1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN 'KIB-TEK RAPORU' YORUMLADI
EL-SEN KIB-TEK RAPORU YORUMLADI

EL-SEN 'KIB-TEK RAPORU' YORUMLADI

EL-SEN, bugün YENİDÜZEN’in manşetine taşıdığı “TEKELLEŞME TEHLİKESİ” haberi ile ilgili açıklama yaptı. EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle; DİRENİŞİMİZİN HAKLILIĞI SAYIŞTAY RAPORU İLE BİR K

A+A-

 

 

EL-SEN, bugün YENİDÜZEN’in manşetine taşıdığı “TEKELLEŞME TEHLİKESİ” haberi ile ilgili açıklama yaptı.

 

EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

 

DİRENİŞİMİZİN HAKLILIĞI SAYIŞTAY RAPORU İLE BİR KEZ DAHA BELGELENDİ

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), aylardır iki konuda halkımızın dikkatini çekerek, KIB-TEK’in elde kalan son birkaç büyük varlıktan biri olduğunu vurgulamaktadır. Sendika olarak bilim insanlarına yaptırttığımız çalışmalar ile hazırladığımız çeşitli raporlar sonunda vardığımız bulguları herkesle paylaştık ve paylaşmayı sürdürüyoruz.

EL-SEN, yaptığı açıklamalar ve KIB-TEK Yönetim Kurulu ve hükümete verdiği uyarı ve ihbar yazılarında özetle:

a.   AKSA Enerji Üretim AŞ ile yapılan garantili alım sözleşmelerinin uzatılması ve genişletilmesi halinde,

b.   KIB-TEK’in tamamen veya kısmen özelleştirilme girişimi olması halinde

direniş hakkını her meşru yolla kullanacağını belirtmiş ve hükümetin bu yönde adım atması sonucunda da direnişini başlatmıştı.

Sayıştay’ın 6 Şubat 2012 tarihli KIB-TEK’e ilişkin raporu haklılığımızı ortaya koymaktadır. Buna göre AKSA Enerji Üretim AŞ ile yapılan garantili alım sözleşmelerine AKSA’nın uymadığı, bu şirkete ödenen ve ödenecek paralarla 26 adet santral alınabileceğinin altı çizilmiştir. Raporda böyle bir sözleşmenin yaşama geçmesi halinde, KIB-TEK’in kendi elindeki dizel santralleri çalıştıramayacağı, buhar santralini ise ekonomik olmayan bir şekilde çalıştırmak zorunda kalacağı ve bunun sonucunda da 15 milyon 204 bin Amerikan Doları tutarında fazladan yakıt maliyeti oluşacağının altı çizilmiştir.  Raporda “KIB-TEK’in mevcut kapasitesi ile üretemeyeceği genel enerji miktarını karşılamak için 2010–2016 devresinde hizmet bedeli olarak 457 milyon 625 bin 363 Amerikan Doları; Sadece kira bedeli dikkate alınsa bile 119 milyon 435 bin 355 Amerikan Doları fazladan ödeme yapılacağı” belgeleri ile ortaya konmuştur.

Sayıştay’ın KIB-TEK’e ilişkin raporu kamuoyumuzda geniş şekilde tartışılacaktır. EL-SEN olarak bu konuda halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.  Raporun son paragrafı ibret verici bir şekilde EL-SEN’in direnişinin haklılığını teyit eder içeriktedir. Rapordaki ilgili kısım aynen şöyledir;

“Bu nedenle ilk etapta, Elektrik Kurumu’nun pik yük enerji talebini karşılayabilmesi için Teknecik Santrallerindeki kendi kurulu güç kapasitesini artırması, ayrıca maksimum ve minimum puant yük seviyelerine göre tarife ayarlamasına giderek anlık şok yükün (maksimum puantın) talep kontrolünü sağlaması ile mümkün olacağı ve bu yatırımların finansmanın da Raporda izah edilen oluşacak bedeller ile rahatlıkla karşılanabileceği sonucuna varılmıştır.”

EL-SEN, KKTC gibi küçük ülkelere dönük AB’nin ilgili normları ile “garantili alım sistemine karşı çıkarak ilgili ülkelerin bu tür sözleşmelerini iptal ettirdiğini de dikkate alarak ve bir kez daha KIB-TEK Yönetim Kurulu, Bakanlık ve UBP Hükümetini yanlışlarından dönerek KIB-TEK’in ÖZERKLİK temelinde yeniden yapılandırılması ve bu Kurum’un siyasilerin yönetiminden, uzman ve profesyonellerin denetimine verilmesini talep etmektedir. Bu uğurda başlattığımız mücadele kesintisiz iyi niyetle devam edecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler