1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EKONOMİK SIKINTILARA KARŞI İŞBİRLİĞİ
EKONOMİK SIKINTILARA KARŞI İŞBİRLİĞİ

EKONOMİK SIKINTILARA KARŞI İŞBİRLİĞİ

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ve Yönetim Kurulu üyeleri, dün Kıbrıs Türk Ticaret Odasını ziyaret edip, Oda Başkanı Günay Çerkez ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ve Yönetim Kurulu üyeleri, dün Kıbrıs Türk Ticaret Odasını ziyaret edip, Oda Başkanı Günay Çerkez ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü.

Görüşmede, ekonomik sıkıntıların aşılması için Odaların birlikte hareket etmeleri kararlaştırıldı.

Ziyarette konuşan KTTO Başkanı Günay Çerkez, Sanayi Odası Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerini Ticaret Odasında görmekten mutlu olduğunu söyledi.

Sanayi ve Ticaretin birbirinden ayrılamayacağını birbirinin tamamlayıcısı olduğuna dikkat çeken Günay Çerkez, İki Oda arasında zaman zaman gösterilmeye çalışılan gerginliğin gerçekte olmadığını ancak bazen bazı konularda değişik düşüncelr olduğunu  bunun da gayet doğal olduğunu söyledi.

“Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Sanayi Odası ile her türlü beraberliğe, her türlü iş ortaklığına ve birlikte her türlü çözüm üretmeye varız” diyen KTTO Başkanı Günay Çerkez, bu ziyaretle iki Oda arasındaki ilişkilerin daha da pekişeceğine olan inancını dile getirdi.

Ülke ekonomisinin sıkıntılar içerisinde olduğunu, hükümet yetkililerinin dediği gibi ekonominin 2007 ile mukayese edildiğinde  2007’den 2009 sonuna kadar yüzde 11 civarında küçüldüğünü, 2010 ve 2011 yıllarında gerçekleşen büyümeye rağmen ekonominin hala daha 2007’ye göre yüzde 5-6 oranında küçüldüğünü söyleyen Çerkez, Bu küçülmeye ülke koşullarının da neden olduğunu kaydetti.

KKTC ekonomisinin kuzeyde güçlü Türkiye, güneyde AB üyesi ülke ile rekabet etmeye çalıştığını söyleyen Oda Başkanı Çerkez, rekabetin yakalanması, ekonominin iyileştirilmesi, ihracatın artırılması için Oda olarak her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı KTTO Başkanı ve yeni seçilen Yönetim Kurulunu kutlayarak başladığı konuşmasında, Odalar arasında var olduğu iddia edilen ayrıcalığın bulunmadığını söyledi.

Odalar arasındaki birlikteliğin bu ziyaretle daha da pekişeceğini belirten Ali Çıralı ülkede var olan sıkıntıların birlikte hareket edilerek çözüleceğine olan inancını belirtti.

Ali Çıralı, Üretimin ülke koşullarına göre yapıldığını koşulların uygun olması, girdi fiyatlarının ucuzlatılması halinde rekabeti yakalayabileceklerini ve dışa açılabileceklerini kaydetti.

Görüşmede ayrıca, ekonominin önünde sıkıntı yaratan konuların değerlendirilip çözüm yolu bulunması amacıyla her Odadan 3’er kişinin katılımıyla ortak bir çalışma komitesi kurulması  kararlaştırıldı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 612 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler