1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EKSİ % 1 HP, ALAY ETMEKTEN DE ÖTE'
EKSİ % 1 HP, ALAY ETMEKTEN DE ÖTE

'EKSİ % 1 HP, ALAY ETMEKTEN DE ÖTE'

Kutalmış, “Halkın artık birikimlerini kullanmaya başladığı bir dönemde, DPÖ İstatistik Dairesi’nin açıkladığı eksi yüzde 1 Temmuz ayı hayat pahalılığı, KKTC’de yaşayanlarla alay etmekten de ötedir” dedi

A+A-
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) İstatistik Dairesi’ni, doğru dürüst nüfus sayımı ve enflasyon hesaplaması yapamamakla suçlayarak, dairenin bu yapısıyla sağlıklı veriler ortaya koymasının imkansız olduğunu savundu.

TDP’den yapılan açıklamaya göre, Kutalmış, “Halkın artık birikimlerini kullanmaya başladığı bir dönemde, DPÖ İstatistik Dairesi’nin açıkladığı eksi yüzde 1 Temmuz ayı hayat pahalılığı, KKTC’de yaşayanlarla alay etmekten de ötedir” dedi.

Çalışma izinli işçilerin geri dönme ve gayri menkul alıp ikamet eden İngilizlerin evlerini satıp KKTC’yi terk etme nedenlerini soran Kutalmış, “KKTC’deki ucuzluktan mı kaçıyorlar?” diye sordu.

Türkiye’de 7 aylık hayat pahalılığı yüzde 1.7 olurken ve yıl sonu beklenen hayat pahalılığı yüzde 7 civarında hesaplanırken, KKTC’deki 7 aylık hayat pahalılığının, eksi yüzde 0.27 olarak hesaplanmasının inandırıcı olmadığını belirten Kutalmış, bu oyunun, çalışan ve emeklilere hayat pahalılığı oranında artış yapılmaması için tezgâhlandığını savundu.

“Başta ABD ve Çin gibi dünyanın iki dev ekonomisiyle birlikte AB ve diğer gelişmiş ülkelerde bile 7 aylık hayat pahalılığı eksi değildir” diyen TDP Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, hükümete, kendini daha fazla yalancı durumuna düşürmemesi için istifa etmesi tavsiyesinde bulundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 529 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler