1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. e-PASAPORT'A ONAY
e-PASAPORTA ONAY

e-PASAPORT'A ONAY

Bakanlar Kurulu, yeni e-pasaportların şekil, boyutu ve içeriğini görüşerek onayladı. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun Bakanlığı tarafından ulusl

A+A-

 

Bakanlar Kurulu, yeni e-pasaportların şekil, boyutu ve içeriğini görüşerek onayladı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun Bakanlığı tarafından uluslararası kurallara uygun olarak hazırladığı e-pasaport önergesini görüşerek onayladığını söyledi.

Çavuşoğlu, Kurul’un yeni e-pasaportun şekli, boyutu ve içerisinde ne olacağı konusunu karara bağladığına işaret ederek, pasaportların en geç bu yılın sonunda kullanımına başlanacağını belirtti.

Nazım Çavuşoğlu, yeni e-pasaportun kapağında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazısının Türkçe ve İngilizce yer aldığını; bununla da pasaport ve devletin isminin değiştirileceği yönündeki söylentinin gerçek olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Çavuşoğlu, pasaportun renginin uluslar arası kuralları uygun olarak borda olacağını, içteki ilk ve son sayfalarda amblem ve gemi motifinin yer alacağını anlatarak, kimlik bilgilerinin yer alacağı polikarbon sayfanın kesin renginin kısa bir süre içinde belirleneceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, pasaportun diğer sayfalarından ülke endemik ve yerel kuşlarının resimlerinin olacağını, gözle görülmeyen yerlerde ise ay ve yıldız motifinin güvenlik bandı olarak kullanılacağını anlattı.

Nazım Çavuşoğlu, e-pasaporta bu yıl içinde geçileceğini, e-devletin bir devamı olan e-kimlik olayının da bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını kaydetti.

E-tapuya Lefkoşa’da başlandığını, Gazimağusa’da çalışmaların sürdüğünü, bina yapısı elverişli olmayan Girne’de ise yeni bina yapılacağını anlatan Çavuşoğlu, e-tapuya 2013 yılında geçilmesine yönelik çalışmanın sürdürüldüğünü belirtti.

Nazım Çavuşoğlu, bir soru üzerine, pasaportların vatandaşa ek külfet getirmeyeceğini, e-pasaportun bir süreç içinde ilk kez pasaport çıkarandan başlanmak üzere tamamlanacağına işaret etti.

Çavuşoğlu, e-pasaport konusundaki çalışmalarının Rumlarda korku yarattığını ifade ederek, “Biz burada güzel şeyler yaptıkça onlar korkuya kapılmaya devam edecekler” dedi.

Nazım Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu’nun bunun dışında bugünkü toplantısında ülke gündemini görüştüğü; Bakanlıklardan gelen önergeleri karara bağladığını söyledi.

Çavuşoğlu, bir soru üzerine Benzinciler Birliği’nin istediği tüzüğün geri çekilmesi talebinin yerine geldiğini, bunun dışında başka bir sorunun Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelmediğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1503 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler