1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EKENOĞLU: NARENCİYE DALINDA KALMAMALI
EKENOĞLU: NARENCİYE DALINDA KALMAMALI

EKENOĞLU: NARENCİYE DALINDA KALMAMALI

CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda, “Ülkemizde Turizm ve Yatırımlarla İlgili Yaşanan İroni” başlıklı gündem dışı konuşma yaptı. Dün akşam narenciyeyle ilgili bir toplantıya katıldığını ifade eden Ekenoğlu, önceli

A+A-

 

 

 

CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda, “Ülkemizde Turizm ve Yatırımlarla İlgili Yaşanan İroni” başlıklı gündem dışı konuşma yaptı.

Dün akşam narenciyeyle ilgili bir toplantıya katıldığını ifade eden Ekenoğlu, öncelikle narenciye konusuna değinmek istediğini söyledi.

3 narenciye üretici birliğinin düzenlediği toplantıda, narenciye ihracatıyla ilgili sorunların dile getirildiğini ifade eden Ekenoğlu, Tarım Bakanlığı’nın ihracatta yaşanan sorunlar konusunda tedbir alması gerektiğini belirtti.

Tarım Bakanlığı’nın bölgede seferberlik ilan ederek kısa sürede sorunu çözmesi gerektiğini ifade eden Ekenoğlu, çünkü Güzelyurt bölgesinin tek gelir kaynağının narenciye olduğuna dikkat çekti.

“NARENCİYE DALINDA KALMAMALI”

Henüz 10 bin ton ihracat yapıldığını, halen ihraç edilmemiş 80 bin ton ürünün bulunduğunu kaydeden Ekenoğlu, üretici birliklerinin bu 80 bin tonun ihracatı için çözüm beklediğini söyledi.

Ekenoğlu, bir an önce bu sorunun halledilmesi ve bu ürünün dalında kalmaması gerektiğini söyledi.

Narenciye ürün fiyatları konusundaki üreticilerin şikayetlerini de dile getiren Ekenoğlu, hükümetin Cypfruvex’le işbirliği halinde buna bir çözüm getirmesini istedi.

Hükümetin teşvik primi konusunda üreticinin sesine kulak vermesi gerektiğine de işaret eden Ekenoğlu, üreticilerin de daha kaliteli ürün elde edebilmesi için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini kaydetti.

Ekenoğlu, narenciyede kullanılan ilaçların denetim altına alınması için üreticilere karne verilmesinin faydalı olacağına da dikkat çekti.

Tüm gelmiş geçmiş hükümetlerin kalkınmada önceliği turizm ve eğitime verdiğini, bu çerçevede 2011’de Turizm Gelişim Yasası’nın geçirildiğini anımsatan Ekenoğlu, turizm alanında elde bulunan üstünlükler varken kirli yatırım olarak nitelendirdiği dolum tesisi kurulmasına izin verilmemesi gerektiğini savundu.

Yedidalga’ya da “yat limanı” denilerek dolum tesisinin gündeme getirildiğini ifade eden Ekenoğlu, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Böylesi yatırımların ülke için uygun olmadığını kaydeden Ekenoğlu, Bağlıköy’ü eko turizm bölgesi ilan ederken, birkaç kilometre ötede dolum tesisine onay verilmesine anlam veremediğini kaydederek “Acaba hükümet kime gebe? Kime borcu var acaba?” diye sormak istiyorum” dedi.

Bakanlar Kurulu kararıyla dış Türklere yönelik 100 bin TL çıkarılmasını eleştiren Ekenoğlu, “O zaman Dışişleri Bakanı’nın ne işi var” diye sordu.

ERSAN SANER

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel yurt dışında olması nedeniyle Ekenoğlu’nun eleştirilerine Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner yanıt verdi.

Turizm ve eğitimin ülke kalkınması için önemli olduğunun doğru olduğunu, bu alanda son yıllarda yapılan çalışmalarda önemli gelişmeler elde edildiğini anlatan Saner, bu konuda rakamları ortaya koydu.

Yeni petrol tesisine yönelik kamuoyunda başlatılan kampanyalarda “Bu olursa felaket” olur noktasına takıldığını kaydeden Saner, “Bu tesisler zararlıdır” diye karşı çıkmanın doğru olmadığını, Güney Kıbrıs'ta, Aya Napa’da ayrıca Larnaka’nın içinde 4 tane dolum tesisi olduğuna dikkat çekti.

“ÖNEMLİ OLAN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAK”

“Önemli olan gerekli tedbirleri almaktır. Yoksa böylesi yatırımlara tümden karşı çıkmak doğru değildir. Sınırüstü’nde petrol bulunursa bölgedeki turistik tesisleri kapatacak mıyız? Yoksa petrol dolum tesisi kurmayacak mıyız?” diye soran Bakan Saner, bu konudaki eleştirilerin yerinde olmadığını kaydetti.

Yeniden söz alan Ekenoğlu, yapılacak olan dolum tesisi konusunda hiçbir üniversitenin olumlu görüş vermediğini söyledi.

Yedidalga’ya yapılacak tesislere çok büyük gemiler getirileceğini, burada rafineri yapılmasının da öngörüldüğünü savunan Ekenoğlu, bölge halkının oraya turizm amaçlı yat limanı yapılmasını arzuladığını, ancak kirli yatırıma karşı olduğunu ifade etti.

Yeniden söz alan Bakan Saner olası deniz kirliliğine karşı şimdiden ciddi tedbirler aldıklarını da vurgulayarak sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler