1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Düzova ve Lefkoşa’da yeni kazılar başlatıldı...
Düzova ve Lefkoşa’da yeni kazılar başlatıldı...

Düzova ve Lefkoşa’da yeni kazılar başlatıldı...

Kayıplar Komitesi, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramayı adamızın iki tarafında yürütülen kazılar aracılığıyla sürdürüyor... Sıcaklığın iyice arttığı bugünlerde, arkeologlar ve şirocularla diğer çalışanlardan oluşa

A+A-

 

 

 

Kayıplar Komitesi, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramayı adamızın iki tarafında yürütülen kazılar aracılığıyla sürdürüyor... Sıcaklığın iyice arttığı bugünlerde, arkeologlar ve şirocularla diğer çalışanlardan oluşan dokuz ekip “kayıplar”ın arandığı kazıları kesintisiz sürdürüyor.

Kayıplar Komitesi geçtiğimiz günlerde Düzova’da (Eksomedoş) bir kuyu kazısı başlattı. Kazılmakta olan kuyuda bazı “kayıplar”dan geride kalanların bulunabileceği sanılıyor. Halen on metre derinliğe kadar inilmiş olan kuyu kazısında köyden “kayıp” edilmiş bazı Kıbrıslırumlar’dan geride kalanlar aranıyor.

Kayıplar Komitesi’nin başlattığı bir diğer kazı da merkezi cezaevi yakınlarındaki trafo merkezi civarında... Bu civarda da pek çok okurumuz bazı olası gömü yerleri bulunduğunu anlatmışlar, bu konuda çeşitli yayınlar yapmıştık.   Bu olası gömü yerlerini geçtiğimiz aylarda Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililere göstermiştik.

Kayıplar Komitesi’nin kazı ekipleri halen Sazlıköy’de (Livadya), Cihangir’de (Abohor-Ebiho), Sihari’de (Kaynakköy) yol kenarında bulunan bir gaminide, Bozdağ’da (Aspro Mutti) ve Demirhan’da (Trahoni – Tirfon) kazılarını sürdürüyor. Kıbrıs’ın güneyinde ise Strovulos’ta ve Maşera’da kazılar devam ediyor. Strovulos’ta yürütülmekte olan bir kuyu kazısında 1963-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor. Maşera’da da aynı şekilde 1963-64 yıllarında “kayıp” edilmiş olan bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor. Maşera’daki kazılarda geçtiğimiz aylarda üç ayrı yerde toplam yedi “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunmuştu.

Tüm kazı ekiplerinde çalışan arkeologlara, şiroculara ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

 

KİMLİK TESPİTİ KONUSUNDA HENÜZ İLERLEME YOK...

 

Öte yandan Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük’ün ofisinden genetikçiler, Kıbrıslıtürk “kayıp” yakınlarını ziyaret ederek, DNA örneklerinin Bosna-Hersek’teki bir laboratuvarda kullanılabilmesi için onlardan imza almaya başladılar. Kıbrıs’taki Genetik Enstitüsü’yle anlaşmazlığa düşen Kayıplar Komitesi, bulunmuş olan “kayıplar”dan geride kalanlara bir yılı aşkın süredir DNA vasıtasıyla kimlik tespiti yaptırmıyor. Açılan uluslararası ihaleyi Bosna-Hersek’teki bir Amerikan laboratuvarı kazanırken, bundan böyle kimlik tespit çalışmalarının Bosna’da yürütülmesi bekleniyor. Ancak Kıbrıs’taki Genetik Enstitüsü, kayıp yakınlarından alınmış olan DNA veri tabanını Avrupa Birliği yasaları çerçevesinde “kişisel verilerin korunması” gerektiğini söyleyerek Kayıplar Komitesi’ne vermiyor. Bu konuda bir Kıbrıslırum “kayıp” yakını da, Kıbrıslırum mahkemelerinde dava açarak, kendi DNA’sının Genetik Enstitüsü dışında başka herhangi bir yerde kullanılmasını önlemeye çalışıyor ve mahkeme halen devam ediyor.

Genetik Enstitüsü elindeki DNA veri tabanını vermesi halinde ve herhangi bir “kayıp” yakını tarafından “kişisel verilerini başkalarıyla paylaştığı gerekçesiyle” dava edilmesi halinde, bu davalardan doğabilecek sonuçları Kıbrıs Cumhuriyeti yetkili makamlarının üstlenmesinin deruhte edilmesini de talep etmiş bulunuyor. Hristofias hükümeti ise, Genetik Enstitüsü’nün yönetim kurulunu değiştirerek, DNA veri tabanının Bosna-Hersek’teki enstitüye verilmesini sağlamaya çalışıyor.

Kıbrıslıtürk “kayıp” yakınlarına ait DNA örnekleri halen Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bulunuyor. Ancak bu örnekler alınırken “kayıp” yakınları, Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi’nin ofisiyle imzaladıkları anlaşmada bu örnekleri “Kıbrıs Genetik Enstitüsü’nde test edilmek üzere verdiklerini” belirtmişlerdi. Bu yüzden şimdi Kıbrıslıtürk genetikçiler “kayıp” yakınlarını ziyaret ederek, bu DNA örneklerinin Bosna’da kullanılabilmesi için “kayıp” yakınlarından imza topluyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler