1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EĞİTİMDE KAOS!
EĞİTİMDE KAOS!

EĞİTİMDE KAOS!

KTOEÖS, Eğitim Bakanlığı ile ortak imzalanan öğretmen listelerini, bu sabah yasallaşması için Kamu Hizmeti Komisyonu’na elden teslim etti. Eğitim Bakanlığı’nı, “imzasına sadık kalmamakla” suçlayan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, &#

A+A-

 

 

KTOEÖS, Eğitim Bakanlığı ile ortak imzalanan öğretmen listelerini, bu sabah yasallaşması için Kamu Hizmeti Komisyonu’na elden teslim etti.

Eğitim Bakanlığı’nı, “imzasına sadık kalmamakla” suçlayan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, “devlet okullarının öğretmensiz açılması hedeflemektedir” dedi.

 

Kamu Hizmeti Komisyonu önünde yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

 

DEVLET OKULLARINDA KAOSA MI OYNANMAKTADIR?

 

         Aylardır devlet okullarının sorunsuz açılması için mücadele  ediyoruz. Eğitim bakanlığı ile birçok görüşme yaptık, yazılı, sözlü  birçok öneri yaptık, bazı konularda  günlerce birlikte  çalıştık, ancak bütün emeklerimiz heba olmuşa benzemektedir. Okullar sorunsuz açılmayacaktır. Yüzlerce sorun içerisinde kaliteli eğitim yapılmaya çalışılacaktır!!
          Öğretmen yer değiştirme (nakil) işlemlerini Temmuz ayı içerisinde birlikte çalışarak bitirdik. Öğretmen nakilleri, müdür,  müdür muavini atamaları da katıldığında yaklaşık 76 öğretmenin atanmasına ihtiyaç olabileceğini tespit ettik. 60 kadar öğretmenin yer değiştirme işlemlerini ortak çalışma ile gerçekleştirdik. Tek tek okul ihtiyaçlarını çıkardık. Sendika ve bakanlığın ortak imza ile yer değiştirmesi gereken müdür, muavin, öğretmen listesinin atamalarının yapılması için ivedilikle KHK’nuna yapılan çalışmanın gönderilmesi gerekiyordu. Bu gün oldu bu listeler KHK’nuna gönderilmemiştir. Mevcut müdür, müdür muavini ve öğretmenimiz hangi okula gideceğini şaşırmıştır.  KHK’nu yer değiştirme işlemlerini onaylayıp itiraz sürelerini de geçirdikten sonra, Öğretmen  atamalarını yapması ve tespit edilen doğru ihtiyaçların ve münhal yerlerinin derhal sınavları yapılarak kadrolarının atanmasının eylülden önce yapılması gerekmekteydi.
         Bu uyarıları hep yaptık. Beceriksiz, plansız, basiretsiz tutum ve davranış yüzünden henüz sendika ve eğitim bakanlığının ortak imza ile yer değiştirmesi gereken müdür, muavin ve öğretmen listeleri KHK gönderilmemiştir. Hayali olarak tespit edilen ve eksik açılan Öğretmen münhallerini sınavı ancak 22 Eylül'de yapılacaktır. Bu sınavlar zamanında yapılsa bile okul ihtiyaçları giderilemeyecek en iyimser tahminle 1500 saat ders saati boş geçecektir. Ataması yapılacak öğretmenler bile UBP kurultayının bitmesinden sonra okullarına gidecektir. Bundan sonra bile  yaklaşık 800 ders saati boş geçmeye devam edecektir. GOÖ  ve MTÖ için sadece 35 kadro ataması öngörülmüştür. Münhal edilen birçok kadro yanlıştır.  Tamamlanması gereken eksik kadrolar yerine torpilli bazı kişiler için ihtiyaç olmayan kadrolar münhal ilan edilmiştir.


        

İhtiyaçların tespit edilip yer değiştirme işlemleri sonucunda nakillerin (yer değiştirmeleri) yapılması ve arkasından doğru ve gerekli sayıda münhallerinin açılarak kadroların  tamamlanması gerekirdi. Sendika ile ortak çalışma yapan  ve altına imzasını atan Milli Eğitim Bakanı bu imzaya sadık kalmalıdır. Yer değiştirme listeleri  KHK’na derhal yollanmalıdır. Öğretmenleri, kamuoyunu, velileri, hiçe sayan, kandıran bir Milli Eğitim Bakanı yanlış yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanı aylar öncesinden atamaları yapmayı başarmalı ve okulları eksiksiz açması gerekiyordu. Biz bu sürecini yetiştirebilmek için canla başla uğraştık. Bu gün Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gerekeni biz yapıyoruz. Ortak imzalarla yer değiştirme listelerini KHK’nuna biz sunuyoruz.  Gerçek okul ihtiyaçlarına göre hazırlanan bu listelerin ataması yapılmazsa okullarımız müdür, müdür muavini, öğretmen eksikliği ile açılamayacaktır. Yoksa bu açıklar el altından yetkiler alınarak torpilli geçicilerle mi kapatılacaktır? Bir kez daha uyarıyoruz devlet  okullarını terk eden, öğretmeni, öğrenciyi, veliyi cezalandıran, moral motivasyonunu yok eden Milli Eğitim Bakanına ihtiyaç yoktur.

Devlet okullarında sayısız eksiklikler varken öğretmen nakillerini kamuya sevk etmeyen okulların en temel ihtiyaçları müdür, müdür muavini, öğretmen eksikliklerini gideremeyen ama kurultay ve her konuda fikri olan milli eğitim bakanı  ve kendisine suç ortaklığı yapan bakanlar kurulu eğitimi de bitirmeye çalışmaktadır. Memleketi yangın yerine döndüren ve suçu birbirinin üzerine atmaya çalışan zam, zulüm, beceriksizlik şampiyonu UBP HÜKÜMETİ derhal istifa etmelidir.

                                                                                      


 

 

 

 

Öte yandan KTÖS de 18 Temmuz’da Eğitim Bakanlığı ile mutabakata varılan öğrenmen nakilleri için de herhangi bir adım atılmadı. KTÖS, bugün yayımladığı basın bildirisinde, 10 Eylül Pazartesi günü, tüm nakil alan öğretmenlerin yeni nakil yerlerine gideceklerini açıkladı.

 

KTÖS’ün açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

 

Kıbrıs'ın kuzeyinde kurdurulan ayrılıkçı rejimin kuklası olmak için  yarışan İşbirlikçi UBP’nin başbakan adayları,  kurultaydaki hesaplaşmalar çerçevesinde çocuklarımızın eğitim öğretim faaliyetlerini ve yeni öğretmen adaylarının mesleki geleceklerini  karartmaya devam ediyor.

 

 Sendikamızın 18 Temmuz'da Eğitim Bakanlığı ile mutabakata vararak imzalamış olduğu nakillerden sonra ilkokullarda 41 öğretmen açığı ve 24 müdür ve müdür muavini açığı tespit edilmiştir. Bu tespite rağmen kurultay hesapları çerçevesinde nakiller bilerek geciktirilmiş, eğitim öğretim faaliyetleri kaosa sürüklenmiştir. 41 öğretmen açığı ve yöneticisiz okullar bulunurken, Başbakanlığın keyfi 30 münhal açması  ve yöneticilik sınavlarını açıklamaması ise tam bir ironidir.  İlkokul öğretmenlik sınavına girecek olan 80'e yakın aday bulunurken, işbirlikçi UBP hükümeti münhalleri çoğaltacağına azaltmasının, kurultaydaki oy hesaplarına çanak tuttuğu açıktır. Tarihte ilk defa AÖA öğretmen adaylarının işsiz kalma tehlikesi varken, geçici öğretmenlere iş sözü verilerek,  kurultayda oy hesapları yapan başbakan adaylarına bu toplumun ihtiyacı yoktur.

 

Her fırsatta okullarımızı sorunsuz açacağız diyen Sayın Eğitim Bakanı'nın geçen yıldan ders almadığı açıktır. 22 Eylül'de yapılacak öğretmenlik Sınavı'nın açıklandığı gün,  Sn. Kemal Dürüst, verdiği sözü tutamadığı için istifa etmeyi erdem bilmeliydi.  Sn. Dürüst  okullar sorunsuz açılacak demişti,  ama uluslararası hukukun dışında olan bir ülke de, öğretmensiz okulların eğitime başlaması bir sorun olmasa gerek. Eğitimde fırsat eşitliğini devlet eliyle ortadan kaldıran, işbirlikçi UBP hükümetine toplumun sabrı, artık tükenmiştir.

 

Öğretmenlik münhalleri geciktirilerek ve eksik açılarak, öğretmen nakilleri kamuya gönderilmeyerek parti içi hesaplaşmalara sürüklenmesi kabul edilemez bir davranıştır. Okullar öğretmensiz, öğretmen adayları işsiz bırakılamaz. Sınavın geciktirilmesi Başbakanlık ve Eğitim Bakanlığının ayıbıdır. 10 Eylül Pazartesi günü, tüm nakil alan öğretmenlerimiz yeni yerlerine gidecektir. Bu sendikal bir eylemdir. 17 Eylül'e kadar münhallerin artırılmaması ve okulların öğretmensiz kalması halinde, öğretmen adayları, okul aile birlikleri ve öğretmenlerimizle birlikte her türlü demokratik eylem hakkımızı kullanacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 945 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler