1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EĞİTİMDE KRİZ
EĞİTİMDE KRİZ

EĞİTİMDE KRİZ

KTÖS, bugün yaptığı yazılı açıklamada, UBP Hükümeti’nin öğretmen kadroları ile ilgili kısıtlamaya kararı aldığını bildirdi. 11 ilkokulda öğretmen eksikliği, 12 ilkokulun müdür, 6 ilkokulun da eğitime müdür muavinsiz başlayacağını açıklayan KTÖS, 

A+A-

 

 

KTÖS, bugün yaptığı yazılı açıklamada, UBP Hükümeti’nin öğretmen kadroları ile ilgili kısıtlamaya kararı aldığını bildirdi. 11 ilkokulda öğretmen eksikliği, 12 ilkokulun müdür, 6 ilkokulun da eğitime müdür muavinsiz başlayacağını açıklayan KTÖS, “eğitimde tasarruf” adı altında alınan kararlara karşı her türlü eyleme başvuracaklarını duyurdu.

 

Açıklamanın tam metni şöyle:

 

İşbirlikçi UBP Hükümeti, aldığı emirler çerçevesinde tasarruf adı altında eğitim ve sağlıktaki temel ihtiyaçları kısıtlamaya başlamıştır.

         Öğretmen sendikaları olarak 2012-2013 akademik yılını planlamakla ilgili okulların tatil olduğu dönemde yoğun bir çalışma ortaya koyduk. Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğretmen nakillerini, bakanlığın tek taraflı yaptığı “öğretmen sürgün tüzüğünü” dikkate almadan zamanında gerçekleştirdik. Yapılan nakiller sonrası ana ve ilkokullarla ilgili 41, orta dereceli ve mesleki teknik okullarla ilgili olarak 76 öğretmen eksiği tespit edilerek başbakanlığa ve Kamu Hizmeti Komisyonu’na bildirilmek üzere ortak mutabakat metni imzaladık. Eğitim bakanlığı 18 Temmuz tarihinde öğretmen münhalleri ile ilgili talep yazısını başbakanlığa göndermesine rağmen cevap yazısı ancak 23 Ağustos tarihinde alınabilmiştir. Verilen cevapta ana ve ilkokullara 30 orta dereceli okul ve meslek liselerine ise 35 münhal verilerek, kadro kısıntısına gidilmiştir. Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede tasarruf önlemlerinin Başbakan Sn. İrsen Küçük tarafından alındığını, öğretmen münhallerinin de kısıtlanmasının da başbakanlık tarafından yapıldığı ifade edilmiştir. Görüleceği üzere eğitimin temel unsuru olan öğretmen ihtiyacını bile karşılamaktan aciz bir başbakanın bu ülkeye verebileceği hiçbir şey yoktur. Öğretmen münhallerinin kısıtlanması bir yana, öğretmen ihtiyacının karşılanması için izlenecek yasal mevzuat gereği, okullardaki öğretmen ihtiyacı ancak Ekim ayı içinde tamamlanabilecektir. Bunun yanında tasarruf adı altında okullarımızdaki 22 müdür ve müdür muavini ihtiyacını giderecek terfi sınavları da bilerek geciktirilmektedir.

 

OKULLAR MÜDÜRSÜZ AÇILACAK

         Konu ile ilgili 17 Eylül’de okulların açılması ile birlikte, sorunların ortaya çıkacağı açık bir gerçekliktir. Biz kurultay uğruna çocuklarımızın ve eğitimin kirli politik oyunlara alet edilmesine seyirci kalmayacağımızı şimdiden vurgulamakta yarar görmekteyiz.  Çayırova İlkokulu, Kumyalı İlkokulu, Ziyamet İlkokulu, Yeni Erenköy ilkokulu, Aygün Anaokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Kaplıca İlkokulu, Büyükkonuk İlkokulu, Yedikonuk ilkokulu, Mehmetçik İlkokulu, Şht. Menteş Zorba İlkokulu isimli okullarımız öğretmensiz, Ağırdağ-Dağyolu İlkokulu, Yedidalga İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Çamlıbel İlkokulu, Balıkesir-Meriç İlkokulu, Şht. Osman Ahmet İlkokulu, Tatlısu İlkokulu, Fikri Karayel İlkokulu, Çayırova İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Yedikonuk İlkokulu, Ziyamet İlkokulu,  isimli okullarımız müdürsüz; Yeni Erenköy İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Şht. Osman Ahmet İlkokulu, Fikri Karayel ilkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu ve Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokulu ise Müdür Muavinsiz eğitim yılına başlayacaktır. Kendi çocuklarını özel okullara gönderen, ilahiyat kolejlerine, Kuran Kurslarına ve özel okullara kaynak bulan işbirlikçi UBP hükümetinin ortaya koyduğu icraatlara sessiz kalmayacağız. Eğitimde ve sağlıkta tasarruf adı altında tarikatların dayatmalarına boyun eğen Sn. İrsen Küçük’ün icraatlarının karşısında durmak için her türlü eylemi ortaya koymaktan çekinmeyeceğimizi vurgularız.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1131 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler