1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EĞİTİM FORUMU'NDAN ÇIKAN SONUÇ
EĞİTİM FORUMUNDAN ÇIKAN SONUÇ

'EĞİTİM FORUMU'NDAN ÇIKAN SONUÇ

Uluslararası Demokratik Eğitim Forumu’nun sonuç bildirisi yayınlandı “NÜFUS AKIŞI EĞİTİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR” Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Demokratik Eğitim Forumu’nda, ̶

A+A-

 

 

Uluslararası Demokratik Eğitim Forumu’nun sonuç bildirisi yayınlandı

 

“NÜFUS AKIŞI EĞİTİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Demokratik Eğitim Forumu’nda, “nüfus akışının, rekabete dayalı sınavların, kuran kurslarının, milliyetçi ve şövenist yaklaşımların” KKTC’de öğrencileri olumsuz etkilediği kaydedildi.

Mağusa Belediyesi’nin katkılarıyla ve Avrupa ülkelerinden eğitimci ile akademisyenlerin katılımıyla 2-3 Haziran’da Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen forumda “Öğretmenler Demokratik Okul ve Toplum İçin” ana teması altında “Müfredat ve Programlar”, “Eğitim ve Nüfus”, “Eğitim ve İdeoloji”, “Çevre ve Barış Eğitimi” konularında komisyon çalışmaları yapıldı.

 

“GENEL GÖÇMEN NÜFUS ORANI KIBRIS’IN KUZEYİNDE KAT KAT FAZLA”

 

KTÖS’ten yapılan açıklamaya göre, Eğitim ve Nüfus konu başlıklı komisyonun sonuç bildirgesinde, dünya standartlarında kabul gören genel göçmen nüfus oranının Kıbrıs’ın kuzeyinde kat kat fazla olduğu belirtildi.

“Nüfus akışının” eğitimi olumsuz yönde etkilediği, eğitim ve sağlık hizmetlerindeki maliyeti artırdığı ileri sürüldü ve çözüm olarak göçmen işgücünden faydalanmak isteyen işverenlerin, oluşturulacak eğitim ve sağlık fonuna ek vergi ödemesi önerildi.

Demografik yapının değiştiğinden kamu okullarının çökmekte olduğu, buna karşın özel okulların teşvik edildiği de belirtildi.

Göçmen aileleri ve çocukları için adaptasyon programları hazırlanması, sınıf öğrenci sayılarının çağdaş standartlara uyması gerektiği, sınıf ortamlarının iyileştirilmesi önerildi.

 

“EĞİTİM MERKEZİ OTORİTENİN ETKİSİNDEN UZAKLAŞTIRILMALI”

 

Eğitim ve İdeoloji konu başlıklı komisyon sonuç bildirgesinde ise, eğitimin merkezi otoritenin etkisinden uzaklaştırılarak “okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birlikleri, öğrenciler, sendika, ilgili yerel yönetimler” tarafından yerel okulların oluşturması gerektiği ifade edildi.

Özel eğitime karşı çıkılarak eğitimin, herkese eşit ve parasız olarak sağlanmasının temel hedef olması gerektiği belirtildi.

 

“GÖRÜŞ VE İNANÇLAR ÖĞRENCİLERE EMPOZE EDİLİYOR”

 

KTÖS açıklamasına göre, “Müfredat Ve Programlar” konu başlıklı komisyon sonuç bildirgesinde de, öğretmenin ve yöneticilerin siyasi görüşleri, inançları, alışkanlıkları, ailevi değerlerini çocuklara empoze edebildiği ifade edildi.

Raporda, “Rekabete dayalı sınavların, kuran kurslarının, milliyetçi ve şövenist yaklaşımların, Türkiye Cumhuriyeti’nden adanın kuzeyine gerçekleşen göçlerin Kıbrıs Türk kültürü ve eğitim sistemini olumsuz etkilediği” kaydedildi.

Gerek eğitim programları gerekse ders kitaplarının Türkiye’den getirtilmesinin eğitimde yerellik ve “yakından uzağa” ilkelerine aykırı bir durum yarattığı da ifade edidli ve yakın çevrelerinde bulunan kültürel öğelerin eğitim programlarına dahil edilmesi gerektiği belirtildi. Mevcut ders materyallerinin cinsiyet ayrımcılığı içerdiği, kadın ve erkeklere toplumsal roller biçildiği savunuldu ve zorunlu din derslerinin kaldırılması önerildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 685 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler