1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ ANLAYIŞTAN KAYGILIYIZ'
EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ ANLAYIŞTAN KAYGILIYIZ

'EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ ANLAYIŞTAN KAYGILIYIZ'

Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği, külliye projesini eleştirdi

A+A-


 

 

 

Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği (KEAB), ülkedeki eğitim sisteminde son dönemdeki anlayış ve yaklaşımlardan büyük kaygı duyduğunu; ilahiyat bölümü, külliye ve ilahiyat koleji projelerinin bu kaygılarını derinleştirdiğini belirterek, Kıbrıs Türk toplumunun ihtiyacının bunlar olmadığını kaydetti. Birlik, “çağdaş yaklaşım ve kuramların uzağında olduğu için eleştiri alan” Kıbrıs Türk eğitim sisteminde külliye odaklı bir yapılanmaya gitmenin eğitim bilimi ilkelerini hiçe saymak olduğunu da belirtti.
KEAB Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kemal Akkan Batman yazılı açıklamasında, ideolojik yaklaşımlardan uzak, tamamen bilimsel konuları ilgi alanı olarak belirleyen KEAB’ın, Kıbrıs Türk eğitim sisteminin son dönemde taşıdığı anlayış ve yaklaşımlardan büyük kaygı duyduğunu; ülkedeki eğitim bilimciler tarafından büyük eleştiriler alan “Haspolat Meslek Lisesi’ndeki ilahiyat bölümü”, “külliye” ve “Hala Sultan İlahiyat Koleji” projelerinin bu kaygılarını derinleştirdiğini belirtti.
Batman, her toplumun, kendi maddi ve manevi kültürel değerlerini, eğitim sayesinde yeni kuşaklara aktardığını; 21. yüzyılda eğitimin öneminin katlanarak arttığını anlatarak, ekonomik kalkınmanın halkın, kişisel ve toplumsal gelişmeye bağlı olduğunu; bunun temelinde de “Nasıl bir birey, nasıl bir toplum istiyoruz?” sorusuna verilen yanıt yer aldığını vurguladı.

“EĞİTİM BİLİMLERİ İLKELERİNİ HİÇE SAYMAK”

“İşte tam da bu nedenle; eğitim, rast gelelikten uzak, ciddî plânlama ve programlamayı gerektiren bir iştir. Eğitim maksatlıdır. Eğitimin belirlenmiş hedeflere ulaşmak gerekliliği vardır. Eğitim sistemi, ideal insanı yetiştirecek bir ideal eğitim anlayışına sahip olmalıdır” diyen Batman, Kıbrıs Türk eğitim sisteminin aldığı eleştirilerin en önemlisinin; çağdaş olmayan, eğitimdeki yeni yaklaşım ve kuramların çok uzağında unsurlar taşıması olduğu; eğitim sisteminin çok sayıdaki olumsuz unsurları yanında bir de “külliye” odaklı bir yapılanmaya gidilmesinin eğitim bilimi ilkelerini hiçe saymak anlamına geldiği görüşünü kaydetti.
KEAB Başkanı Kemal Batman, eğitim sisteminin Anayasa’daki resmi dile uygun ve akılcı, mantıklı, bilimsel olması gerektiğini kaydederek, “Diğer taraftan Kıbrıs Türk kültürünü aktarmak eğitim sisteminin asli görevidir. Ancak ne yazık ki daha önce bu toplumun değer yargılarını benimsemiş akademisyen, uzman ve öğretmenleri tarafından yazılmış ve Kıbrıs kültürü ile donatılmış ders kitapları çöpe atılmıştır. Yerine, bu toplumun yapısına uygun olmayan ders kitaplarının TC’den getirilip okutulmasında bir sakınca görülmemiştir. Kendi toplumunun kültürünü, sosyal, ekonomik, coğrafi, tarihi sorunlarını içselleştirmemiş nesiller yetiştirme anlayışı ne kadar çağdaştır?” diye sordu.


 

 

 

 

Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler