1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'EĞİTİM ÇADIR SINIFLARA MAHKUM EDİLDİ'
EĞİTİM ÇADIR SINIFLARA MAHKUM EDİLDİ

'EĞİTİM ÇADIR SINIFLARA MAHKUM EDİLDİ'

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil imzasıyla yapılan açıklamada, sınıf olabilecek çadırlar için Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komiserliği’nden talepte bulunduklarını duyuruldu

A+A-

 

KTÖS, birçok ilkokulda öğrencilerin sınıfsız kaldığını açıkladı. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil imzasıyla yapılan açıklamada, sınıf olabilecek çadırlar için  Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komiserliği’nden talepte bulunduklarını duyuruldu.

Açıklamamın tam metni şöyle:

 

 

Adamızın kuzeyine nüfus akışının devam etmesi ve devlet okullarına zamanında yatırım yapılmaması, bugün çocuklarımızı koyacak sınıf bulamama ile karşı karşıya kalmamıza neden olmuştur.

Çatalköy ilkokulu, Alsancak İlkokulu, Hamitköy ilkokulu, Haspolat ilkokulu, Gönyeli Fazıl Plümer Anaokulu, Alasya Vakıf Anaokulu öğrencilerini yerleştirecek sınıf bulunmaması nedeni ile sıkıntı yaşayan okullarımızdan bir kısımdır.

 “Nüfus azalıyor, kaçak işgücü geriye gidiyor” gibi yalanlarla dünya kandırılmaya çalışılırken bu okullarımızda yaşananların nasıl açıklanacağını merakla beklemekteyiz. Özel okullar teşvik edilir, kaynaklar onlara aktarılır ve kulliye, ilahiyat koleji gibi siyasi içerikli dayatmalara para ayrılırken, Kıbrıs Türk tarihinde ilk kez bazı okullar açılamamıştır.

Bilindiği üzere Türkiye adamızın kuzeyini her yönü ile kontrolü altında tutmaktadır. Yaşanan bu sıkıntılar bilinmesine rağmen işbirlikçi UBP hükümetine baskı yaparak eğitim bütçesinin özel okullara yönlendirilmesini sağlayan Türkiye yetkilileri bu yaşananların sorumlusudur.

Ateşkes koşullarının devam ettiği bu süreçte Birleşmiş Milletlerin adanın kuzeyinde devam eden bu sıkıntıları aşmaya dönük devreye girmesine yönelik başlattığımız girişimi devam ettireceğiz. Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komiserliği’nden  sınıf olabilecek çadır talebimiz yanıt bekliyoruz. 1963 yılında ve 1974 yılında Kıbrıslı Türkler çadırlarda yaşamaya mahkum edilmişlerdi. 2012 yılında yine çocuklarımız çadırda eğitim görmeğe mahkum edilmişlerdir. Bu yaşananların sorumlusu işbirlikçi UBP hükümeti ve arkasındaki AKP hükümetidir. Yaşananlardan utanç duyması gerekenler hala daha konuşarak toplumla dalga geçmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 520 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler