1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EHLİYET KRİZİ' İÇİN BM NEZDİNDE GİRİŞİM
EHLİYET KRİZİ İÇİN BM NEZDİNDE GİRİŞİM

'EHLİYET KRİZİ' İÇİN BM NEZDİNDE GİRİŞİM

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, barikatlarda son 2 gündür yaşanan 'ehliyet krizi' ile ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Rum Yönetimi yetkililerinin sınır kapılarında, gerek Güney Kıbrıs’a geçişler açısından, gerekse Güney Kıbrıs’ta motorlu araç kullanacak olan kişilerin sürüş ehliyetleri açısından ayrımcılığa dayalı bir takım uygulamaları son bir iki gün içerisinde yeniden hayata geçirdiğini belirterek, Rum yönetimini bu konuda izlediği tutum nedeniyle eleştirdi.

Özersay, bu konuda bugün BM nezdinde girişimde bulunduklarını ve Brüksel’le de ilerleyen saatlerde gerekli girişimin yapılacağını vurguladı.

Özersay, elde ettikleri bilgiye göre 2003’ten bu yana Güney Kıbrıs’a geçişlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamayan ve uzun yıllar KKTC’den aldıkları sürüş ehliyetleriyle Güney Kıbrıs’ta motorlu araç kullanabilen KKTC vatandaşlarından, sırf farklı bir etnik kökenden geldikleri için daha farklı bir sürüş ehliyetinin talep edildiğini, bununsa akla mantığa sığar bir şey olmadığını söyledi.

Kudret Özersay, “Adada kapsamlı bir çözüm bulunması durumunda bu kişilerin birleşik Kıbrıs’ın vatandaşı olacağını, Kıbrıs Rum tarafı da çok iyi bilmektedir. Bu nedenle bu tür yaklaşımlara son verilmediği takdirde uzun vadede bu adada birlikte ve barış içinde yaşamamızı sağlayacak olan şartlar riske edilmiş olacaktır. Rum Yönetimi’ni sorumlu davranmaya ve kendi halkının korkularını beslemek yerine medeni, tutarlı ve Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasındaki ilişkilerin ve algılamaların normalleşmesine katkı koyacak şekilde davranmaya davet ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler