1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EĞİTİMİN ÖZVERİLİ DESTEKÇİSİ: KIBRIS TÜRK EĞİTİM VAKFI
EĞİTİMİN ÖZVERİLİ DESTEKÇİSİ: KIBRIS TÜRK EĞİTİM VAKFI

EĞİTİMİN ÖZVERİLİ DESTEKÇİSİ: KIBRIS TÜRK EĞİTİM VAKFI

Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Özgü ve Genel Koordinatörü Şevki Barutçu ile Vakıf’ın işleyişi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik

A+A-

 

Tanju KONURALP

Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı, kendisini ülkenin eğitimine adamış ve bu konuda ayrılan bütçe rakamlarının yeterli olmadığı konularda yardımcı olabilmek için canla başla çalışan bir sivil toplum örgütüdür. 2 Haziran 1994 yılında, dönemin Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Mehmet Ali Talat önderliğinde,  farklı iş alanlarından 48 değerli ve duyarlı kişi tarafından kurulan Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı, açıldığı günden itibaren ülke eğitimine yılda ortalama 5 Yüz Bin TL katkı koymuş önemli bir kuruluştur. Bu hafta Adres Kıbrıs okuyucuları için, ülke eğitimine büyük katkılar koyan Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Özgü ve Genel Koordinatörü Şevki Barutçu ile Vakıf’ın işleyişi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

“VAKIF İÇİN KAYNAK YARATMAK ADINA BİRÇOK ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’nın kuruluşundan itibaren, yalnızca yardımlar ile hayatta kalınamayacağını ve bu nedenle farklı kaynak arayışları içerisine girdiklerini belirten vakıf yöneticileri, özel sektörün girişimciliği ile kamunun korumacılığının harmanlandığı bir yönetim şekline büründüklerini belirtti.

“EN ÖNEMLİ KAYNAK KANTİN VE ÇELENKLER”

Ülke genelinde bulunan bazı okulların kantin ve kafeteryalarını inşa eden vakıf; bu kantin ve kafeteryaların bir kısmını kendi işletirken, bazılarını ihale usulü,  Eğitim Bakanlığı ve Okul İdareleri ile birlikte kiralıyor ve bir kısmını da eğitime ciddi katkılar koyan kişilere yap işlet devret modeli ile uzun vadeli kiralıyor. Bununla birlikte Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı kişi ve kurumlardan aldığı çelenk siparişleri karşılığında da gelir elde ediyor. Ayrıca ülke genelinde üç kitap evi bulunan vakıf, burada kendi yayınladığı 18 ders ve kültür sanat kitabının yanı sıra, her tülü kitap, büro ve kırtasiye malzemeleri de satıyor. Ayrıca her yıl ülkenin yetiştirdiği üç resim sanatçısının eserlerini kartpostala çeviren vakıf, bu sayede de sanata destek olduğu gibi ülkenin Uluslararası boyutta da tanınmasına destek sağlıyor.

 

“ÜLKEYE ÜÇ OKUL VE 700 ÖĞRENCİYE BURS KAZANDIRDIK”

Açıldığı günden bu güne Vakıf’ın toplam 700 öğrenciye burs sağladığını belirten yöneticiler, bu bağlamda da öğrenci sponsorluğu sistemini uyguladıklarını ifade ettiler. Buna göre gönüllü olan bir şahıs veya kurum, Vakıf’ın önerdiği bir öğrencinin eğitim masraflarını üstlenerek, o öğrencinin eğitimini sağlıyor. Bunun yanı sıra ülke genelinde üç okul binasının tamamını inşa eden Vakıf, ek derslik, laboratuar ve alt yapı gibi önemli yatırımlar da yaparak katkılar sağlıyor.

“VATANDAŞ DUYARLI, DEVLET VE HÜKÜMETLER İSE UZAK KALIYOR”

Ülke genelinde vatandaşlar, sırf eğitime bir katkı sağlamak amacı ile Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’nın Kitapevlerine ve diğer çalışmalarına destek verdiğini belirten vakıf yöneticileri;  hükümetlerin ise bu konuda gerekli desteği sağlamadığından yakınıyorlar. Ülke genelinde birçok protokol ve açılışa katılan hükümet ve yerel yönetimlerin içerisinden yalnızca Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın Vakıf çelenklerini kullandığını belirten yöneticiler, bu konuda diğer kurumları, bakanlıkları da benzer duyarlılığı göstermeye davet ediyor.

“AKIL ERMEZ UYGULAMALARA MARUZ KALIYORUZ”

Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’nın var olduğu 18 yıl boyunca eğitime ve ülkenin eğitim sistemine katkı koymaktan başka hiçbir işle meşgul olmadığına işaret eden Vakıf yöneticileri, bunca çaba ve uğraşa rağmen, devletin uygulamalarına akıl erdiremediklerine de değiniyor ve 1957 yılında hayata geçirilen ve halen uygulanmakta olan ‘Mülhak Vakıflar Nizamnamesi’   gereğince bu gibi vakıflardan,  yıllık gelirlerinin % 5’i kadar harç talep edildiğini, eğitime harcanması gereken paranın % 5’inin Vakıflar İdaresi’ne verilmesinin, eğitime köstek olmak olduğunu belirtiyorlar. İlgili yasa ve tüzüklerin değiştirilmesi çalışmalarına Vakıf yetkilileri katkı koymaya hazır olduklarını belirterek, çalışmanın en erken zamanda tamamlanmasının çağdaşlık gereği olduğunu belirttiler.

 Ayrıca vakıfların ödemekle yükümlü olduğu kurumlar vergisinden muafiyet elde etmesi durumunda eğitime aktarılacak kaynaklarda artışlar sağlanabileceğini de ekliyor vakıf yöneticileri… 

 

“EĞİTİME KATKI KOYMAK KİMSENİN ZARARINA DEĞİLDİR”

Mevcut durumda yalnızca, duyarlı vatandaşların desteği ile girişimlerde bulunduklarını belirten Vakıf yöneticileri, bu duyarlılığın; ülkenin bütün kurum ve kuruluşları tarafından da gösterilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Vakıflara yapılan yardımların bir kısmının vergi muafiyeti gibi durumlar içerdiğini belirten yöneticiler, bu yönde kurumların rahat olabileceği yönünde mesaj verirken,  ülkenin basın ve yayın kuruluşlarının da Vakfın tanıtımı için daha duyarlı davranmasını talep ediyor.

“GÖKTEN ZEMBİLLE İNAN BİR VAKIFA 200 DÖNÜM ARAZİ KİRALANIRKEN, EĞİTİME 18 YILDIR KATKI KOYAN BİZLER YILLARDIR ARAZİ TALEBİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”

Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı yöneticileri, yıllardır Lefkoşa’ya kültür sanat hizmeti verebilecek yeni bir bina yapımı için arazi başvurusunda bulunduklarını, ancak hiçbirinden sonuç alamadıklarını ifade etti. Öte yandan gökten zembille inen bir vakıfa 200 dönüm arazinin, komik bir rakama kiralanması konusunun şaşkınlık verici olduğunu ifade eden Vakıf yöneticileri bu konuda kendilerine de destek sağlanmasını talep ediyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 570 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler