1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EĞİTİM, SUNNİ GERİCİLERE TESLİM'
EĞİTİM, SUNNİ GERİCİLERE TESLİM

'EĞİTİM, SUNNİ GERİCİLERE TESLİM'

BKP, yeni eğitim yılına sorunlar ve eksikliklerle girildiğini ifade ederek, “Sunni gericiliğin eğitimi ele geçirme tehlikesi bulunduğunu” belirtti.

A+A-

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), yeni eğitim yılına sorunlar ve eksikliklerle girildiğini ifade ederek, “Sunni gericiliğin eğitimi ele geçirme tehlikesi bulunduğunu” belirtti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, AKP hükümetinin, Kıbrıs’ın kuzeyindeki eğitim sistemini de dönüştürme peşinde olduğunu ileri sürdü. Korkmazhan, “Eğitimin her düzeyde parasız olması gerektiğini, bunun kamusal hak ve hizmet olduğunu” belirtti.

Korkmazhan, “Haspolat’ta açılan İmam Hatip Koleji, Külliye inşasının temellerinin atılması, Yakın Doğu Üniversitesi’nde açılan İlahiyat Fakültesi, bazı üniversitelerin camii inşasına başlaması, Kuran Kursları’nın devlet okullarına ve eğitim müfredatına kadar sokulmuş olması, Sunni gericiliğin eğitim sistemimiz üzerinde egemenlik oluşturma çabalarına en açık örneklerdir” dedi.

UBP hükümetini de “her türlü dayatmayı uygulamaya koymakla” suçlayan Korkmazhan, şöyle devam etti:

“Artan boyutlarda eğitim alınıp satılan bir meta gibi paraların döküldüğü bir sektör haline getirilmiştir. Toplumun maddi mağduriyetini önleyecek yasal yaptırım mekanizmaları devreye sokulmalıdır. Eğitim etiğine de ters olan bu tür ilişkileri önlemenin yolu öğretmen-öğrenci-veli üçgeni içerisinde okul eksenli eğitim- öğretim ilkesinden taviz verilmemesinden geçmektedir”
 

Bu haber toplam 578 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler