1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ECZACILAR BİRLİĞİ'NDEN LEVOTİRON AÇIKLAMASI
ECZACILAR BİRLİĞİNDEN LEVOTİRON AÇIKLAMASI

ECZACILAR BİRLİĞİ'NDEN LEVOTİRON AÇIKLAMASI

Birlik Başkanı Fatma Azgın, “Levotiron 100 mcg tabletin sadece 02512 seri numaralı partisi geri çekilmiştir

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın; Türkiye’de üretilen 02512 seri numaralı “Levotiron  100 mcg” tabletin eczane, ecza deposu ve hastanelerden  geri çekilmesine karar verdiğini ancak yaptıkları araştırmada, bu seri numaralı ilacın KKTC’de piyasada bulunmadığını tespit ettiklerini açıkladı.

Birlik Başkanı Fatma Azgın yazılı açıklamasında, basının “seri numarasına göre geri çekilme” işlemini “yasaklama” olarak  verdiğine ve bu gibi haberlerin de halk arasında panik yarattığına  dikkat çekerek, sözkonusu ilacın 50 mcg ve 25 mcg olan tablet formlarının da bulunduğu, bu ilacı kullananların da Levotiron ismini duyduklarında endişe ettiklerini kaydetti.

Azgın, “Levotiron  100 mcg tabletin sadece 02512 seri numaralı partisi geri çekilmiştir. Diğer serileri ve dozlarını kullanmakta hiçbir sakınca yoktur” dedi.Gerek seri numarasına göre geri çekme, gerekse tümden yasaklama gelen ilaçların eczane ve depolardan süratle kaldırıldığına da işaret eden Azgın, halkın eczacılık camiasına güven duymasını, eczanelerden alınan hiçbir ilaçtan kuşkulanmamasını istedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1248 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler