1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN, BAŞSAVCILIĞI GÖREVE DAVET ETTİ
EL-SEN, BAŞSAVCILIĞI GÖREVE DAVET ETTİ

EL-SEN, BAŞSAVCILIĞI GÖREVE DAVET ETTİ

El-Sen, KIB-TEK'in iyi yönetilmediğini ve zarara sokulduğunu savunarak Başsavcılık’ın gerekli işlemleri yapmasını istedi.

A+A-

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Çalışanları Sendikası (El-Sen), kurumun iyi yönetilmediğini ve zarara sokulduğunu savunarak Başsavcılık’ın gerekli işlemleri yapmasını istedi.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu yazılı açıklamasında Başsavcılık’a konuyla ilgili yazı gönderdiğini belirtip açıklamasına yazıyı da ekledi ve KIB-TEK’in bilerek ve istenerek zarara sokulmaya çalışıldığını; Bakanlar Kurulu’nun dahi yanıltılmak istendiğini savundu ve buna sessiz kalmayacaklarını belirtti.

“Suskunluğu seçen kişi, kurum ve makamlar tarih önünde suç işlemektedirler” diyen Kalyoncu, şunları savundu:

“Kurum Müdürü’nün Sayıştay Raporu’nu gördükten sonra, AKSA ile mevcut garantili alım sözleşmesindeki miktarın ve kapasitenin artırılmasına yönelik ek protokolün imzalanmasına karşı çıkan kapak yazısı, Kurum Müdürü’nün bilgisi dışında bir başka yazı ile değiştirilmiş ve AKSA ile garantili alım sözleşmesini öngören ve Kurum Müdür Muavinleri Gürcan Erdoğan ile Mehmet Salih Gürkan’ın hazırladığı rapor, değiştirilmiş kapak yazısı ile Bakanlar Kurulu’na sunulmuştur.

Yani Kurum, kendi içerisinden hançerlenmekte, Sayıştay Raporu yok sayılmak istenmekte ve bu durum EL-SEN tarafından herkese duyurulmaktadır. EL-SEN 12 Mart 2012 tarihli bir yazı ile bilerek ve isteyerek suç işleyerek kurumu zarara sokanlar hakkında Hukuk Dairesi’ne (Başsavcılığa) yazı yazarak gerekli işlemlerin yapılmasını istemiştir.”

Tuluy Kalyoncu, Başsavcılığın başvurularını dikkate almasını ümit ettiklerini belirtti.

El-Sen’in Başsavcılık’a gönderdiği yazıda, AKSA ile protokol konusunda yaşanan gelişmeler özetlenerek, şöyle denildi:

“Söz konusu ek protokolün imzalanması durumunda, Sayıştay Raporu’na da yansıdığı şekliyle KIB-TEK’in ve nihayetinde Halkımızın uğrayacağı zararın boyutu dikkate alındığı zaman, böylesine önemli bir konuda yetki ve görevin kötüye kullanıldığına ilişkin bu gelişme 29 Şubat 2012 tarihli bir yerel gazetemize de kısmen yansımıştır. Konunun incelenerek ileride telafisi mümkün olmayan bu tür davranışları yapanlar ve yapılmasına göz yumarak ve/veya teşvik ederek destekleyenler hakkında mevzuat dâhilinde gerekli işlemin yapılması talebimizi saygılarımla arz ederim.”

El-Sen’in Başsavcılık’a gönderdiği yazının dağıtımı Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı, Sayıştay Başkanlığı, Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanlığı’na da yapıldı. 

Bu haber toplam 617 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler