1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EKONOMİK PAKET' ANKARA'DA MASADA
EKONOMİK PAKET ANKARADA MASADA

'EKONOMİK PAKET' ANKARA'DA MASADA

KKTC’nin 2013-2015 Ekonomik Programı bugün Ankara’da ele alınıyor.

A+A-

 

Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız, KKTC’de devam eden sondaj çalışmalarında “mükemmel kaynak taşı” denilen olguya rastladıklarını, bunun da petrol ürünleriyle alakalı emareler taşıdığını söyledi.

Yıldız, “Ama şu anda bilimsel sonuçlanması ve petrol ve doğalgazla ilgili bir sonuca ulaşmış değiliz. Kıbrıs’ın batısında ikinci kuyuda da çalışmalara başlayacağız. Bu tür konularda sabırlı olmamız lazım geldiğini biliyoruz. Çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

ATUN-YILDIZ GÖRÜŞMESİ

Çorum temaslarını tamamlayarak Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile heyetler düzeyinde ekonomik konuların görüşüleceği toplantıya başkanlık yapmak amacıyla Ankara’ya geçen Bakan Atun, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat boyunca bir araya gelen iki Bakan görüşme sonrası ortak açıklama yaptı.

ATUN’DAN YILDIZ’A TEŞEKKÜR

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Basın Bürosu açıklamasına göre, Bakan Sunat Atun, basın toplantısındaki açıklamasının başında meslektaşı Yıldız’ın 3 yıllık görev süresi boyunca kendisine her zaman büyük destekler verdiğini vurgulayarak teşekkür etti.

Atun, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Ankara’da kendisinin başkanlık edeceği ve ekonomik konuların konuşulacağı bir toplantı için bulunduklarını ve bu toplantı öncesinde Bakan Yıldız ile çok verimli ve yararlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

2013-15 Ekonomik protokolünün Bakanlar Kurulu onayı sonrası Türkiye ile protokol çalışmaları yapılacağını hatırlatan Bakan Atun, program içerisinde yer alan 6 ana başlıktan biri olan “Enerji” konusundaki detayları Bakan Yıldız ile görüşme fırsatı bulduklarını belirtti.

TÜRKİYE’DEN KABLOYLA ELEKTRİK

Bugüne kadar birçok projede her zaman Türkiye Enerji Bakanlığı’ndan gerekli desteği gördüklerini söyleyen Atun, bu projelerin en başında Türkiye’den kablo vasıtasıyla gelecek elektrik konusu olduğunu söyledi. Bakanlık olarak kendi üzerlerine düşen konuda gerekli çalışmaları en iyi şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Atun, projenin geliştirilmesi sürecinin özel sektörden gelecek tekliflerle şekilleneceğini belirtti.

Yine program kapsamında yer alan yenilenebilir enerji konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yürürlüğe koyulması adına da çalışmaları bitirdiklerini söyleyen Bakan Atun, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı ile birlikte yürütülen çalışma neticesinde yapılan sondaj çalışmalarının son durumu hakkında Bakan Yıldız ile görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

YILDIZ: “MÜKEMMEL KAYNAK TAŞI BULUNDU... PETROL EMARESİ”

Ortak açıklamada KKTC’de devam eden sondaj çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, yapılan çalışmalar neticesinde “mükemmel kaynak taşı” denilen olguya rastladıklarını, bu olgununun petrol ürünleri ile alakalı emareler taşıdığını belirtti.

SABIRLI OLMALI

Yıldız şöyle devam etti.:

“Ama şu anda bilimsel sonuçlanması ve petrol ve doğalgazla ilgili bir sonuca ulaşmış değiliz. Kıbrıs’ın batısında ikinci kuyuda da çalışmalara başlayacağız. Bu tür konularda sabırlı olmamız lazım geldiğini biliyoruz. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Doğu-Batı aksında buradaki verileri de değerlendireceğimiz, dikkate alacağımız bütün yeraltı coğrafyasıyla alakalı, jeolojisiyle alakalı da tamamlayıcı bir sondaj olacak, daha sonra da inşallah denize geçmiş olacağız. Bizim oraya ayırdığımız ciddi bir ödenek var ve o ödeneği de doğru ve yerinde kullanmak içinde bilimsel veriler ışığı altında bunları yapmaya devam edeceğiz.”

Bakan Yıldız, ekonomik program çerçevesinde KKTC’de vatandaşların daha kaliteli ve daha uygun fiyatlarla enerji hizmeti alabilmesini sağlamak adına çalışmalar yaptıklarını kaydederek, Bakan Atun ve ekibiyle tam bir uyum içerisinde çalıştıklarını belirtti.

2013-15 Ekonomik Programı görüşmek üzere Ankara’da bulunan ve Bakan Atun’un başkanlığını yaptığı heyette, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Devlet Planlama Örgütü Müsteşarı Ali Korhan, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu ve Ekonomi Enerji Bakanlığı Müsteşarı Cansev Metbulut bulunuyor.

Heyet, bugün saat 16.00’da Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığındaki Türkiye heyeti ile 2013-15 Ekonomik programı konulu toplantıya katılacak.Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler