1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN BAŞKANI VURGULADI
EL-SEN BAŞKANI VURGULADI

EL-SEN BAŞKANI VURGULADI

EL - SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu: “KESİNTİLERİN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ” EL - SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu da, özelleştirmenin KKTC’den bilgili kesimlerin, uzmanlar veya entelektüel kişilerin veya STÖ’lerin bir araya gelip ürett

A+A-

 

 

 

EL - SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu:

 

“KESİNTİLERİN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ”

 

EL - SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu da, özelleştirmenin KKTC’den bilgili kesimlerin, uzmanlar veya entelektüel kişilerin veya STÖ’lerin bir araya gelip ürettikleri bir karar sonucu değil; 2009 yılı sonunda TC ile imzalanan ekonomik protokolün sonrasında gündeme geldiğini ifade ederek, toplumun varlıklarının “yeşil sermayeye” devri ile karşı karşıya kalındığını belirtti.

Kalyoncu, bir yandan AB standartlarını örnek alarak dairenin “serbestleşmesini” isteyenlerin, diğer yandan tamamıyla AB’nin kabul etmediği şekilde hareket ettiğini söyledi.

19 Ocak’tan beridir süregelen ve KKTC’de iletişim ve elektrik hatlarını susma noktasına getiren TEL -SEN ve EL - SEN eylemleri ile ilgili dün Telekomünikasyon Dairesi önünde basın toplantısı düzenlendi.

Kendilerinin EL - SEN olarak KIB - TEK’in daha iyi çalışabilmesi, topluma daha iyi hizmet etmesi ve kamunun malı olarak kalabilmesi için gerekli tüm çalışmaları ve raporları hazırladıklarını, daha da ileri giderek bir yasa tasarısı oluşturduklarını ve bunu hükümete sunduklarını kaydeden Kalyoncu, “buna rağmen hükümetin kaosu yaratan tek sorumlu olarak ortada durduğunu” ifade etti.

 

“DEVLET KENDİSİ ÖDEMİYOR”

 

UBP’nin “özerkleşmeyi” seçim bildirgesine koymasına rağmen bunu gerçekleştirmediğini söyleyen Kalyoncu, “Tahsilatın özelleştirilmesi deniyor fakat devlet kendisi ödemiyor, nasıl tahsilat yapılacak” şeklinde konuştu.

Ekim 2011 itibarıyla KIB - TEK’in 45 milyon TL alacağı bulunduğunu belirten Kalyoncu, 2012 bütçesine “tek bir kuruş konmadığını”, 2012 yılında devlet daireleri tarafından tüketilecek 49 milyon TL’lik elektrik harcaması içinse bütçeye 24 milyon 500 bin TL konulduğunu ve dairenin itirazıyla bunun 10 milyon daha artırıldığını söyledi.

 

“HALK BUGÜN 12 KURUŞ DAHA PAHALI ELEKTRİK KULLANIYOR”

 

KIB - TEK’in tahsilat yapamadığında borçlandığını ve her ay 7 milyon TL faiz ödemek zorunda kaldığını, bu borç nedeniyle halkın bugün 12 Kuruş daha fazla ödeyerek elektrik satın aldığını öne süren Kalyoncu, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı “EL - SEN’le halkı karşı karşıya getirmekle” suçladı.

KIB - TEK çalışanlarının santrallerin güvenliği için eylemde olmalarına rağmen özveriyle çalışmaya devam ettiklerini de söyleyen Kalyoncu, kendi gösterdikleri çabanın hükümete de örnek olmasını beklediklerini dile getirdi.

 

“ÇALIŞANLARA HİÇBİR ŞEY YAPAMAZLAR”

 

“Çalışanları işten atmakla tehdit eden hükümetin hiçbir şey yapamayacağını ve çalışanların işten durdurulma nedenlerinin belli kuralları bulunduğunu” söyleyen Kalyoncu, AKSA elemanlarının santrallerde tamamıyla yasadışı çalıştırıldığını savundu ve konuyu Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.

 

“KİMSEYİ ELEKTRİKSİZ BIRAKMAK İSTEMEDİK”

 

Kalyoncu, “Biz kimseyi elektriksiz bırakmak istemedik... KIB - TEK’in daha iyi çalışabilmesi için yasa tasarısı bile hazırladık... Halkın tepkilerini doğru yerlere yönlendirmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.  

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 985 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler