1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EKONOMİK RAPOR AÇIKLANDI
EKONOMİK RAPOR AÇIKLANDI

EKONOMİK RAPOR AÇIKLANDI

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, ekonomiyi analiz etmek ve rekabet edebilirliği artırmak için hangi alanlara odaklanılması gerektiğini belirlemek amacıyla Davos kriterlerine göre 3 ekonomiste hazırlattığı, “Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekab

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, ekonomiyi analiz etmek ve rekabet edebilirliği artırmak için hangi alanlara odaklanılması gerektiğini belirlemek amacıyla Davos kriterlerine göre 3 ekonomiste hazırlattığı, “Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu”, 4. Rekabet Edebilirlik Forumu’nda açıklandı.

Kuzey Kıbrıs ekonomisinin rekabet edebilirlik puanının, Dünya Ekonomik Forumu’nun 142 ülkede uyguladığı yöntemle 7 üzerinden 3.58 olduğu ve Kuzey Kıbrıs’ın 142 ekonomi içinde 118. sırayı aldığı açıklandı.

Geçen yıla göre ülke puanının 3.51’den, 3.58’e yükseldiği, ancak küresel rekabet edebilirlik endeks sıralamasında bir basamak gerilediği belirtildi.

Kuzey Kıbrıs ekonomisinin önemli yapısal sorunlara sahip olduğu ve düşük rekabet gücü ile buhran sonrası ekonomik olarak toparlanmasının zaman alacağı savunuldu.

Rapor, Dünya Ekonomik Forumu’nun, 142 ülkede uyguladığı yöntem kullanılarak hazırlandı. Raporda, KKTC’nin diğer ülkeler kadar kriz sonrası gelişme sağlayamadığı ve ekonomisini toparlayamadığı belirtilerek, “Bu sonuç Kuzey Kıbrıs’ın gerekli değişim ve gelişimi zamanında yerine getiremediğini ve bundan dolayı dünya gerisinde kalmaya devam edeceğine işaret etmektedir” denildi.

Kuzey Kıbrıs’ın rekabet edebilirliğinin hesaplanmasında kullanılan 12 başlığın 5’inde ilerleme sağlandığı, bunların “teknolojik hazırlık, finans piyasasının gelişmişliği, altyapı ve sağlık ve ilköğretim” başlıkları olduğu ifade edildi.

En fazla gerileme “işletme gelişmişliği”nde görülürken, iş çevrelerinin “tedarikçi, küme sektörlerinin gelişmişlik durumu, uluslararası dağıtım ve pazarlama kontrolü” gibi konularda yetersiz kaldığı belirtildi.

KKTC’nin küçük bir ekonomi olmakla birlikte, küçüklüğün bir avantajı olan esnekliğe yeterince sahip olmadığı kaydedildi.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Böylesi bir yapının önündeki engellerin aşılması için gerekli beşeri sermayeye sahip KKTC’nin, mevcut siyasi yapının değiştirilmesi dahil, tüm gerekli unsurları yerine getireceği bir çalışma içine girilmesi hususunda daha fazla geç kalınmadan hareket etmesi gerekmektedir...”

SERTOĞLU: UÇUŞA GEÇMİYORUZ

“Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu” hazırlayıcılarından Dr. Kamil Sertoğlu, Ticaret Odası’ndaki toplantıda yaptığı sunumda, raporun 6 aylık bir çalışmayla hazırlandığını belirterek, raporla ilgili bilgiler verdi.

KKTC ve dünya ekonomisinde belirsizliklerin devam ettiğini, reçetelerin acıtıcı ve öncelikle yangını söndürme amaçlı uygulandığını kaydeden Sertoğlu, bu yüzden tepki görmesinin normal olduğunu söyledi.

Sertoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın dediğinin aksine, Kuzey Kıbrıs ekonomisinde kısa dönemde uçuşa geçiş beklemediklerini ifade etti.

Sürdürülebilir ekonomik yapı için mali istikrar ve yatırım gerektiğini vurgulayan Sertoğlu, ekonominin kısırdöngüde olduğunu; politika, öncelikler ve mali planlama bulunmadığını savundu.

SİYASİ İSTİKRARSIZLIK VAR

“Merak edip iktidar partisinin seçim bildirgesine baktım, hiçbir yerde külliye ve imam hatibe rastlamadım” diyen Kamil Sertoğlu, istikrarsızlığın sadece ekonomide değil, sosyal ve siyasal politikalarda da görüldüğünü söyledi.

BESİM: “DÜNYA KOŞARKEN BİZ YÜRÜYORUZ”

Ekonomist Dr. Mustafa Besim, Kuzey Kıbrıs’ın, Bosna Hersek, Güney Afrika ve Romanya gibi ülkelerle birlikte etkinlik odaklı gelişme gösteren bir ülke olduğunu; ülke puanının geçen yıla göre artarak 3.58’e yükseldiğini ancak dünya sıralamasında 1 basamak gerilediğini çünkü dünyada Kuzey Kıbrıs’tan daha iyi gelişen ülkeler bulunduğunu söyledi.

 “Dünya koşarken biz yürüyoruz” diyen Besim, Kuzey Kıbrıs’ın yeterince hızlı gelişemediğini ve 142 ülke arasından ancak 118. sırayı alabildiğini anlattı. Hayat standartları daha yüksek olduğu halde Kuzey Kıbrıs’ın neden Tanzanya, Uganda ve Pakistan’la yarıştığını açıklarken, “Kuzey Kıbrıs’ın gelir yaratıcı sektörleri pek sürdürülebilir değil ve tehlikelidir” diyen Mustafa Besim, büyüme kaynaklarının yetersiz kaldığını ve rekabet edilemediğini kaydetti.

“ÜRPERTEN BUGULAR”

Mustafa Besim, anket uyguladıkları iş insanlarından gelen sonuçlarda kendilerini ürperten bulgular yer aldığını ifade ederek, iş insanlarının en büyük sorunları; “politik istikrarsızlık, hükümetteki istikrarsızlık ve yolsuzluk” diye sıraladığını anlattı ve “Bunlara bakmak lazım” dedi.

Hükümetin vergi ve teşvik politikalarına konsantre olmasını isteyen Mustafa Besim, “Artık sorumlu tavrı takınma zamanı geldi. Kıbrıs sorunu çözülmeden de kendi başımıza yapabileceğimiz şeyler var. Bu rapor, daha iyi bir gelecek için bir rehber olarak kullanılmalı” diye konuştu.

VARER: “1980’LERDEN BERİ ‘YAPISAL REFORM ŞART’ DİYORUZ”

Raporun hazırlanmasında görev alan ekonomist Dr. Vargın Varer de, Küçük olan Kuzey Kıbrıs ekonomisinin değişimlere ayak uydurması kolay olduğu halde, bunun başarılamadığını kaydetti.

Değişimlere ayak uydurabilme kabiliyeti zayıf bir ekonomi bulunduğunu ifade eden Varer, esnekliği belirleyen faktörleri sıralayarak değerlendirmeler yaptı. En temel zayıflığın dışa açılmada görüldüğünü söyleyen Vargın Varer, “yardıma dayalı ekonomik yapı; mevcudu koruma güdüsü; siyasi otorite zayıflığı ve çevresel faktörler”in siyaseti esir aldığını savundu.

“DEĞİŞİME ÖNCÜ OLACAK SİYASİ LİDER ÇIKARILAMIYOR”

Vargın Varer, ülkede, değişime öncü olarak siyasi lider de çıkarılamadığını savunarak, “hastalıktan kurtulabilmek için”, çalışabilir bir siyasi sisteme geçilmesi gerektiğini söyledi.

“DIŞTAN GENEL FORMÜLLER TEPKİ TOPLUYOR”

Varer, dıştan gelen formüllerin tepki topladığını, bu yüzden halkın kendi özüyle politika belirlemesi gerektiğini de vurguladı

 

 

 

 

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler