1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EKİM’DE DANANIN KUYRUĞU KOPABİLİR'
EKİM’DE DANANIN KUYRUĞU KOPABİLİR

'EKİM’DE DANANIN KUYRUĞU KOPABİLİR'

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ekim ayının Kıbrıs sorunuyla ilgili önemli bir ay olacağını, müzakerelerin sonunun da gelebileceğini belirterek, “Dananın kuyruğu Ekim’de kopabilir” dedi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, NTV’de katıldığı canlı y

A+A-

“EKİM’DE DANANIN KUYRUĞU KOPABİLİR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ekim ayının Kıbrıs sorunuyla ilgili önemli bir ay olacağını, müzakerelerin sonunun da gelebileceğini belirterek, “Dananın kuyruğu Ekim’de kopabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, NTV’de katıldığı canlı yayında Cenevre zirvesini ve Kıbrıs sorununu değerlendirdi.

Cenevre zirvesine büyük umutlarla gittiklerini söyleyen Eroğlu, üçüncü kez yapılan bu zirvenin düzenlenmesinde öncülük eden kişi pozisyonunda olduğunu ve bu zirveden bir sonuç çıkması gerektiği görüşünü de aktardığını ifade etti.

Rum tarafının mülkiyet, toprak ve göçmenler konularını birlikte görüşmek istediğini, ancak bu konuların ayrı ayrı görüşülmesi gerektiğini belirten Eroğlu, “ ‘Mülkiyette anlaşırsak, toprak konusunu görüşürüz’ dedik. Rum bunu kabul etmedi. Biz de son zirvede toprak konusunu da görüşebileceğimizi söyledik. Genel Sekreter Sayın Ban da bizim bu önerilerimizden duyduğu memnuniyeti dile getirdi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak mülkiyet konusunda “takas, tazmin, iade” başlıkları altında 3 öneri ortaya koyduklarını ifade ederek, Rum tarafının bu konudaki tutumunda geri adım atması gerektiğini belirtti.

Ne 1974’e ne de 2004 referandum zamanına dönmenin mümkün olduğunu belirten Eroğlu, Rum tarafının, Türk tarafının tüm önerilerini bir bahane bularak geri çevirdiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cenevre zirvesinde BM Genel Sekreteri Ban’ın kendilerine üç ay süre tanıdığını hatırlatarak, haftada üç gün görüşme önerisinin Rum tarafınca reddedildiğini; bunun üzerine Genel Sekreter’in Ekim sonunda New York dışında bir yerde bir araya gelinmesi kararı aldığını söyledi.

“EKİM ÖNEMLİ… MÜZAKERELERİN SONU DA GELEBİLİR”

“Bana göre Ekim ayı önemli bir aydır. Bu müzakerelerin sonu da gelebilir” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 43 yıldır görüşülen Kıbrıs sorununda Rum tarafının çıkan her plana hayır dediğini, en son Annan Planı’na da hayır dediklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban’ın, Cenevre’de net olarak ortaya koymasa da, “Artık bizim misyonumuzla bu sorun çözülecek mi çözülmeyecek mi onu Ekim’de göreceğiz ve Güvenlik Konseyi’ne ‘misyonum bitti, bu misyonla Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşmak mümkün değildir’ gibi bir mesaj iletme düşüncesinde olduğunu kendilerine hissettirmeye çalıştığını kaydetti.

Eroğlu, “O yüzden dananın kuyruğu Ekim’de kopabilir” dedi.

Rum tarafının müzakerelerde zamana oynadığını belirterek, AB dönem başkanlığını devralacakları 2012 yılının ikinci yarısına ve ardından Güney Kıbrıs’ta başkanlık seçimlerinin yapılacağı 2013 Şubatı’na kadar çözüm arzusunun kayda geçirilmesi teklifine Hristofyas’ın “bu öneri değil, temennidir” diyerek karşı çıktığını anlattı.

“DÜNYA HRİSTOFYAS’IN ZAMANA OYNADIĞININ FARKINDA”

Kıbrıs sorununda izledikleri politikanın Türkiye’yle uyumlu olduğunu, Hristofyas bugüne kadarki politikasını sürdürürse yılsonuna dek bir anlaşma olamayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, dünyanın da Hristofyas’ın zamana oynadığının farkında olduğunu belirtti.

Eroğlu, “Büyükelçiler ziyaretimize geliyor, artık bu işin sonuçlanması gerektiğini söylüyor.

Müzakereler bir sonuca varmazsa, artık yeni bir durum değerlendirmesi ortaya koymak gerekir gibi görüşler artık hakim olmaya başlamıştır” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin de Kıbrıs sorununda oyalama istemediğini hissettirdiğini ve raporunda müzakerelerin sonsuza kadar süremeyeceğini belirttiğini anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ekim’e kadar yoğunlaştırılmış müzakerelerde sonuca varılsa da varılmasa da liderleri New York dışındaki bir adaya davet edeceğini ve Güvenlik Konseyi’ne raporunu da ona göre yazacağını söyledi.

“SABIR, TAHAMMÜL KALMADI”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, gerek Kıbrıs Türk gerekse Kıbrıs Rum halkının sabrı, tahammülü kalmadığını belirterek, Güney’de yapılan kamuoyu yoklamalarında Kıbrıslı Rumların müzakerelerden bir sonuç çıkacağına inanmadığını gösterdiğini belirtti.

Eroğlu şöyle devam etti:

“Bizim halkımız her ne kadar anlaşma arzusu içinde olsa da her geçen gün bu müzakerelerden bir anlaşma çıkamayacağına olan inancını artırmaktadır. Bizim Cenevre atılımımızdan dolayı halkımızda bir anlaşma olacağı umudu yeşermiştir. Eğer Ekim’e kadar bunu başarmazsak KKTC halkının bu müzakerelerden herhangi bir beklentisi olacak diye düşünemem.”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerde açılım yapan tarafın kendileri olduğunu; İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde sunulan öneri paketini kabul etmeyen Rum tarafının içinden bazı konuları alıp tartışmaya açtığını ama diğerlerini reddettiğini anlattı.

İç güvenlik konusunda Cenevre öncesinde Rumları tatmin edecek açılımlar yaptıklarını ancak Rum temsilci Yakovu’nun, yeterince yetkisi olmadığı için bunlara evet diyemediğini anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cenevre’de de bu başlığı bitirmek için Downer aracılığıyla iki açılım daha yaptıklarını ama “incelenmesi gereken konulardır” denilerek olayın kapatıldığını kaydetti.

“RUM POLİTİKASI KÖŞEYE SIKIŞTI”

Cenevre’deki açılımlar da düşünülünce Rum politikasının köşeye sıkıştığının söylenebileceğini ifade eden Eroğlu, “Sadece müzakere masasındaki konuşmalara değil, Güney’deki haberlere baktığımız zaman, rakiplerinin beyanatlarına baktığımız zaman Hristofyas’ın Güney’de biraz sıkışık vaziyette olduğu söylenebilir” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN ZİYARETİ MESAJLAR VERECEK

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 - 20 Temmuz’da yapacağı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün yaptığı KKTC ziyaretlerinin, Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkına ve KKTC’ye verdiği önemi gösterdiğini belirten Derviş Eroğlu, Erdoğan’ın ziyaretinin de hem Kıbrıs Türk halkına, hem Güney’e hem de dünyaya mesaj içerecek bir ziyaret olacağını söyledi.

MARAŞ’I ZİYARET PLANI YOK

Bir soru üzerine Erdoğan’ın ziyareti sırasında Kapalı Maraş’ı ziyaret etmesi gibi bir planlama yapılmadığını; Maraş’taki temizliğin rutin yangın tedbirleri çerçevesinde yapıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cenevre öncesi Ankara’da da görüşmeler yaptığını hatırlattı ve bugüne kadar yürüttüğü müzakerelerde Türkiye’den herhangi bir müdahale olmadığını ifade etti.

Eroğlu, müzakere masasına götürecekleri konuları TC Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Masası’nın da bilgisine getirdiklerini, bugüne kadar büyük bir güven içinde görüşmeleri sürdürdüklerini, bundan da memnun olduğunu belirtti.

Ankara görüşmesinde aldığı mesajların kendisini çok rahatlattığını dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Kalıcı, yaşayabilir, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda huzur ve güven içinde, onuruyla yaşayacağı bir anlaşma istediklerini zaten ifade ediyorlar” dedi.

 

Bu haber toplam 1687 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler