1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR VE CİDDİ BİR İŞTİR'
EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR VE CİDDİ BİR İŞTİR

'EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR VE CİDDİ BİR İŞTİR'

KTÖS, eğitimin, temel bir insan hakkı ve ciddi bir iş olduğunu belirterek, “ülkede kamusal eğitimi batıran, hemşire yetiştirmeyi bile özel paralı üniversitelere devreden zihniyetin gerçek yüzünü ortaya koyduğunu” söyledi

A+A-

 

 

KTÖS, eğitimin, temel bir insan hakkı ve ciddi bir iş olduğunu belirterek, “ülkede kamusal eğitimi batıran, hemşire yetiştirmeyi bile özel paralı üniversitelere devreden zihniyetin gerçek yüzünü ortaya koyduğunu” söyledi. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklamasında, “Yakın Doğu Üniversitesi’nin düzenlediği hemşirelik giriş sınavı ve buna bağlı ortaya çıkan dolandırıcılık olayı ülkede yaşanan gerçekleri bir kez daha ortaya sermiştir” dedi ve bu gibi olaylarda mağdur olanların yargı yoluna başvurmaları halinde onlara destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

 

“TAM BİR KARA MİZAH ÖRNEĞİ”

“Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki hemşirelik bölümüne alınacak öğrencilere tam burs verileceği ilanı ile başlayıp, paralı sınavdan sonra, ‘devlet bize para vermiyor o yüzden burs veremeyiz’ mazareti tam bir dolandırıcılık örneğidir” diyen Elcil, olayı günlerdir manşetine alan “Afrika Gazetesi’nin” ısrarlı yayınları sonucu yapılan açıklamalarınsa tam bir kara mizah örneği olduğunu söyledi.

Elcil, sağlığa, eğitime para ayırmayan hükümet yetkililerinin bu olayı bile “kurultay” yarışının bir parçası yaptığını ifade ederek, “YDÜ mal sahibi Suat Günsel de bir kahraman edası ile ortaya çıkarak 450 hemşirelik okulu öğrencisine tam burs vereceği ile ilgili reklam yapmaya soyunmuştur. Üniversitedeki öğrencilerin müşteri gibi gören anlayışla beş yıl önce Sağlık Bakanlığı’na bağlı Hemşirelik Yüksek Okulu’nu kapattırıp devralan YDÜ şimdi de devleti suçlayacak kadar ileri açıklamalar yapabilmektedir” dedi.

 

“DOLANDIRICILIK GİRİŞİMİ”

Yapılan “dolandırıcılık girişiminin” üzerine bir tek Afrika Gazetesi’nin gittiğini, bu olaya hiçbir gazete ve siyasi partinin değinmediğini belirten Elcil, Günsel’in açıklamasınınsa “reklam yaparmış gibi” manşetlerden duyurulduğunu söyledi.

Elcil, konuyla ilgili ısrarlı yayınları ile yapılmak istenen “dolandırıcılığın” üzerine giden Afrika Gazetesi yetkililerini kutlayarak, “para ve koltuk uğruna kamusal eğitimi yerlerde sürükleyenleri şiddetle protesto ederiz” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 510 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler