1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EĞİTİMDE ‘KRİZ’ DİNMEDİ
EĞİTİMDE ‘KRİZ’ DİNMEDİ

EĞİTİMDE ‘KRİZ’ DİNMEDİ

Kıbrıs’ın güneyinde eğitim gören “KKTC” yurttaşı öğrencilerin, GCSE ve A Level notlarıyla Türkiye’deki yüksek öğrenim kurumlarına başvurmaları, hükümetin talepleri doğrultusunda Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından engel konurken

A+A- 

 

Türkiye’nin Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), adanın güneyinde eğitim gören Kıbrıslı Türkler’in önündeki engelleri “2005 ile 2010 arasında kayıt yaptırmış olmak şartıyla” kaldırdı


Osman KALFAOĞLU

 

Kıbrıs’ın güneyinde eğitim gören “KKTC” yurttaşı öğrencilerin, GCSE ve A Level notlarıyla Türkiye’deki yüksek öğrenim kurumlarına başvurmaları, hükümetin talepleri doğrultusunda Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından engel konurken, Bologna Süreci kapsamında “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşları, Türkiye’deki üniversitelerde hem öğrenci olarak eğitim alabiliyor hem de akademisyen olarak öğretim kadrosuna girebiliyor. Ancak Eğitim Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre YÖK, Güney Kıbrıs’ta eğitim gören Kıbrıslı Türklerin, 2005 ile 2010 arasında kayıt yaptırmış olmaları şartıyla, Türkiye’deki üniversitelere kayıt yaptırmalarının önündeki engeli kaldırdı.

Yüksek Öğretim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz, bu uygulamanın 2005 ile 2010 yılları arasında, Kıbrıs’ın kuzeyindeki kolejlerin kapatılması nedeniyle “başka çareleri olmadığı için” güneydeki veya yurt dışındaki olularla kayıt yaptıran öğrencilerle sınırlı olduğunu ifade etti.

“Bologna Süreci kapsamında ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ vatandaşı olan öğrencilere YÖK tarafından herhangi bir engel konmazken, Kıbrıslı Türklere bu engelin çıkarılması çelişki değil mi?” sorusuna karşılık, “YÖK’ten alınan karar ile ilgili yazılı bir açıklama gelmediği için bu konuda yorum yapamam” diyen Kavaz, anladıklarına göre 2005 ile 2010 yılları arasında söz konusu yabancı okullara kayıt yaptıran Kıbrıslı Türklerin bu sürecin dışında tutulduğu ifade etti. Kavaz, bu yıl yaklaşık 20 öğrencinin güneydeki okullardan mezun olacağını ve Türkiye’deki 89 üniversiteye başvurma hakkına sahip olacaklarını söyledi.

2 Haziran 2012 tarihli YENİDÜZEN gazetesinde yayınlanan açıklamasında, Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, kuzeyde kolejlerin kapalı olduğu dönemde mecburiyetten dolayı güneydeki kolejlere kayıt yaptıran öğrencilerin uygulamadan (YÖK’ün güneydeki okullardan mezun öğrencilere GCE A Level notlarıyla Türkiye’deki üniversitelere başvurma konusunda koyduğu engel) muaf tutulmalarını talep eden bir yazı yazdığını söylemişti. Dürüst, taleplerinin sadece kolejlerin kuzeyde kapalı olduğu dönemde güneydeki okullara kayıt yaptıran öğrencileri kapsadığını belirtmişti.

 

Güneydeki İngiliz Okulu’nun okul aile birliği üyesi İzzet İzcan, Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün konu ile ilgili “uydurduğu” gerekçenin suni olduğunu, devlet kolejleri kapalıyken özel kolejlerin kuzeyde eğitime devam ettiğini belirterek, “Bu özrü kabahatinden büyük bir hatadır ve şiddetle kınıyoruz” dedi


YENİDÜZEN Eğitim Uzmanı Salih Sarpten: “Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’taki okullardan mezun olan öğrencileri kabul etmemesinin bir yasal dayanağı yok. Türkiye, Kıbrıs’ı (Cumhuriyeti) tanımıyor ancak öğrenci değişimine engel olmuyor. Öğrencilerimizin “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimliği ile başvurması halinde engel çıkaramaz

 


BOLOGNA SÜRECİ NEDİR?

 

“Kıbrıs Cumhuriyeti” ve Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olarak yer aldığı Bologna Süreci’nin temelleri, 1998 yılında Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere Eğitim Bakanlarının Sorbonne’da gerçekleştirdikleri toplantı sonunda yayımlanan Sorbonne Bildirisi ile Avrupa Yükseköğretim Alanı yaratma hedefiyle atıldı. AB üyesi devletler, aday ülkeler ve Avrupa’nın dışından toplamda 47 ülke ile pek çok uluslar arası kuruluşun taraf olduğu Bologna Süreci kapsamında imzalanan anlaşmaların bağlayıcılığı yok.

Bu süreç kapsamında hedeflerden bir tanesi Avrupa Yükseköğretim Alanı içerisinde yer alan ülke vatandaşlarının, yükseköğrenim görmek ya da çalışmak amaçları ile Avrupa’da kolayca dolaşabilmeleridir. Bir diğer hedef ise, yükseköğretim sistemlerinin kendilerine özgü farklılıkları korunarak birbirleriyle karşılaştırılabilir olması ve uyumlu hale getirilmesidir.


Haberin ayrıntıları bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler