1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EKONOMİ'Yİ DEĞERLENDİRDİ
EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ

'EKONOMİ'Yİ DEĞERLENDİRDİ

KKTC'nin 2011'deki ekonomisini AA'ya değerlendiren Maliye Bakan Ersin Tatar, dünyada yaşanan ekonomik krize, işten çıkartmalara karşın, KKTC'de yatırımların sürdüğünü, kamu maliyesinin düzeldiğini belirterek, KKTC'nin 2011 yılını Türkiye'nin de teknik ve

A+A-

 

 

 

KKTC'nin 2011'deki ekonomisini AA'ya değerlendiren Maliye Bakan Ersin Tatar, dünyada yaşanan ekonomik krize, işten çıkartmalara karşın, KKTC'de yatırımların sürdüğünü, kamu maliyesinin düzeldiğini belirterek, KKTC'nin 2011 yılını Türkiye'nin de teknik ve maddi desteğiyle başarıyla tamamladığını söyledi.

 

 

''DEMEKKİ DOĞRULARI YAPIYORUZ''

 

Gelirlerdeki artışta, ekonomik tedbirlerle birlikte, ekonominin kayıt altına alınmasının da etkisi olduğuna işaret eden Ersin Tatar, ekonomide alınan tedbirlerin doğru adımlar olduğunu belirtti.

 

Tatar, Türk hükümetinin güven belirtmesinin kendilerini memnun ettiğini ifade ederek, ”Demek ki biz bütün siyasi sıkıntılara, tepkilere rağmen doğruları yapıyoruz” dedi.

 

 

ÖZEL SEKTÖR AĞIRLIKLI BÜYÜME

 

Ülkede büyüme ve gelişmenin artık özel sektör ağırlıklı olacağını ifade eden Tatar, şöyle devam etti:

 

''Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan işbirliği protokolünün adından da görüleceği gibi, kamunun etkinliğini artırmak, özel sektörün rekabet gücünü artırarak KKTC ekonomisine yön verme bizim esas vizyonumuzdur''

 

Ercan Havaalanı'nın turizmde artık yeni bir destinasyon olarak ortaya çıktığını anlatan Tatar, 2011'de bütçenin iyi bir performans gösterdiğini, kamu maliyesinde düzelme olduğunu, güven ve istikrar ortamının yaratıldığını, Merkez Bankası ile yapılan çalışmalarda bankacılık sektöründe güven tazelendiğini söyledi.

 

Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirilmesinde yana olduğunu kaydeden Tatar, katkılarından dolayı, Türkiye'ye teşekkür etti.

 

''OLMAYAN PARAYI DAĞITAMAZSINIZ''

 

Ekonomik değerlendirmelerde gerçekçi olmak gerektiğini dile getiren Tatar, ''Hükümete düşen, kendi kasasını, bütçesini iyi yönetmek, aksi takdirde popülizm olur. Çünkü siz olmayan parayı dağıtamazsınız, popülizm yapamazsınız. Popülizmin modası geçmiştir. Biz harcamalarımızı gelirlerimize göre ayarlamış durumdayız. Ona göre meclisten yetki almış durumdayız'' dedi.

 

''TEMKİNLİ OLALIM''

 

Dünyada devam eden ekonomik krize işaret ederek, halka lüksten uzak durması çağrısı da yapan Maliye Bakanı Tatar, şöyle devam etti:

 

''Temkinli olmamız lazım. Çünkü dünyada bir kriz vardır. Herkesin ayağını yorganına göre uzatması lazım, herkesin lüksten uzak durması lazım ve temkinli bir şekilde geleceğe umutla bakmak lazım. Çünkü bu ülke, bu devlet hepimizindir. Bu devletin yaşaması, yaşatılması ve bu ülkeye inanmak, bu devlete güvenmek hepimizin görevidir.''

 

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti ile yakın işbirliği içinde olduğunu ve tecrübelerinden yararlandığını kaydeden Tatar, Yardım Heyetine 'olağanüstü katkılarından dolayı'' teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler