1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EĞİTİMDE KARANLIK GÜNLER
EĞİTİMDE KARANLIK GÜNLER

EĞİTİMDE KARANLIK GÜNLER

Tanju KONURALP 2012 – 2013 eğitim yılının dün başlaması ile birlikte, eğitimdeki sorunlar daha da netlik kazanmaya başladı. İlköğretim okulları, toplam 48 öğretmen, 31 yönetici ve 60 hademe eksiği ile eğitim yılına başlarken, bu durum en çok min

A+A-

 

 

 

Tanju KONURALP

 

2012 – 2013 eğitim yılının dün başlaması ile birlikte, eğitimdeki sorunlar daha da netlik kazanmaya başladı. İlköğretim okulları, toplam 48 öğretmen, 31 yönetici ve 60 hademe eksiği ile eğitim yılına başlarken, bu durum en çok minik öğrencilere zarar verdi. Zarar gören okullardan; Gönyeli, 9 Eylül ve Hamitköy İlkokulu yetkilileri YENİDÜZEN’e durum ile ilgili bilgi verdi. Ortaya çıkan tabloda, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gerekli ve yeterli katkıları koymaması en önemli etken olarak ortaya konuldu.

 

SINIFLARI BOŞ KALAN ÖĞRENCİLERİN VELİLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Okulların açılmasının ikinci gününde de bazı okullarda yaşanan öğretmen eksiklikleri nedeni ile veliler, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığına tepki gösterdi. Aylardır tatil olan okulların hem fiziki, hem de idari yapılarının gerekli hale getirilmemesine kızan öğrenci velileri, hükümeti görevini yerine getirmeyerek, çocukların eğitim hakları ile oynamakla suçladı.

 

BAKANLIK GEREKLİ OTORİTEYİ OLUŞTURAMIYOR

Bazı okulların ise kadrolarının tam olmasına rağmen, yasa ve tüzüklerin uygulanmaması nedeni ile bazı öğretmenler görevlerini ciddiye almıyor. Derslere keyfi bir şekilde girmeyen öğretmenler, ilgili okulların yöneticileri tarafından banklığa şikâyet edilse de, gerekli işlemler yapılmıyor. Bu da yine öğrencilere yansıyan bir sorun oluşturuyor.

 

KIRTASİYE VE KİTAPLARDA EKSİKLİKLER

Okulların genelinde, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dağıtması gereken kırtasiye malzemesi bulunmazken, ders kitaplarında ise büyük ölçekte eksikler mevcut. Bakanlık mevcut sorun ile ilgili dağıtım yapacak araçların yetersiz oluşunu ileri sürerken, bu noksanlardan dolayı yine öğrenciler zarar görüyor.

 

 

 


 

Gönyeli İlkokulu Yönetimi: “Bakanlığın işlerini okul çalışanları ve Gönyeli Belediyesi yaptı”

 

Gönyeli İlkokulu, müdür kadrosu eksik olan okullardan yalnızca birisi… Okul şu anda, üç Müdür Muavini tarafından idare ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gereken hiçbir katkıyı sağlamadığını belirten okul yöneticileri, yine de büyük bir özveri ile 2012 – 2013 eğitim yılına hazır bir şekilde ve eksiksiz olarak başladıklarını belirtiyor. Okuldaki bütün çalışanlar ve Gönyeli Belediyesi’nin özverili katkıları ile eğitim yılına başlayan Gönyeli İlkokulu, bütün hazırlıklarını, okullara yirmi gün kala başlayıp sonlandırmış.

 

 


 

Hamitköy İlkokulu Müdür Burhan Burukan: “Hamitköy İlkokulu’nda iki öğretmen eksiğimiz var”

 

Öte yandan Hamitköy İlkokulu, yıllardır süre gelen bir Resim Öğretmeni eksikliğinin yanı sıra, Ana Sınıfı öğrencilerinin sayısının otuza ulaşması ile bir de Ana Sınıfı öğretmeni eksikliği yaşamakta.

 


9 Eylül İlkokulu Müdürü Nidai Mesutoğlu: “Derslere biz girmek zorunda kalıyoruz”

 

Öte yandan 9 Eylül İlkokulu’nda farklı bir durum yaşandı. Okulda mevcut öğretmen esikliği nedeni ile okulun Müdür ve Müdür Muavinleri derslere girdi. Kadronun aslında tam olduğunu ancak, bazı öğretmenlerin keyfi olarak derslere girmediğini ifade eden Müdür Nidai Mesutoğlu, bakanlığın bu konudaki otoritesinin yeterli olmadığını savundu. Derslere sınıfların boş kalmaması için girdiklerini belirten Mesutoğlu,  yine de öğrencilerin bu şekilde verim alamayacaklarını ve bakanlığın mutlak suretle öğretmen ataması gerektiğini ifade etti.

 


BURASI MAĞUSA ve GEÇİTKALE!

 

Pazartesine kadar OKULLAR KAPALI!

 

Dün açılan orta dereceleri bazı okullarda ders başı yapılamadı. Tadilatların bitmemesinden dolayı Kıbrıs Türk Orta Eğitim ve Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Mağusa Namık Kemal Lisesi ve Geçitkale Cumhuriyet Lisesi’nde basın toplantısı düzenleyerek  pazartesine kadar bu okulların açılmayacağını söyledi.

İlk basın toplantısını Mağusa’da bulunan Namık Kemal Lisesi’inde yapan KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, sendikacı değil, her şeyden önce öğretmen ve veli olduklarını söyledi. Aylar öncesinden bu sıkıntıları bakanlığa söylediklerini belirten Gökçebel, bakanlığın tedbir almadıkları gibi gündemi imam hatip liseleriyle değiştirdiklerini ifade etti.

Pazartesine kadar okullarda ders yapılmayacağını belirten Gökçebel, pazartesine kadar bu çalışmaların bitmeyeceğini ancak yoğun çalışmanın ve tehlikenin ortadan kalkabileceğini dile getirdi. Dertlerinin ne kurultay ne de hükümet olduğunun altını çizen Gökçebel, “Derdimiz geleceğimiz olan çocuklarımızdır” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Lisesi’nde öğretmenlerle fikir alışverişinde bulun Tahir Gökçebel, bakanlığın bu işleri kısa sürede bitirmesi gerektiği halde uzman bir ekip yerine 2 kişiyi çalıştırarak tadilatın okulların açıldığını güne uzattığını belirti. Gökçebel, bu anlayışla bu tadilatın haziran ayına kadar bitmeyeceğini söyledi. Bu işlerin bu kadar yavaş gitmesinin sebebini işin içinde başka işler olduğunu gösterdiğini dile getiren Gökçebel, işin içinde ihale mafyası olduğunu öne sürdü.

Gökçebel, Cumhuriyet Lisesi’ndeki sorunların geçen dönem mart ayında dile getirdikleri, o günden bugüne bir gelişme olmadığını kaydetti.  Tahir Gökçebel, veliler ve öğretmenlerle beraber ortak bir karar verip hareket edeceklerini sözlerine ekledi. (BYA)

 

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN'DE 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler