1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EL-SEN AÇIKLAMA İSTEDİ
EL-SEN AÇIKLAMA İSTEDİ

EL-SEN AÇIKLAMA İSTEDİ

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer: “ELEKTRİK VE SU PROJELERİ KIBRIS TÜRK HALKINI YOK ETMEYE YÖNELİK” Cerurer, “Denizden hat çekilerek 200 MW elektrik getirilmesinin hiçbir olumlu sonucu olmayacak. Tam tersine Kıbrıs Türk halkı eli

A+A-

 

 

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer:

 

“ELEKTRİK VE SU PROJELERİ KIBRIS TÜRK HALKINI YOK ETMEYE YÖNELİK”

 

Cerurer, “Denizden hat çekilerek 200 MW elektrik getirilmesinin hiçbir olumlu sonucu olmayacak. Tam tersine Kıbrıs Türk halkı elindeki enerji üretme kaynak ve olanaklarını da tamamıyla kaybedecektir”

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-Sen), Türkiye’den gelecek suyun koşullarının açıklanmasını istedi. El-Sen, Türkiye ile KKTC arasında elektrik nakil hattı çekilmesinin, Elektrik Kurumu’nun kapatılması anlamına geldiğini de söyledi.

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’den su ve elektrik getirme projelerini sorguladı.

Su ve elektrik projelerini “Kıbrıs Türk halkını yok etme girişimi” olarak niteleyen Cesurer, “İrsen Küçük hükümeti ile Recep T. Erdoğan hükümeti, Kıbrıs Türk halkını yok etmek için son darbeyi vuruyor” dedi.

Türkiye’den su getirme projesi ile ilgili olarak Cesurer, “Bu konuda pek çok bilinmez varlığını korumaya devam ediyor. En başta gelecek olan su kimin kontrol ve denetiminde olacak; suyun alım ve satımı nasıl olacak? Garantili bir miktarda su alınması zorunlu olacak mı? Bedeli ne olacak?” diye sordu.

 

HEM HALK HEM KIB-TEK ZARARA SOKULUYOR

Boru hattı ile birlikte 200 MW enerji hattının çekileceğinin söylendiğine dikkat çeken Cesurer, “Yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren AKSA Enerji Üretim AŞ isimli şirket, sadece üretim yapmakta ve her ne hal ise faaliyete geçtiği günden beridir zarar etmektedir. Basın ve resmi gazetede yer alan verilere göre de yine daha önceki yıllarda olduğu gibi son dönemde de 27 Milyon TL zarar etmiştir. AKSA yüzünden halkımız, elektrik kesintileri ile karşı karşıya kalmakta ve pahalı elektrik kullanmaya zorlanmaktadır. AKSA ne üretirse KIB-TEK’in satın almak zoruna bırakıldığı garantili alım sistemi ile hem halkımız hem KIB-TEK zarara sokulmakta, üstüne üstlük tek kuruş kurumlar vergisi de ödenmemektedir” dedi.

 

ELEKTRİK GETİRİLMESİNİN HİÇBİR OLUMLU SONUCU OLMAYACAK

Cerurer, “Denizden hat çekilerek 200 MW elektrik getirilmesinin hiçbir olumlu sonucu olmayacak. Tam tersine Kıbrıs Türk halkı elindeki enerji üretme kaynak ve olanaklarını da tamamıyla kaybedecektir” ifadelerini kullandı.

Çağlayan Cesurer, ülkenin ihtiyaçlarını karşılayabilen Kıb-Tek’in kapatılmasının ne yurtseverlik ne de ekonomik açıdan doğru olmayacağını, pek çok çalışanın işsiz kalacağını, Türkiye’den getirilecek elektriğin bugünkü fiyatların üzerinde olacağını, ülkenin gelirinin düşeceğini de ifade etti.

 

 

 

Bu haber toplam 1399 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler