1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. EGEMEN BAĞIŞ AB'YE SESLENDİ
EGEMEN BAĞIŞ ABYE SESLENDİ

EGEMEN BAĞIŞ AB'YE SESLENDİ

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: Rum yönetiminin şımarıklığı, Kıbrıs sorununun çözülmemesinde en büyük etken

A+A-

 

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Rum yönetiminin şımarıklığının'' Kıbrıs sorununun çözülmemesinde en büyük etken olduğunu kaydederek, AB'deki kalan 26 üyenin ''budalaca davranan'' Kıbrıs Rum yönetimini uyarmasını istedi.

Estonya Dışişleri Bakanlığı'nda Türkiye'nin AB üyelik süreciyle ilgili konferans veren Bağış, AB'deki ortaklarına enerji faslını engelleyen Kıbrıs Rum kesimine açıkça ''Bunu yaparak Avrupa'nın çıkarlarına zarar veremezsin'' demesi gerektiğini belirtti.

Bağış, ''BM sürecindeki kapsamlı çözüm müzakerelerinin en kritik döneminde eğer varsa petrol oradan kaçıyormuş gibi hemen sondaja başlayarak basitçe provokasyon yapan'' Kıbrıs Rum kesiminin kabadayılık yaparak süreci rehin alamayacağını vurguladı.

Bağış, bir başka soru üzerine, ''Dürüst olmak gerekirse Avrupa'nın parasının peşinde değiliz. Türkiye, AK Parti iktidarındaki son 9 yılda AB parası alan birçok ülkeden daha fazla yollar, okullar ve havaalanları inşa etti. Son 9 yılda tarıma onlardan daha fazla yatırım yaparak tarımsal üretimimizi 3'e katladık. Türkiye, AB üyeliğinin kendisine çok fazla ekonomik fayda sağlayacağı hissini taşımıyor'' dedi.

Türkiye'nin AB üyeliğinin iki taraf için de kazan-kazan ilişkisi olduğunu vurgulayan Bağış, AB içinde bazı dar görüşlü çevrelerin de bunu anlaması için biraz daha bekleyeceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 561 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler