1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'e - KKTC BAŞLIYOR' ÇALIŞTAYI
e - KKTC BAŞLIYOR ÇALIŞTAYI

'e - KKTC BAŞLIYOR' ÇALIŞTAYI

Akça, 4 temel veri tabanının bütün e - devlet sistemine yeterli olacağını, bunların da kimlik, tapu, adres ve sicil olduğunu kaydetti.

A+A-

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, e -Devlet Projesi’nde temel amacın; vatandaş memnuniyeti olduğunu ve başarılı olabilmesi için tüm kamuya görev düştüğünü belirterek, e - Devlet Projesi’nin su projesi kadar önemli bir proje olduğunu vurguladı.

Akça, e - Devlet sisteminin güvenli ve bütün veri tabanlarıyla tüm kamu tarafından kullanılabilir olması gerektiğini belirterek, güvenlik bakımından da hukuki ve teknik altyapının en yakın zamanda hazırlanacağına inanç belirtti.

Akça, “e - KKTC Başlıyor” çalıştayının açılışında yaptığı konuşmasına, e - KKTC Projesi’nin bugüne gelmesinde emeği geçen Başbakanlık ile Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na teşekkür ederek başladı.


Akça, 4 temel veri tabanının bütün e - devlet sistemine yeterli olacağını, bunların da kimlik, tapu, adres ve sicil olduğunu kaydetti.

Bütün bilgilerin kayıtlardan alınması gerektiğini ve vatandaştan talep edilmemesi gerektiğini ifade eden Akça, bilgilerin var olan merkezi kayıtlardan alınabileceğini vurguladı.

Yaşanabilecek sıkıntıları anlatan ve e - devletin aslında kamuda bir reform anlamına geldiğine işaret eden Akça, bu sistemde sadece Başbakanlık ile Bayındırlık Bakanlığı’na değil tüm kurumlara görev düştüğünü, tüm kurumların katkı koyması gerektiğini, aksi taktirde verimliliğin düşebileceği uyarısında bulundu.

E - devlet sisteminde güvenliğin de çok önemli olduğunu ifade eden Büyükelçi Akça, bu konularda hukuki ve teknik altyapıların olması gerektiğini, e - imzanın bu konuda büyük önem taşıdığını kaydetti.

Sistemin kurulmasının değil kullanılabilir olmasının önemli olduğunu söyleyen Akça, siber suçların boyutlarının inanılmaz olduğunu, bu yüzden güvenliğin çok büyük önem taşıdığını belirtti.

Akça, böylesine önemli ve hayırlı bir projenin başarılı olabilmesi için herkese görev düştüğünü de vurgulayarak, e - devlet projesinin su projesi kadar önemli bir proje olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler