1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DUYGU DOLU MUHTEŞEM KAPANIŞ
DUYGU DOLU MUHTEŞEM KAPANIŞ

DUYGU DOLU MUHTEŞEM KAPANIŞ

1 aylık Tiyatro Festivali’nin kapanış gecesinde duygu dolu anlar yaşandı

A+A-

 

 

 

Ülkemizin kültür-sanat gündeminin son bir aylık dönemine damga vuran Lefkoşa Türk Belediyesi’nin düzenlediği 10.Kıbrıs Tiyatro Festivali dün (30 Eylül Pazar) gece Tiyatro Pera’nın sahnelediği “Ah Symrna’m Güzel İzmir’im” oyunu ile sona erdi. Ülkenin dört bir yanından hatta Güney Kıbrıs’tan bile sanatseverlerin takip ettiği ve 700 kişi kapasiteli YDÜ AKKM’nin neredeyse her oyunda tıklım tıklım dolduğu festivalde 9 farklı tiyatro oyunu 13 temsille ülkemizde tiyatroseverlerle buluştu. Bu yıl da rekor seyirci ile perdelerini kapatan festivalin son gecesinde duygu dolu anlar da yaşandı. Festival Komitesi Başkanı Yaşar Ersoy’un sponsorlar dışında festivale emeği geçenleri anons etmesi, Kıbrıs Türk Basını adına gecede hazır bulunan basın mensuplarını sahneye davet ederek onları onure etmesi ve 32 yıldır Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun oyunlarına gelerek tiyatroya destek veren ve festivale sahip çıkarak festivali 10 yıldır yaşatan festival seyircileri adına Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlülür Derneği Başkanı Orkun Bozkurt’a teşekkür plaketi takdim etmesi salonda dakikalarca alkış tufanı kopmasına hem de seyirciler arasında duygusal anlar yaşanmasına sebeb oldu.

 

ERSOY: “ZOR OLDU AMA FESTİVALİ YAPTIK VE GÜZEL DE YAPTIK”

 

Festival Komitesi Başkanı Yaşar Ersoy festivale maddi manevi katkı koyan herkese teşekkür ederken “Ülkenin sıkıntılarına LTB’nin de sıkıntılarının eklendiği bir dönemde Lefkoşa Belediye Tiyatrosu(LBT) da bu sıkıntılardan nasibini aldı. LBT tarihe karıştırılmak istendi ama 32 yıldır direnen biz sanatçıkar ve siz LBT’yi var eden ve yaşatan seyirciler direniyoruz. Siz son yaşanan süreçte de tiyatroya sahip çıktınız, ileriki zamanlarda da bu desteğe ihtiyacımız olacak.” dedi. Festivalin yapılmasının çok zor olduğunu ama yapmayı başardıklarını ve güzel bir iş ortaya çıktığını dile getiren Ersoy, “Festivale katkı koyan LTB Orkestrası’na, tiyatrocularımıza, teknik ekibe, festivalde görevli ekibe çok teşekkür ediyorum. Ama en büyük teşekkürü siz seyirciler hakediyorsunuz. Festivali takip eden tüm seyiriler adına KT Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Orkun Bozkurt’a teşekkür plaketini sunmak istiyorum.” dedi.

KTOÖD Başkanı Bozkurt da bugüne kadar aldığı en özel hediye olduğunu, bu ödülü asıl LBT’nin hakettiğini ve daha 10 yıllar bu festivali takip etmek istediğini ifade etti.

 

BASIN MENSUPLARI DA FESTİVALE DESTEK BELİRTTİ

 

Kıbrıs Türk Basını’ndan festivali sürekli takip eden Ahmet Tolgay, Mehmet Levent, Levent Özadam, Filiz Besim, Cenk Mutluyakalı, Hasan Kahvecioğlu, Hakan Çakmak, Yıltan Taşçı, Çiğdem Dürüst, Oya Akın ve Neriman Cahit’ten salonda olanları sahneye davet etti. Ersoy, “Festivali artık sürekli takip eden gazeteciler var. Her oyuna geliyorlar ve festivali halka tanıtıyorlar.Onlara çok teşekkür ederim.”derken gazeteciler adına duayen gazeteci Ahmet Tolgay, “ Festival için LBT’ye teşekkür ederim. Devamlılığını diler, böylesi kaliteli bir kültür-sanat etkinliğine desteğimizin her zaman süreceğini beyan ederim.” dedi.            

 

 KAPANIŞI TİYATRO PERA YAPTI

 

Festivalin kapanış gecesinde Tiyatro Pera “Ah Symrna’m Güzel İzmir’im” oyununu sahneledi. Nesrin Kazankaya’nın yazıp yönettiği oyunda 1923’te çıkarılan “Mübadele Yasası” sonrasında İzmir’den Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan bir Rum ailenin hemen yolculuk önesindeki geçmişle yüzleşme, anılarla hesaplaşma, yaşadığı dram ve çektiği acılar anlatılıyor. Kıbrıs tarihinde de sürekli göç olaylarının ve acıların yaşanması sebebiyle seyircilerin de kendi hayatlarından anıları bulabildiği oyun seyircinin büyük beğenisini kazanırken ayakta alkışlandı.    

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 567 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler