1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EĞİTİM ŞOVLA YÜRÜMEZ'
EĞİTİM ŞOVLA YÜRÜMEZ

'EĞİTİM ŞOVLA YÜRÜMEZ'

KTOEÖS, Eğitim Bakanlığı’nın, Türkiye üniversiteleri ile ilgili kayıt kriterleri hala okullara göndermediğini açıklayarak bu duruma tepki gösterdi.

A+A-

 

 

KTOEÖS, Eğitim Bakanlığı’nın, Türkiye üniversiteleri ile ilgili kayıt kriterleri hala okullara göndermediğini açıklayarak bu duruma tepki gösterdi.

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

Eğitim ciddi bir iştir, şovlarla götürülemez. Yurt dışı uydurma ziyaretlerle vakit öldürülerek eğitimde sorunlar çözülmez. A Level, GCE, IGCSE de devrim yarattım edaları ile ortaya çıkan Sn. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı bu gün oldu 93 T.C Üniversitesi’nin bilgilerinin, kayıt kriterlerini okullara yollamadı. Öğrenciler bu kriterleri nasıl inceleyip karar verecektir. Sorunların çözümü için birinden fikir alma gereği duymayan Sn. Bakan’a yine de uyarımızı yapmak istiyoruz.

 

1-A-Level ile başvuruların bireysel yapılacağı söylenmesine rağmen okul idarelerine, öğretmenlere ve rehber danışmanlara bu konuyla ilgili hiçbir bilgi verilmemiştir. Bu durumda öğrencilere tam ve geçerli bilgi verilmelidir.

 

2-A-Level ile yabancı uyruklu öğrenci ve kendi imkânları ile öğrenim görme hakkı olarak verilirken. Güney Kıbrıs’ta A-Level düzeyinde öğrenim gören ve almaları gereken belgeleri almalarına rağmen, tüm dünyadan kabul edilen belgelerin tanınmayacağı bildirilerek, eğitim haklarını ellerinden alınmaya çalışılan KKTC uyruklu öğrenciler için hiç bir açıklama yapılmamıştır.

 

3-T.C üniversitelerine A-Level başvuru tarihleri ile A-Level sonuçlarının açıklandığı tarihler birbirine uymuyor. Başvurular olduğu zaman - A-Level sonuçları halen çıkmamış oluyor, ne gibi bir önlem düşünülmektedir.

 

4-Yabancı öğrenci olarak ve kendi imkânları ile üniversite eğitimi alacak olan öğrenciler için burs durumları ile ilgili bir karar alınmamıştır yoksa bu öğrenciler dışlanıyor mu?

 

5- A-Level ile başvuru yapacak olan öğrencilere de kontenjanın verilip verilmeyeceği niye belirlenmemiştir.

 

6-T.C üniversitelerine A-Level başvuru şartları ve içeriği ile ilgili tam ve ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç zamanında karşılanacak mı?

 

7- Eğitim Bakanlığında bu konuyla ilgili bir birim bulunmamakta ve öğrenciler, veliler istedikleri bilgilere nereden ulaşacaklarını bilememektedirler, bu konuda ne düşünülmektedir.

 

Bunun gibi binlerce sorun var ancak çözüm yok. Bilmeyen, danışmayan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı diyalogdan uzak ŞOV ve KAOS peşinde koşarak Devlet okullarına katkı yaptığını zannediyor mu? Sormak istiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 585 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler