1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EKONOMİK PROGRAMIMIZ KKTC HALKININ ESERİDİR'
EKONOMİK PROGRAMIMIZ KKTC HALKININ ESERİDİR

'EKONOMİK PROGRAMIMIZ KKTC HALKININ ESERİDİR'

Atun, "Ekonomik Paket" için, bugüne kadar Türkiye ile imzalanan protokollerde en ciddiyetle ele alınan program olduğunu belirtti.

A+A-

 

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 2010-2012 programıyla ciddi bir bütçe disiplini sağlandığını; 2013-2015 dönemi için de son derece sağlıklı ve kararlı, rasyonel stratejik planlamalar yaparak büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek gerektiğini, bunu yaptıkları taktirde 2013-2014’de halkın ekonomik iyileşmeyi hissedebileceğini söyledi.

Bakanlık basın biriminden yapılan açıklamaya göre, Ankara’da Türkiye’nin Kıbrıs İşerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüşen ve TC-KKTC Ekonomik program görüşmelerine başkanlık yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ekonomik programı hazırlayan Bakanlık olarak Ankara’da yapılan heyetler arası görüşmelere başkanlık etmek üzere Ankara’da bulunduğunu hatırlatarak, toplantı önce 2010-12 programı hakkında kısa bir değerlendirme yaptıklarını söyledi.

Heyetler arası görüşme sonrasında açıklama yaparak, Değerlendirmede eski programın neleri kazandırdığını ve yeni programa nelerin konulması gerektiği konularında görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Atun, geçmiş protokolün yüzde 75 oranında uygulanabilen bir protokol olduğunu; Bugüne kadar Türkiye ile imzalanan protokollerde en ciddiyetle ele alınan program olduğunu belirtti.

“20102-2012 PROGRAMIYLA BÜTÇE DİSİPLİNİ”

Atun, 2010-2012 programıyla ciddi bir bütçe disiplini sağlandığını, sağlıklı gelir gider yönetimiyle daha önceleri akşamdan sabaha alışılagelen vergilerden Kıbrıs Türk halkının kurtulduğunu söyledi.

Sunat Atun, kendi iktidarları döneminde istikrarları mali politikalar soncu reel sektöre teşvik edici alanlar yaratıldığını söyleyerek, bugün bakıldığında mali kaygılar nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinin reel sektöre hiçbir destek veremediğini, bütçe açıklarını tamamen borçlanarak kapatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Reel Sektöre sağlanan alanlardan dolayı, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında ekonomide bir büyüme olduğunu ama bunu vatandaşın direk olarak hissedemeyebileceğini belirten Atun, bunun nedeninin pozitif büyümelere rağmen halkın 2007 yılının alım gücünün halen altında bir durumda olmasından kaynaklandığını söyledi.

Atun, o yıllarda ülkede ekonominin daraldığını ve milli gelirin düşüşler ifade ederek, işbaşına geldikleri dönemden itibaren aldıkları önlemlerle tekrar 2007 seviyesinin yakalandığını belirtti.

2013-15 DÖNEMİ

Sunat Atun, 2013-15 dönemi için son derece sağlıklı ve kararlı, rasyonel stratejik planlamalar yaparak büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek gerektiğini, bunu yaptıkları taktirde 2013-2014’de halkın ekonomik iyileşmeyi hissedebileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun verdiği görevle Ocak ayından beri programın her safhasını Bakanlık olarak yürüttüklerini anlatan Atun, Sivil Toplum katmanlarından oluşan 186 temsilcinin katkılarıyla programa şekil verildiğini ve aslında mutfağını oluşturduğunu, sivil toplum örgütlerinin katkısıyla kendilerinin de tereddütsüz gurur duyacağı, beklentileri karşılayan bir program oluşturduklarını kaydetti.

“İLK KEZ KENDİ İNSAN GÜCÜMÜZÜ KULLANDIK”

Atun hazırlanan programla ilgili şöyle dedi:

“KKTC ilk kez kendi insan gücünü kullanarak ve kendi insan gücünden emin olarak bir program hazırlamıştır Şuna emin olunuz ki sivil toplumun oluşturduğu bu programa sadece ufak tefek teknik rötuşlar yapılmıştır. Geriye kalan tüm öneri ve fikirler katılımcıların düşüncelerini yani insanımızın beklentilerini yansıtmaktadır.”

Ekonomi ve Enerji Bakını Sunat Atun, Program içerisindeki bazı düzenlemelerle ilgili bilgi vererek, reel sektöre teşvikleri, kamu yatırımlarını çok daha fazla arttıracaklarına belirtti. Atun, “Bunu kendi bütçemize uyguladığımız disiplin ile sağlanan ek imkanlar ve artan Türkiye Cumhuriyeti yardımları ile sağlayacağız” dedi.

BANKALARIN YILLIK FAİZ ORANLARI

Atun, bankaların yıllık faiz uygulamaları ortalamaları alınarak belirlenen faiz oranı üzerine hiçbir bankanın çıkamayacağı bir sistem oluşturarak bir kontrol sağlamayı düşündüklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Bunun yanı sıra iç borçlanmada kullanılan kamu bankalarının geri ödemelerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesinde etkili önlemler almayı düşünüyoruz. Devletin iç borçlanmada sürdürülebilir bir yapı almasını sağlamak adına Maliye Bakanlığı’nın Borç Yönetimi Yasa Tasarısı uygulanacak ve iç borçlanma karşılığına oluşan faizlerin bilanço dışı bırakılıp kalmayacağı ve geri dönüşümü için gelir gösterileceği bir tablo olacak. Dünkü toplantıda bu durumu kaynak projeksiyonumuz içerisine koyduk. Bu Türkiye yetkilileri tarafından da büyük destek görmüştür. Bu durum bankacılık sektörüne dolaylı da olsa bir destek getirecektir.”

“TEKNİK DÜZEYDE ÇALIŞMA BAŞLAYACAK”

Bakan Atun, Türkiye yetkililerine sunulan program üzerinde KKTC ve TC heyetlerinin teknik düzeyde çalışmaya başlayacağını söyleyerek, Kamu, Turizm, Ulaşım, Eğitim ve Bilişim,Tarım, Kamu ve Enerji sektörlerini içeren başlıklarda toplam 6 sektörün programda yer aldığını belirtti. Her sektörün kendine ilişkin belirlenen politikalarını gerçekleştirmek için hazırlanmış stratejileri olduğunu söyleyen Atun: “Bu stratejileri takvime bağlamış bulunmaktayız” dedi.

“Genel hatlarına baktığımızda kayıt dışı ekonomi konusu programın ana hedeflerinden birini oluşturmaktadır. Programın hazırlanmasındaki çalıştaylarda da katılımcıların en büyük taleplerinden birini bu oluşturuyordu. Bütçe içinde yer alan iç borçlanmanın faiz giderlerine de bir karşılık ayrılması ve bunun kamu bankalarına ödenmesi yöntemi olacaktır” diyen Atun, bölgelerarası ekonomik ve sosyal farklılıkların giderilmesinin diğer önemli bir konuyu oluşturduğunu söyledi.

BÖLGESEL KALKINMA

Atun, “Güzelyurt ve Karpaz bölgelerinde gelişmişlikten aldığı payın arttırılması benim şahsen de çok hassasiyetle üzerinde durduğum bir konudur” ifadesini kullandı.

Sunat Atun, teşvik mevzuatını sil baştan yenileyerek bölgesel kalkınmaya önem verip daha özel teşviklere öncelik verecek bir uygulama içerisine gireceklerini belirtti. Bugün 130 milyon dolarlara taşınan ihracatın daha da gelişmesi adına çalışmaların da programda yer aldığını söyleyen Atun, “Program kapsamında yatırım ve ihracatı yeni kredilerle daha da ileri derecede desteklenmesini amaçlıyoruz” dedi.

ATALAY İLE GÖRÜŞME

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’nin Kıbrıs İşerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile baş başa yaptığı görüşmede, genel konuları değerlendirerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını da söyledi.

Atun, görüşmede Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın ekonomik programın hazırlanmasında bakanlığı ve hükümeti duyduğu güveni belirttiğini anlattı.

HEYET BUGÜN DÖNÜYOR

Bakanlık açıklamasına göre, Atun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin 2013-2015 Ekonomik Programının görüşüldüğü Türkiye-KKTC heyetler arası toplantıya KKTC heyet başkanı olarak katıldı. Toplantıda, Atun dışında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner,Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ile bazı bürokratlar da hazır bulundu.

Ankara’daki heyetler arası toplantıya katılan KKTC heyetinin bugün adaya dönmesi bekleniyor.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 554 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler