1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. E-kimlik uygulaması Girne’de başladı
E-kimlik uygulaması Girne’de başladı

E-kimlik uygulaması Girne’de başladı

Gürpınar: “Vatandaşın e-kimliğe ulaşımı kolaylaşacak, merkezdeki yoğunluk hafifleyecek”

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kimlik kartlarını yeni çıkarmak veya yıpranmış kimlik kartlarını değiştirmek isteyenler için elektronik kimlik uygulaması Lefkoşa’nın ardından bugün Girne’de de başlatıldı.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar bakanlık bürokratlarıyla Girne Kaymakamlığı’nı ziyaret ederek e-kimlik uygulamasını yerinde inceledi ve tanıtımını yaptı.

ENVERGİL: “DAHA HIZLI, DAHA ETKİN VE DAHA SAĞLIKLI HİZMET”

Girne Kaymakamı Mehmet Envergil burada yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce Lefkoşa’da başlatılan hizmetin, ilçelere yayılmasına başlandığını kaydederek, e-kimliğin, e-devlet projesinin bir parçası ve devletin vatandaşlara daha hızlı, daha etkin ve daha sağlıklı hizmet vermesinin bir ayağı olduğunu kaydetti.

Eski kimliklerin değiştirilme zorunluluğu olmadığını, sadece değişmesi gerekli yıpranmış kimliklerin yenilenmesi gerektiğini ifade eden Envergil bu konuda bazı yanlış anlaşılmalar yaşandığını, bir anda herkesin e-kimlik talebine yetişme olanağının bulunmadığını, kimlikleri yıpranmamış veya yeni olanların e-kimliğe geçmek için biraz beklemelerinin daha doğru olacağını ifade etti.

GÜRPINAR: “VATANDAŞIN E-KİMLİĞE ULAŞIMI KOLAYLAŞACAK, MERKEZDEKİ YOĞUNLUK HAFİFLEYECEK”

İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar da, daha önce tüm ilçeler için başvurunun Lefkoşa’da (merkezden) yapıldığını anlatarak, bunun sıkışıklığa ve yoğunluğa sebep olduğunu söyledi.

Bugün Girne’de, daha sonra da Gazimağusa, İskele ve Güzelyurt’ta e-kimlik uygulamasına geçileceğini kaydeden Gürpınar, böylelikle hem vatandaşın e-kimliğe ulaşımının kolaylaşacağını, hem de merkezdeki yoğunluğun hafifleyeceğini ifade etti.

E-devlet projesinin en önemli ayağının e-kimlik olduğunu belirten Gürpınar, e-devletin diğer unsurlarının da devreye girmesiyle, tapu, sosyal güvenlik, banka, kira işlemleri vs. gibi hem bireysel, hem kurumsal bilgilere ulaşım sağlanacağını ve devletin vatandaşa verdiği her hizmetle ilgili dijital ortamda işlem yapılabileceğini anlattı.

Gürpınar, e-kimliğin son derece güvenlikli hazırlandığını da altını çizerek bunun hem vatandaşa hem devlete büyük kolaylıklar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

E-KİMLİK NASIL ALINACAK?

Vatandaşlar Girne Kaymakamlığı’na gerekli evrakları sunarak yapacağı e-kimlik başvurusunun ve harcını yatırmasının ardından 2-3 iş günü içerisinde e-kimliğini alabilecek.

Kimlik kartı hazır olduğunda vatandaşın verdiği cep telefonu numarasına kısa mesaj (SMS) yoluyla mesaj gidecek.

Durumu acil olan vatandaşlara aynı gün içerisinde veya 1 gün sonra Lefkoşa’daki merkezden kimlik teslimi yapılabilecek.

(tak)

Bu haber toplam 1433 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler