1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EKONOMİK PAKET TROYKA’YA GÖNDERİLDİ
EKONOMİK PAKET TROYKA’YA GÖNDERİLDİ

EKONOMİK PAKET TROYKA’YA GÖNDERİLDİ

Pakette 13. maaşın ve eşel mobil sisteminin kaldırılması yer almazken, derece arttıkça yükselen maaş kesintileri öngörülüyor

A+A-

Güney Kıbrıs içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmak amacıyla AB Destek Mekanizması’na dahil olabilmek için hazırladığı ve Troyka’nın önerilerine cevap niteliği taşıyan ekonomik önlemler paketini, geçtiğimiz akşam Troyka’ya gönderdi. Pakette 13. maaşın ve eşel mobil sisteminin kaldırılması yer almazken, derece arttıkça yükselen maaş kesintileri öngörülüyor. Haravgi ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ın AB destek mekanizmasından finansman sağlayabilmesi amacıyla 12 Kasım’da yapılacak Eurogroup toplantısına kadar Troyka’yla ekonomik paket konusunda uzlaşıya varması gerektiğini, Kıbrıs Rum hükümetinin kendi öneri paketini dün akşam göndererek söz konusu tarihe kadar müzakereleri tamamlamayı hedeflediğini yazdılar.

13. MAAŞ VE EŞEL MOBİLİN KALDIRILMASI YOK

Gazete, Kıbrıs Rum hükümetinin öneri paketinde 13. maaşın ve eşel mobil sisteminin kaldırılmasının yer almadığını, kamu çalışanlarının maaşlarından yapılacak kesintilerin ise derece arttıkça oran artacak şekilde düzenlenmesinin öngörüldüğünü belirtti.

EN FAZLA KESİNTİ 4 BİN 100 EURO ÜZERİ MAAŞLARDA

Habere göre bin Euro’ya kadar maaş alan memurlardan kesinti yapılmazken en fazla kesinti, maaşı 4 bin 100 ve üzeri olan memurlardan yüzde 12 oranında yapılacak. Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu konuya ilişkin açıklamasında, paketin Troyka’ya gönderildiğini ve artık Toryka’dan, müzakerelerin başlaması için Güney Kıbrıs’a gideceği tarihi belirlemesinin beklendiğini söyledi. Stefanu ayrıca, dün akşam paketin gönderilmesiyle birlikte 12 Kasım’a kadar müzakerelerin tamamlanması imkanının mevcut olduğunu sözlerine ekledi.

BÜTÇE AÇIĞI VE BORÇLAR KESİNLEŞTİ

Alithia gazetesi haberini: “Zarlar Atıldı – Memorandum İçin Sonun Başlangıcı – Açıklar Artıyor” başlıkları altında verirken, Eurostat’ın dün yayımladığı ve Güney Kıbrıs’ın bütçe ve diğer kamu açıklarını doğrulayan verilerine de değindi. Gazete, nisan ayında tahmini olarak yayımlanan verilerin kesinleşmiş şeklinin dün Eurostat tarafından yayımlandığını, verilere göre Güney Kıbrıs’ın 2011 yılındaki bütçe açığı ve borcunun 2010 yılına göre artış gösterdiğini yazdı. Habere göre Güney Kıbrıs’ın 2010 yılındaki bütçe açığı 920 milyon Euro iken, 2011 yılında bu rakam 1 milyar 132 bin Euro’ya ulaştı. Kamu borçları ise 2010 yılında 10 milyon 677 bin Euro’yken 2011 yılında 12 milyon 777 bin Euro’ya yükseldi. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 521 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler