1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EKONOMİK VİZYON VE STRATEJİK PLANLAMADAN YOKSUN BİR UBP HÜKÜMETİ
EKONOMİK VİZYON VE STRATEJİK PLANLAMADAN YOKSUN BİR UBP HÜKÜMETİ

EKONOMİK VİZYON VE STRATEJİK PLANLAMADAN YOKSUN BİR UBP HÜKÜMETİ

19 Nisan seçimlerinden sonra tek başına hükümet kurma görevini alan UBP, 2.5 yıldır “hükümet etmekte” ancak halk adına ve halkı ileriye taşıyacak herhangi bir proje üretmeden, “taşıma suyla değirmen döndürme” mentalitesi ile ̶

A+A-

 

 

19 Nisan seçimlerinden sonra tek başına hükümet kurma görevini alan UBP,  2.5 yıldır “hükümet etmekte” ancak halk adına ve halkı ileriye taşıyacak herhangi bir proje üretmeden, “taşıma suyla değirmen döndürme” mentalitesi ile “düdüğü başkalarına devrederek”, en ufacık bir fikir ve öneri dahi üretmeden, toplumumuzla uyumlu olmayan yasaları meclise taşıyarak ve tabiri caizse “hükmedilerek” görev sürelerini uzatmaya çalışıyorlar.

Ne emekçisine, ne iş insanına, ne öğrencisine, ne köylüsüne, ne hayvancısına, ne kentlisine, dahi ne de doğal çevresine en ufacık bir katkı sağlayamayan ve ülkenin kalkınmasına “üfüremeyen” UBP hükümeti, “kuzeyimizden esen rüzgarları fırtınaya çevirme” noktasında ise oldukça başarılı!

MİSYON

Yıllardan beridir genel bir ortak anlayışa dönen konu, Kıbrıs’ın kuzeyinin en temel kalkınma alanlarının turizm ve eğitim olduğudur. İster Birleşik Federal Kıbrıs çözümüne ulaşılsın, ister çözüm süreci sürsün isterse çözüm süreci ertelensin, ekonomik olarak yürünmesi gereken temel yolların turizm ve eğitim olduğu kabulü değişmemekte, çözüm yalnızca stratejik planlamaları değiştirecek bir döngü noktası ve normalleşme anahtarı olarak görülmektedir. Demek ki ekonomik kalkınma adına ülkemizin misyonunun turizm ve eğitim alanlarında geliştirilmesi ve kalkındırılması olması gerektiği söylenebilir.

 

VİZYON

Misyonun belirlenmesinden sonra ise atılması gereken ilk adımın bu sektörlerin öncülüğünde bir toplumsal  vizyon ortaya koymak olması gerekmektedir.  

Peki nedir ülkemizin turizm ve eğitim vizyonu?

Bu vizyon en geniş katılım ve kabülle hazırlanmış ve yazılmış mıdır?

Bu vizyon toplumun tüm ilgili birey ve zümrelerince paylaşılmış mıdır?

Örneğin turizmde nedir vizyonumuz? 5 yıl sonra, 10 yıl sonra nereye ulaşmayı hedefliyoruz?

Ya da eğitim sektöründe 10 yıl sonrasının beklentileri nedir? Nasıl bir fotoğraf çekiyoruz beynimizle?

Sanırım bu konuda büyük bir eksiklik vardır. Misyonumuz belki genel kabul görüyor toplumda ancak vizyon konusunda aynı ifadeyi kullanmak pek mümkün görünmüyor henüz.

Vizyon konusundaki eksiklik daha sonra yapılması gerekenleri de doğrudan ilgilendirdiği ve etkilediği için gerek turizm gerekse eğitim alanlarında belirlenen misyon doğrultusunda istenildiği gibi hareket edildiğini söylemek çok doğru olmasa gerek.

 

STRATEJİK PLANLAMA

Vizyon belirgin ve net olmadığından her iki alanda da stratejik planlama yapmak pek mümkün olamıyor maalesef.

Örneğin turizm alanında önemli bir misyon ortaya konduysa vizyonun da uzun erimli olması ve toplumsal dönüşümleri sağlaması beklenirdi.

Mesela eğitim sisteminin doğrudan turizm vizyonunu destekleyecek bir biçimde örgütlenmesi ve yapılandırılması gerekirdi bugüne kadar.

SANAT EĞİTİMİNDEN TUTUN DA OTELCİLİK EĞİTİMLERİNE, AHÇI YETİŞTİRMEYE, ACENTACILIĞA, TUR OPERATÖRLÜĞÜNE, TARİHİ KÜLTÜREL MİRASIMIZI ÖNE ÇIKARTACAK TOPLUMSAL EĞİTİME, TARIM SEKTÖRÜNE, EL SANATLARINDAN RESSAMLIĞA, TİYATRODAN ANİMASYONA, YABANCI DİLLERDE EĞİTİME, TEMİZLİK ÜRÜNLERİNDEN, SEBZE VE MEYVE ÜRETİMİNE, HAYVANCILIKTAN HEDİYELİK EŞYALARA KADAR TÜM SEKTÖRLERDE İNSAN YETİŞTİRMEK GEREKMEZ MİYDİ YILLARDIR?

Devletin bu alanlarda insan yetiştirme politikası olmaz mıydı?

Peki ya Kıbrıslı Türk iş insanlarının otel yatırımlarından tutun da yukarıda bahsedilen tüm alanlarda yatırım yapmaları ve rekabet edebilirliliklerinin yükseltilmesi için devlet ve kalkınma bankasından destek almaları ve bu yatırımlarda istihdam olanaklarının KKTC vatandaşları için yaratılması gerekmez miydi?

Burada bahsedilen stratejik planlardan sadece bazıları olmasına rağmen belirlenen misyon ve oluşturulması gereken vizyon doğrultusunda devlet gerekli stratejik planları oluşturarak toplumsal destekle adımlar atma yoluna gitti mi bugüne kadar?

Bu konularda gönül rahatlığı ile “evet biz devlet olarak misyon, vizyon ve stratejik planlarımızı ortaya koyduk ve canla başla bunun için çalışıyoruz” diyebiliyor muyuz? Bu sorunun yanıtı büyük bir olasılıkla “hayır” ise, nasıl olacak da turizm ve eğitim alanlarında belirlenen misyon başarılacak?

Kıbrıslı Türkler nasıl olacak da ekonomik bağımsızlıklarını kazanma doğrultusunda ilerleyebilecek ve kendi kendini yöneten bir toplum haline gelecek?

Bugün hükümette bulunan UBP’nin ilk evvela bu sorulara cevap üretmesi ve halkımızı motive etmesi gerekmez mi?

DAHA NE KADAR HAMASİ SÖYLEMLERLE HAREKET EDİLECEK VE TOPLUMUMUZ HER GEÇEN GÜN KÖTÜYE GÖTÜRÜLECEK?

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler