1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EKSİ HP KANDIRMACA'
EKSİ HP KANDIRMACA

'EKSİ HP KANDIRMACA'

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, enflasyonda yaşanan eksi rakamların gerçek hayat pahalılığını yansıtmadığını ifade etti

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, enflasyonda yaşanan eksi rakamların gerçek hayat pahalılığını yansıtmadığını ifade ederek, DPÖ’nün TÜFE ana grup ağırlıklarını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Kaptan “Temmuz sonu maaşlarına hayat pahalılığı oranında artış yapılacağı bir dönemde enflasyonun eksi çıkması, emekçiler üzerinde oynanan oyunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir... Kamu çalışanlarının ve emekçilerin alım gücünün her geçen gün gerilediği bugünlerde bu türden istatistiki formüllerle halkın kandırılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Konuyla ilgili olarak yazılı bira açıklama yapan Kaptan, Ocak ayında olduğu gibi Şubat ayında da hayat pahalılığı yaşanmamasının ve hayatın yüzde 0.26 ucuzladığı yönündeki DPÖ verilerinin gerçekleri yansıtmadığını savundu. Kaptan, şöyle devam etti:“KTAMS olarak daha öncede belirttiğimiz gibi enflasyonda yaşanan eksi rakamlar gerçek hayat pahalılığını yansıtmamaktadır. Şubat ayında bir önceki aya göre Gıda ve Alkolsüz İçeceklerde yüzde 1.11, Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetlerinde yüzde 0.52, Sağlıkta yüzde 0.45, Eğlence ve Kültür grubunda yüzde 2.48, Çeşitli Mal ve Hizmetlerde yüzde 1.42, Lokanta ve Otellerde yüzde 0.71 artış yaşanmasına ve bir önceki aya göre endekste 151 maddenin ortalama fiyatlarında düşüş yaşanmasına karşın 197 maddenin ortalama fiyatlarında artış yaşanmış ve buna rağmen enflasyon eksi çıkmıştır.” Ahmet Kaptan, Ocak ve Şubat 2012 döneminde Gıda ve Alkolsüz İçeceklerde toplam yüzde 1.19 artış yaşanmasına karşın enflasyonun eksi çıkmasının, ana grup ağırlıklarının yeniden belirlenmesi ihtiyacını ortaya çıkardığını söyledi. Kaptan, “95 oktan benzine yüzde 3.03, 97 oktan benzine yüzde 2.98, Euro Dizele yüzde 2.28 artış yapılan Şubat ayında Konut-Su-Elektrik-Gaz ve Diğer Yakıtlarda yüzde 0.52’lik bir düşüş yaşandığının söylenmesi ise manidardır” dedi.
 

 

 

 

Bu haber toplam 589 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler