilerin elektrik akımlarının yine bu merkezden kesilebilmesi ve yeniden elektrik akımı verilebilmesi mümkün hale geldiği belirtildi.

Sendika, sağladığı daha birçok ek avantaj nedeniyle, uzaktan erişimli elektronik sayaç uygulamasını desteklediğini belirtti.

 

“İHALEYE ÇIKILDI AMA…”

KIB-TEK’in geçtiğimiz günlerde, 18 Ağustos 2011 tarihine kadar verilecek tekliflerle, 120 bin adet mekanik sayacın uzaktan erişimli elektronik sayaçlar ile değiştirilmesi için ihaleye çıktığını belirten EL-SEN, ihalenin en önemli unsurlarından bir tanesi ise istenen niteliklere uygun sayaç üreten firmaların ihaleye teklif verebilmesi için, ülkemizde faaliyet gösteren lider konumda bir GSM operatörü liderliğinde konsorsiyum kurma zorunluluğunun getirilmiş olmasına dikkat çekti.

 

“PAHALI TEMİN EDİLECEK!”

“Uzaktan erişimli elektronik sayaçların temin ve montesi işi başka bir iş, söz konusu sayaçların merkez ile iletişimini sağlama işi başka bir iştir” denilen açıklamada, uluslar arası piyasada uzaktan erişimli elektronik sayaç üreten çeşitli firmalar olduğu belirtildi.

EL-SEN, Peşinen her iki işi tek bir iş haline getirerek GSM operatörünün liderliğinde konsorsiyum kurma zorunluluğunun getirilmiş olmasının, KIB-TEK tarafından çıkılmış ihalede, GSM operatörünü hakim konuma getireceğini kaydetti.

İhale ile beklenen rekabet ortamının da doğmayacağına dikkat çeken EL-SEN,  sonuçta KIB-TEK’in söz konusu sayaçları daha pahalı temin edeceğinin altını çizdi.

“Peşinen her iki işi tek iş haline getirerek ve sadece iki GSM firmasının oluşturabileceği konsorsiyumlardan teklif alarak böylesi büyük bir ihaleyi kapatmak mümkün değildir” denilen EL-SEN’in açıklamasında, geçtiğimiz aylarda Ekonomi Bakanı ve bakanlık yetkililerinin elektronik sayaç konusuyla ilgili İtalya ziyaretleri ve sonrasında ülkemizde faaliyet gösteren bir GSM operatörü ile ayni işi ihalesiz olarak gerçekleştirme girişimiyle ortaya çıkan soru işaretleri henüz yanıtlanmadığı da belirtildi.

EL-SEN’in aydınlatılması talebi ile başvurduğu devletin denetim kurumlarının henüz herhangi bir açıklama yapmadığı da kaydedildi.

 

KIB-TEK SÜRECİN DIŞINDA TUTULDU

EL-SEN, ihaleye ilişkin belgeleri incelediğinde, KIB-TEK’in sürecin dışında tutulduğunu üzülerek gözlemlediğini belirtirken, elektronik sayaç temini için ortaklığa gerek olmadığını açıkladı. Daha fazla firmanın ihaleye katılabileceği bir durumda KIB-TEK’in tercih şansının da daha fazla olacağının belirtildiği açıklamada, mevcut sayaçların de-montajı ve uzaktan erişimli elektronik sayaçların montajı sürecinde ihaleyi alan firma ile KIB-TEK personeli ortak görev ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğine işaret edildi.

 

“SORUMLULUK KIB-TEK ELEMANLARINA AİT…”

Açıklama devamla şöyle:

“De-montaj ve montaj işlemleri KIB-TEK personeli nezaretinde olmalıdır çünkü sayacın elektrik hatları ile bağlantısını ayırmak ve yeniden bağlamak bunun yanı sıra doğru ve güvenilir iş yapıldığına ilişkin sorumluluk KIB-TEK ve elemanlarına aittir.

Sayaçların temini ile iletişim işleri ayrı ayrı ihaleye çıkılmalıdır. Böylece, yerel iki GSM operatöründen belki de ikisi de sistemin iletişim hizmeti için görev alabilecek ve iletişim kısmında da rekabetçi fiyatlar oluşabilecektir. Bunun yapılması halinde ayrıca, elektronik sayaç temini ve montesi aşamasında hiçbir işi olmayan GSM operatörü ile konsorsiyum kurma gibi garip bir ortama girilmemiş olur.”

 

İHALE YANLIŞ VE KAPSAMI YANLIŞ... FATURAYI HALK ÖDEYECEK

Uzaktan erişimli elektronik sayaç uygulamasının KIB-TEK’in ve toplumun menfaatine olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini belirten EL-SEN, ihale yöntemi ve kapsamının yanlışlığına işaret etti.

İhalede Kurum’a gereksiz maliyet artırıcı bir yol izlendiğine dikkat çeken EL-SEN, faturayı Kurumun değil sonuçta halkın ödeyeceğini belirtti.

EL-SEN’in açıklaması şöyle:

“KIB-TEK’i, devleti ve halkımızı kimsenin gereksiz yükümlülükler altına sokmaya hakkı yoktur. Bu konuda halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Çünkü ne devletin denetim yapan kurumlarının, ne siyasi demokratik kurum ve kuruluşlarının, ne de toplumsal sorunlarla ilgilenenlerin daha sonra “benim haberim yoktu” demeye hakkı olmayacaktır.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler