1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EKONOMİ NASIL BÜYÜDÜ AÇIKLAYIN'
EKONOMİ NASIL BÜYÜDÜ AÇIKLAYIN

'EKONOMİ NASIL BÜYÜDÜ AÇIKLAYIN'

Özkardaş, "Nasıl büyüdük ki? Memurun, işçinin, özel sektör çalışanının sofrasındaki ekmeğini, sütünü eksilterek mi büyüdük?"

A+A-Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, “tüm hakların gerilediği, eşel-mobilin rafa kaldırıldığı, esnafın siftah edemez hale geldiği, özel sektör çalışanların sefalet içinde olduğu” bir ülkede büyümenin nasıl yüzde 4.27 olduğunun açıklanmasını istedi.

Özkardaş, “Nasıl büyüdük ki? Memurun, işçinin, özel sektör çalışanının sofrasındaki ekmeğini, sütünü eksilterek mi büyüdük? Büyüme, halkının sofrasındakini alarak oluyorsa, bunun adına ‘büyüme’ değil, ‘vurgun’ denebilir” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Özkardaş, ülke ekonomisinin büyüdüğünü söyleyenlerin, bu büyümeden kimlerin ve hangi kesimlerin pay aldığını açıklamasını istedi.

Özkardaş, “Eğer bir ülkede kayıt dışılık ve vergi kaçakçılığının hiçbir yaptırımı yok ve önlem alınması için de irade yoksa ve bu yüzden yılda 400-500 milyon TL kaybımız oluyorsa; Kalkınma Bankası, Vakıflar Bankası gibi bankalardan hortumlanan trilyonların usulüne uygun verilmediği ve geri dönüşü de olmadığı yine bir UBP Milletvekili tarafından söyleniyorsa; batık bankalarla ilgili Kalkınma Bankasıyla ilgili dosyalar ilgili bakan tarafından ileri noktalara götürülmüyorsa kimlerin büyüdüğü ya da büyütüldüğü açık değil midir…” diye sordu.

Mehmet Özkardaş, şöyle devam etti:

“Kamu-Sen olarak tekrar soruyor ve yanıt istiyoruz; Kalkınma bankasından kimler, nasıl ve ne kadar kredi almışlardır; bu krediler karşılığında yasal ve yeterli teminat vermişler midir; hortumcular borçlarını ödemişler midir? Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu üyeleri ve başkanları, kendilerine, şirketlerine, ailelerine kredi kullanmışlar mıdır? Kullanmışlarsa yasal ve yeterli teminat karşılığı var mıdır, borçlarını ödemişler midir? Batık bankalara borcu olanlar ve ödemeyenler kimlerdir, neden bunların peşine düşülmüyor? Tüm bunları bilmek bu halkın hakkı değil midir? Savcılık ve Polis Genel Müdürlüğünün bu konularla ilgili çalışmaları hangi noktadadır?”

Özkardaş, hükümeti de eleştirerek, muhalefette ne söz vermişse hep tersini yaptığını iddia etti.

Mehmet Özkardaş, “Birkaç yüz lira elektrik borcunu ödeyemeyen sade vatandaşların elektriği hemen kesilirken, bazı kişilerin milyonları bulan elektrik borçları için neden hiç kimsenin kılı kımıldamıyor” diye ekledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler