1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EKONOMİ KÜRESEL TEFECİLERE TESLİM EDİLMEK İSTENİYOR'
EKONOMİ KÜRESEL TEFECİLERE TESLİM EDİLMEK İSTENİYOR

'EKONOMİ KÜRESEL TEFECİLERE TESLİM EDİLMEK İSTENİYOR'

Mamalı, hükümeti, “yerli finans şirketlerini tamamen yok edip yabancılaştırmaya ve bankaları da tekel haline dönüştürmeye” çalışmakla suçladı

A+A-


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Hukuk Komitesi Başkanı Barış Mamalı, hükümeti, “yerli finans şirketlerini tamamen yok edip yabancılaştırmaya ve bankaları da tekel haline dönüştürmeye” çalışmakla suçladı.

Mamalı yazılı açıklamasında, “Tefeciliğe son vereceğini söyleyerek ‘Ödünç Para Veren Finans Şirketleri Yasa Tasarısı’nı hazırlayan hükümetin gerçek niyeti, ülkede bankalar lehine tekelcilik yaratmak ve finans sektöründe yabancı sermayeyi ülkede egemen kılmaktır” dedi.

Mamalı, tüm borçlanma işlemlerini kontrol altına alacak, borçluların fahiş faizler altında sömürülmesini engelleyecek ve sömürgen kurumları cezalandıracak esaslı bir Faiz Yasası yapma cesareti gösteremeyen hükümetin, bunun aksine ekonomik sömürüyü genişletme ve finans alanında büyük yabancı sermayeyi ülkeye sokma çalışmaları yaptığını, bununla da ülke ekonomisinin ileride küresel tefecilerce teslim alınacağını savundu.

Finans şirketleri yanında bankaların da çek kırdıklarını belirten Mamalı, “Finans şirketleri bu yasayla denetim altına alınırken, bankalara niye ayrıcalık tanınıyor? Doğru olan, çek kıran tüm işletmelere aynı uygulamanın yapılmasıdır. Aksi takdirde tefeciliğin önüne geçilemeyecektir” dedi.

Mamalı, “Ödünç Para Veren Finans Şirketleri Yasa Tasarısı”nın hukuk mantığıyla bağdaşmadığını, Anayasaya aykırı olduğunu, haksız rekabet ortamı sağlayan ve ülke gerçeklerinden uzak içeriğe sahip olduğunu da iddia etti.

TDP’nin Meclis Başkanlığına “Faiz Yasa Önerisi” sunduğunu anımsatan Mamalı, bileşik faizin yasaklandığı, faiz tahsilatına sınır getirildiği ve faiz oranının azami haddinin belirlendiği bir yasa ile ülkedeki her türlü faiz sömürüsünün kendiliğinden yok olacağını; borçlanma işlemlerinin adil zemine oturacağını; dolayısıyla bu tür düzenlemelerin yapılmasına gerek kalmayacağını kaydetti.

Bu tasarının yasalaşması halinde yeni tür çek dolandırıcılığına zemin yaratılacağı öngörüsünde bulunan Mamalı, şahsi tefeciliği önlemek için yapılan düzenlemeyi “tam bir komedi” sözleriyle değerlendirdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 519 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler