1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN HÜKÜMETE SESLENDİ
EL-SEN HÜKÜMETE SESLENDİ

EL-SEN HÜKÜMETE SESLENDİ

EL-SEN, “Enerji devi Aksa'nın patronuna hapis şoku” haberi üzerine açıklama yaptı: Sayın Başbakan ve Ekonomi Bakanı, hala daha elektrikte özelleştirmeyi savunmayı düşünüyor musunuz? EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer’in açıklamasının ta

A+A-

 

 

EL-SEN, “Enerji devi Aksa'nın patronuna hapis şoku” haberi üzerine açıklama yaptı: Sayın Başbakan ve Ekonomi Bakanı, hala daha elektrikte özelleştirmeyi savunmayı düşünüyor musunuz?

 

EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer’in açıklamasının tam metni şöyle;

 

Bugün internete düşen bir haber EL-SEN hariç pek çok örgüt ve kişide sürpriz etkisi yaptı. Ancak EL-SEN, en başından itibaren ısrarla AKSA konusunda yapılan yanlışları dile getirmiş alım ve fiyat garantili anlaşmalar ile halkımızın uğrayacağı zararları ortaya koymuş ve son olarak da enerji sektörünün bu veya başka bir şirkete peşkeş çekilmesine karşı greve çıkarak hükümet edenleri uyarmıştı.

 

AKSA patronunun hapis cezasına ilişkin haber basında geniş yer alacağa benziyor.

Kamu adına çıkılan enerji ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile Ankara'da görülen davada, aralarında AKSA Enerji Üretim AŞ’nin büyük hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı da olan Şaban Cemil Kazancı’ya 3 yıl 4 ay hapis cezası olmak üzere beraberinde diğer 11 sanığa çeşitli mahkûmiyet kararları verildi. AKSA Enerji Üretim AŞ’nin patronu Şaban Cemil Kazancı ve beraberinde diğer 11 kişinin mahkûmiyetine hükmedilen bahse konu karar incelendiğinde kararın şu iddialara karşılık alındığı görülmektedir;“... Ezgi İnşaat Şirketi'nin ortağı müteahhit İbrahim Selçuk, Enerji Bakanlığı'ndan aldığı siyasi güç ve çeşitli yöntemleri kullanarak, baskı, şiddet ve tehditlerle çıkar amaçlı suç örgütü kurup bunu yönetti. İbrahim Selçuk, Enerji Bakanlığı'nın tüm ihaleleri ile ilgilendi, bu ihaleleri kendi şirketi veya şirket sahibi diğer sanıklar adına alınması için yoğun çaba sarf etti, bu amaçla ihalelerin ertelenmesini, şartnamelerin değiştirilmesini, ilan sürelerinin uzatılmasını temin etmeye yönelik faaliyetlerde bulundu.”  Mahkûmiyet kararının çıkmasına neden olan iddianamede ayrıca;  diğer sanıkların da örgüt adına faaliyette bulundukları, ihalelerden elde ettikleri paralardan bir kısmını Selçuk'a verdikleri öne sürüldü. İddianamede, çıkar amaçlı suç örgütünün, bürokratlara hediye adı altında değerli saat ve mücevher, cep telefonu, para dağıttığı, uçak biletlerini karşıladığı öne sürüldü. İşlenen suçla ilgili öne sürülen iddialara karşılık mahkeme, AKSA Enerji Üretim AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Cemil Kazancı ve beraberindeki diğer11 sanık hakkında mahkûmiyet kararı verdi.

Mahkeme, Kazancı’ya verdiği 3 yıl 4 aylık hapislik cezasının yanı sıra vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan da men etme kararı aldı.

 

Özellikle AKSA Enerji’nin patronu Şaban Cemil Kazancı’ya verilen hapis cezası ve gerekçesini Sayın Başbakan ile Ekonomi ve Enerji Bakanı iyi okumalıdırlar. KIB-TEK’i yok etme pahasına, AKSA Enerji Üretim AŞ’ni ülkemize getirip alım ve fiyat garantili sözleşme yapan ve var olan sözleşmedeki garantili alım miktarı ile kapasiteyi ısrarla Kıbrıs Türk Halkı’nın toplumsal değerlerini yok edercesine artırmaya çalışanlar hakkında, Hukuk Dairesi derhal soruşturma açmalıdır. Bizde de bahse konu örgütün KIB-TEK’in özelleştirilmesi için rüşvet veya hediye dağıtıp dağıtmadığı incelenmelidir. Bilet hediyeleri ve gezilerin yabancılarca finanse edilmesi örneklerini yaşayan halkımız bu konuyu ısrarla takip etmelidir.

 

Şimdi Sayın İrsen Küçük ve Sunat Atun’a bir kez daha soruyor ve yanıt istiyoruz. Kıbrıs Türk Halkı’nın kendi öz varlıklarını rüşvet, tehdit, suç işlemek için örgüt kurmak veya yardım etmekten mahkûm olanların eline vermeye hala daha kararlı mısınız? Özelleştirme yolu ile KIB-TEK’i tamamen veya kısmen herhangi bir derneğe yönetici olması bile yasaklanan birilerine teslim etmekte ısrarlı mısınız?

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler